Устувор халқаро рейтинг ва индекслар бўйича ҳафталик коллегиал семинар ўтказилди
Мазкур семинарда Жаҳон банки томонидан тақдим этилган “Бизнес юритиш” индексининг 2021 йилги ҳисоботининг шарҳи таҳлилидан келиб чиққан ҳолда ҳар бир индикатор кесимида ўсиш ёки пасайишнинг кутилаётган нуқталари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида” 2020 йил 2 июндаги ПФ-6003-сон Фармони ва Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгаши томонидан тасдиқланган ҳафталик коллегиал семинарлари жадвали ҳамда ўқув-тематик режасига мувофиқ жорий йилнинг 18 май куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги “Бизнес юритиш” ва бошқа халқаро рейтинглар билан ишлаш бошқармаси томонидан “Бизнес юритиш” индекси ва унинг таркибидаги индикаторларга масъул бўлган вазирлик ва идоралар томонидан амалга оширилаётган ишлар таҳлили юзасидан видеоконференцалоқа орқали семинар бўлиб ўтди.
Шунингдек, “Бизнес юритиш - 2022” навбатдаги ҳисоботига тайёргарлик кўриш мақсадида Жаҳон банки томонидан тақдим этилган Саволномаларни пухта тўлдириш бўйича Бошқарма томонидан тушунтириш ишлари олиб борилди ҳамда Ўзбекистон Ҳукумати номидан “Data update – Doing Business 2022” махсус порталига якуний маълумотларни сифатли тўлдириш юзасидан зарур тавсиялар берилди.
“Бизнес юритиш” индексида Ўзбекистон Республикасининг мавқеини янада ошириш мақсадида Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш бўйича республика кенгашининг ишчи органлари ҳамда масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2021 йилга мўлжалланган чора-тадбирлар дастурига мувофиқ кейинги ишларни олиб бормоқда.

Состоялся еженедельный коллегиальный семинар по приоритетным международным рейтингам и индексам
На данном семинаре были обсуждены ожидаемые точки роста и снижения в предстоящем отчете «Ведение бизнеса», на основе анализа комментариев, представленных Всемирным банком к отчету 2021 года.
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 2 июня 2020 года № УП-6003 «Об улучшении позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними в государственных органах и организациях», согласно графику еженедельных коллегиальных семинаров и учебно-тематическому плану, утвержденному Республиканским советом по работе с международными рейтингами и индексами, 18 мая т.г. Управлением «Ведение бизнеса» и работы с другими международными рейтингами Министерства экономического развития и сокращения бедности в режиме видеоконференцсвязи проведен семинар по анализу работы, проводимой министерствами и ведомствами, ответственными за компоненты индекса «Ведение бизнеса».
Кроме того, в целях качественной подготовки следующего отчета «Ведение бизнеса ­ 2022» Управлением проведена разъяснительная работа по тщательному заполнению Вопросников, представленных Всемирным банком, а также рекомендации по заполнению итоговой информации от имени Правительства Узбекистана на специальном портале «Data update – Doing Business – 2022»
В целях дальнейшего повышения позиции Республики Узбекистан в рейтинге «Ведение бизнеса» Министерством экономического развития и сокращения бедности совместно с рабочими органами Республиканского совета по международным рейтингам и индексам и соответствующими министерствами и ведомствами проводится дальнейшая работа согласно утвержденному Плану мероприятий на 2021 год.