Орол денгизининг қуриган тубини ўрмонзорлаштириш: амалий ишлар ва аниқ натижалар
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Илмий-ахборот маркази ва Давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссияси билан биргаликда видеоконференция шаклида “Орол денгизининг қуриган тубини ўрмонзорлаштириш бўйича мониторинг натижалари ва келгусидаги чора-тадбирлар” мавзусида илмий-амалий семинар ўтказилди.
Семинарнинг мақсади БМТТД ва ЮНЕСКО кўмагида Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик Траст жамғармаси (ИХКШТЖ)нинг “Қишлоқ жойларининг барқарор ривожлашини рағбатлантириш йўли билан Оролбўйи минтақасида инсон хавфсизлигининг долзарб муаммоларини ҳал этиш” лойиҳаси доирасида Орол денгизи қуриган тубининг мониторинги натижаларини амалда қўллаш бўйича аниқ чора-тадбирларни ишлаб чиқишдан иборат.
Қуриган ҳудуднинг ҳолати ва ўлчамлари, унинг ландшафти, тупроқлари, гидрогеологик шароитлари, фауна ва флораси таснифини ўз ичига олган табиий шароитлардаги ўзгаришлар динамикасини ҳар томонлама баҳолашнинг аҳамияти қайд этилди. Ўрмонлар экиш учун 1500та майдон ва 30дан ортиқ ўсимликлар турлари белгиланди. Ўтган 4 йил мобайнида Орол денгизи қуриган тубининг 1,7 млн гектар майдонида ўрмон экиш ишлари амалга оширилди.
Ушбу мақсадларда Траст жамғармаси маблағлари ҳисобидан ҳудудга махсус техника – экскаваторлар, булдозерлар, юк машиналари етказилди, шунингдек, Тахтакўпир туманидаги давлат ўрмон хўжалигининг моддий-техник базаси яхшиланди. Натижада питомник майдони 12 гектардан 50 гектаргача, ўрмон плантациялари ҳажми - 2200 гектардан 5000 гектаргача, чўл ўсимликлари уруғларини тайёрлаш 8 тоннадан 65 тоннагача кўпайтирилди.
Бундан ташқари, лойиҳалар доирасида Тахтакўпир туманининг 5та чекка маҳалласи – “Белтау”, “Тазаконис”, “Мулк”, “Маржонкўл” ва “Жанадарё” шаҳарларининг 3,5 минг нафар аҳолиси замонавий сув тозалаш станциясини тўлиқ реконструкция қилиш ва ишга тушириш, 2 сувни чучуклаштирувчи тизим ва 16,6 км сув ўтказиш тармоқларини ўрнатиш ҳамда 6 хусусий корхоналарни яратиш ҳисобига тоза ичимлик суви билан таъминланди.
Бу чора-тадбирлар Орол денгизининг қуриган тубидан чанг-тузларнинг атрофдаги ҳудудларга шамол билан учирилишини сезиларли даражада камайтиради, биологик хилма-хилликни сақлаб қолади ҳамда Оролбўйи минтақасида ўрмончиликни ривожлантириш ва ўрмон майдонларининг кўпайишига салмоқли ҳисса қўшади. Минтақанинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши ва экологик фаровонлигини қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган изчил ва кенг қамровли ишлар давлат ва халқаро ташкилотларнинг бу йўналишдаги саъй-ҳаракатларини бирлаштирувчи ягона платформа ҳисобланган ИХКШТЖнинг стратегик мақсадларидан биридир.
Семинар якунида иштирокчилар Орол фожиаси оқибатларини юмшатишда ИХКШТЖнинг муҳим ролини қайд этиб, ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича биринчи даражали вазифаларни муҳокама қилдилар.

Озеленение осушенного дна Аральского моря: практическая работа и конкретные результаты
Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с Государственным комитетом по лесному хозяйству, Научно-информационным центром и Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссией в формате видеоконференции был проведен научно-практический семинар «Результаты мониторинга и дальнейшие меры по озеленению на осушенном дне Аральского моря».
Целью семинара является выработка конкретных мер по практическому применению результатов мониторинга осушенного дна Аральского моря, проведенного в рамках проекта Многопартнерского Трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья (МПТФЧБ) «Решение насущных проблем человеческой безопасности в регионе Приаралья путем содействия устойчивому сельскому развитию», реализованного при поддержке ПРООН и ЮНЕСКО.
Отмечалась значимость проведенной комплексной оценки динамики изменений природных условий, включая состояние и размеров территории осушки, классификацию ландшафта, почв, гидрогеологических условий, фауны и флоры осушенной территории, определены 1500 различных локаций для лесопосадки и более 30 видов растений, а за последние 4 года на осушенном дне Аральского моря осуществлены лесопосадки на общей площади 1,7 млн гектаров.
В этих целях за счет средств Трастового фонда в регион была доставлена спецтехника – экскаваторы, бульдозеры, грузовой автотранспорт, а также улучшена материально-техническая база государственного лесного хозяйства в Тахтакупырском районе. В результате площадь питомника была увеличена с 12 до 50 гектаров, объем лесопосадок – с 2200 до 5000 гектаров, заготовка зерна пустынных растений – с 8 до 65 тонн.
Кроме того, в рамках проектов 3,5 тысячи жителей 5 отдаленных махаллей Тахтакупырского района – «Белтау», «Тазаконыс», «Мулк», «Маржанкол» и «Жанадарья» – обеспечены чистой питьевой водой за счет полной реконструкции и ввода в эксплуатацию современной водоочистительной станции, установки 2 опреснительных систем, установки 16,6 км водопроводных сетей и поставки нового оборудования для создания 6 предприятий частного сектора.
Данные меры позволят существенно снизить перенос соли и пыли из осушенного дна Аральского моря на территории близлежащих районов, сохранить биологическое разнообразие, а также внести существенный вклад в развитие лесного хозяйства и увеличение лесных площадей в регионе Приаралья. Последовательная и всесторонняя работа по поддержке социально-экономического развития и экологического благополучия региона является одной из стратегических задач МПТФЧБ, являющегося единой платформой для объединения усилий государства и международных организаций в данном направлении.
По итогам семинара участники отметили важную роль МПТФЧБ в смягчении последствий Аральской катастрофы и обсудили первоочередные задачи по дальнейшему взаимодействию.