Ўзбекистон ва Индонезия ҳамкорликни кенгайтиришга тайёр
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида сиёсий, инвестициявий, савдо-иқтисодий ҳамда маданий-гуманитар соҳаларда Ўзбекистон-Индонезия ҳамкорлигини чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди – Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Индонезия Республикаси парламенти Вакиллар палатаси саноат ва тараққиёт масалалари бўйича спикери ўринбосари Раҳмат Гобель бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Индонезия томони Ўзбекистонда амалга оширилаётган таркибий ўзгаришларга ҳамда иқтисодий ривожланиш ва давлат бошқарувини такомиллаштириш борасида эришилган натижаларга юқори баҳо берди, шунингдек, Марказий Осиёдаги асосий ҳамкори сифатида барча соҳаларда икки томонлама ҳамкорликни фаоллаштириш муҳимлигини таъкидлади.
Томонлар икки мамлакат ҳукуматлари ва ишбилармон доираларининг ўзаро ташрифлари орқали муносабатларни фаоллаштириш муҳимлигини таъкидладилар. Яқин вақт ичида ҳар икки давлатнинг тегишли вазирлик ва идоралари жорий йилнинг иккинчи ярмида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Индонезия Республикаси ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ҳамда Ўзбекистон – Индонезия бизнес-форумини ўтказишга тайёргарликни бошлашига келишиб олинди. Шунингдек, Индонезия вазирлик ва идоралари раҳбарияти билан икки томонлама учрашув ва музокаралар ўтказиш мақсадида Ўзбекистон делегациясининг Жакарта шаҳрига ҳам ташрифи ташкил этилади.
Инвестициявий ҳамкорликни кенгайтиришнинг муҳим салоҳияти қайд этилди – қишлоқ хўжалиги ва саноатнинг электротехника, кимё, пойабзал ва чарм-атторлик тармоқларида қўшма ишлаб чиқариш объектларини яратиш ва чиқариладиган маҳсулотларни кейинчалик МДҲ, Жануби – шарқий Осиё, Яқин Шарқ ва Шимолий Африкага экспорт қилиш истиқболларига эга бўлган лойиҳаларни шакллантириш бўйича келишувга эришилди.
Томонлар, шунингдек, икки мамлакат бозорларида талабга эга бўлган Ўзбекистон ва Индонезия маҳсулотларини ўзаро етказиб беришни кенгайтириш, шунингдек, имтиёзли савдо ва ўсимликлар карантини соҳасида ҳамкорликка оид битимлар имзолашга тайёргарликни тезлаштириш орқали тегишли ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш йўли билан икки томонлама савдо ҳажмини ошириш бўйича амалий чораларни кўришга тайёрлигини билдирди.
Меҳмонхона бизнеси ва туризмни ривожлантиришда ҳамкорликни фаоллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, жорий йилнинг август ойида ўз таркибига Индонезия ишбилармон доираларини оладиган Индонезия уламолар Кенгаши вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи давомида икки мамлакат ўртасида зиёрат туризми соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилиши режалаштирилган.
Учрашув якунида эришилган барча келишувларни сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш бўйича аниқ амалий чора-тадбирларни қамраб олган кенгайтирилган “Йўл харитасини” қисқа муддатда ишлаб чиқишга келишилди.

Узбекистан и Индонезия готовы к расширению партнерства
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялось обсуждение перспектив углубления узбекско-индонезийского сотрудничества в политической, инвестиционной, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял делегацию во главе с заместителем спикера Палаты представителей парламента Республики Индонезия по вопросам промышленности и развития Рахматом Гобелем.
Индонезийской стороной была дана высокая оценка осуществляемым в Узбекистане структурным преобразованиям и достигнутым результатам в экономическом развитии и совершенствовании государственного управления, а также отмечена важность активизации двустороннего взаимодействия по всем направлениям, как с ключевым партнером в Центральной Азии.
Стороны отметили важность интенсификации взаимных контактов, в том числе путем взаимных визитов правительственных и деловых кругов двух стран. Согласовано, что в ближайшее время профильные министерства и ведомства обоих государств приступят к подготовке проведения очередного заседания Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Индонезия, а также Узбекско-Индонезийского бизнес-форума в г.Ташкенте во второй половине текущего года. Также будет организован визит узбекской делегации в г.Джакарту для проведения двусторонних встреч и переговоров с руководством министерств и ведомств Индонезии.
Отмечен значительный потенциал для наращивания инвестиционного сотрудничества – достигнута договоренность о проработке перспективных проектов по созданию совместных производств в сельскохозяйственной, электротехнической, химической, обувной и кожгалантерейной отраслях с перспективой последующего экспорта выпускаемой продукции в страны СНГ, Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока и Северной Африки.
Стороны также обозначили готовность к реализации практических мер по увеличению объемов двустороннего товарооборота путем расширения взаимных поставок продукции узбекского и индонезийского производства, востребованной на рынках двух стран, а также укрепления соответствующей правовой базы за счет ускорения подготовки к подписанию соглашений о преференциальной торговле и о сотрудничестве в области карантина растений.
Отдельное внимание было уделено вопросам активизации сотрудничества в области развития гостиничного бизнеса и сферы туризма. В частности, в августе текущего года намечен визит в Узбекистан представителей Совета улемов Индонезии, с включением в его состав индонезийских деловых кругов в целях обсуждения перспектив сотрудничества в сфере паломнического туризма между двумя странами.
По итогам встречи было согласовано, что стороны в ближайшее время разработают расширенную «Дорожную карту», включающую в себя конкретные практические меры по качественной и своевременной реализации всех достигнутых договоренностей.