Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармаси фаолиятини фаоллаштириш масалалари муҳокама қилинди
2021-05-21 | Экология
Мамлакатимизнинг БМТдаги доимий вакили, элчи Бахтиёр Ибрагимов Нью-Йоркда Бирлашган Миллатлар ташкилоти Тараққиёт дастурининг Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармаси офиси ижрочи координатори Женифер Топинг билан учрашув ўтказди
Музокаралардан кўзланган мақсад траст жамғармасига қўшимча маблағ жалб этиш ва Оролбўйи минтақасини барқарор ривожлантириш бўйича маслаҳат кенгашини кенгайтириш бўйича ҳаракат режаларини муҳокама қилишдан иборат бўлди.
Женифер Топинг БМТ Бош Ассамблеясининг Оролбўйи минтақасини экологик инновация ва технологиялар зонаси, деб эълон қилиш ҳақидаги махсус резолюцияси қабул қилинганини олқишлади.
Учрашув чоғида Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик траст жамғармасининг бугунги фаолияти, донор ташкилотлар билан молиявий ресурсларни жалб қилиш бўйича олиб борилаётган ишлар юзасидан фикр алмашилди. Ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича навбатдаги амалий тадбирлар белгилаб олинди.

Обсуждены вопросы активизации деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья
2021-05-21 | Экология
Постоянный представитель нашей страны при ООН, Посол Бахтиёр Ибрагимов провел встречу с исполнительным координатором Офиса Многопартнерского трастового фонда Программы развития ООН в Нью-Йорке Дженнифер Топинг
Цель переговоров - обсуждение дальнейших планов действий по мобилизации дополнительных финансовых средств в трастовый фонд и расширению консультативного совета по устойчивому развитию Приаралья.
В ходе беседы Дженнифер Топинг приветствовала единогласное принятие Генеральной Ассамблеей ООН специальной резолюции по объявлению региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий.
На встрече состоялся обмен мнениями о текущей деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья, ходе проводимой работы с донорскими организациями по привлечению их финансовых ресурсов, а также обсуждены последующие практические шаги по наращиванию двустороннего сотрудничества.