Устувор халқаро рейтинг ва индекслар бўйича ҳафталик коллегиал семинар ўтказилди
Мазкур семинарда Жаҳон банки томонидан тақдим этилган “Бизнес юритиш” индексининг 2021 йилги ҳисоботининг шарҳи таҳлилидан келиб чиққан ҳолда ҳар бир индикатор кесимида ўсиш ёки пасайишнинг кутилаётган нуқталари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида” 2020 йил 2 июндаги ПФ-6003-сон Фармони ва Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши томонидан тасдиқланган ҳафталик коллегиал семинарлари жадвали ҳамда ўқув-тематик режасига мувофиқ жорий йилнинг 18 май куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги “Бизнес юритиш” ва бошқа халқаро рейтинглар билан ишлаш бошқармаси томонидан “Бизнес юритиш” индекси ва унинг таркибидаги индикаторларга масъул бўлган вазирлик ва идоралар томонидан амалга оширилаётган ишлар таҳлили юзасидан видеоконференцалоқа орқали семинар бўлиб ўтди.
Шунингдек, “Бизнес юритиш - 2022” навбатдаги ҳисоботига тайёргарлик кўриш мақсадида Жаҳон банки томонидан тақдим этилган Саволномаларни пухта тўлдириш бўйича Бошқарма томонидан тушунтириш ишлари олиб борилди ҳамда Ўзбекистон Ҳукумати номидан “Data update – Doing Business 2022” махсус порталига якуний маълумотларни сифатли тўлдириш юзасидан зарур тавсиялар берилди.
“Бизнес юритиш” индексида Ўзбекистон Республикасининг мавқеини янада ошириш мақсадида Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг ишчи органлари ҳамда масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурига мувофиқ кейинги ишларни олиб бормоқда.

A weekly collegiate seminar on priority international rankings and indices was held
This workshop discussed the expected growth and decline points in the forthcoming "Doing Business" report, based on an analysis of the comments provided by the World Bank on the 2021 report.
In pursuance of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 2, 2020, No 6003 "On improving the position of the Republic of Uzbekistan in international ratings and indices, as well as the introduction of a new mechanism for systematic work with them in state bodies and organizations", according to the schedule of weekly collegiate seminars among educational thematic plan approved by the Republican Council for Working with International Ratings and Indices, on May 18 of this year, the Department of Doing Business and working with other international ratings of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction in the videoconference mode held a seminar on the analysis of the work carried out by ministries and agencies, responsible for the components of the "Doing Business" Index.
In addition, in order to prepare the next report "Doing Business 2022" in a high-quality manner, the Department carried out explanatory work to thoroughly fill in the Questionnaires submitted by the World Bank, as well as recommendations for filling out the final information on behalf of the Government of Uzbekistan on the special portal "Data update - Doing Business - 2022".
In order to further improve the position of the Republic of Uzbekistan in the "Doing Business" rating, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, together with the working bodies of the Republican Council for International Ratings and Indices and the relevant ministries and agencies, is carrying out further work in accordance with the approved Action Plan for 2021.