Ўзбекистон элчиси Финляндия вакиллари билан ахборот технологияларини жорий этиш соҳасидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди
2021-05-18 | Технологиялар
Ўзбекистоннинг Финляндиядаги (қароргоҳи Рига шаҳрида) элчиси Қадамбай Султонов кеча «Nokia» корпорацияси вице-президенти Микко Лаванти билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди
Онлайн-мулоқотда «Nokia» компанияси билан сармоявий ва технологик ҳамкорлик истиқболлари ҳамда республика IТ ва телекоммуникация соҳасига Финляндия илмий-техник салоҳиятини жалб этишнинг амалий жиҳатлари ҳақида фикр алмашилди.
Микко Лаванти жорий йил февраль-март ва апрель ойларида Ўзбекистонга амалий сафари давомида ўтказган музокаралари натижалари ҳақида маълумот берди. Унга кўра, Ўзбекистондаги қатор йирик алоқа операторлари билан фаол ҳамкорлик йўлга қўйилган. Айниқса, Президент Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида амалга оширилаётган чуқур ўзгаришлар ва барча тармоқларда замонавий дастурий маҳсулотлар, ахборот тизимлари ва коммуникация ресурсларини жорий этиш борасидаги мақсадли саъй-ҳаракатлар ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилаётгани таъкидланди. Корпорациянинг республикада 5G технологияларини жорий этиш бўйича ўзаро ҳамкорлик қилишга бўлган қизиқиши тасдиқланди.
Ўз навбатида, Микко Лавантига Ўзбекистонда ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, жумладан, «Рақамли Ўзбекистон – 2030» стратегияси доирасида давлат хизматларини рақамлаштириш кўламини кенгайтириш ва ёшларни дастурий таълимга жалб этиш бўйича белгиланган вазифалар ҳақида батафсил маълумот берилди.
«Nokia» корпорацияси вице-президенти Тошкентда ўтказиладиган «Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар» юқори даражадаги халқаро конференцияга таклиф этилди.
«Nokia» Финляндиядаги трансмиллий технология корпорациясидир. У дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатида фаолият кўрсатади. Корпорация ишлаб чиқариш корхоналарида 103 минг кишининг бандлиги таъминланган. «Nokia»нинг йиллик даромади 23 миллиард долларга тенг. «Fortune Global 500»га кўра, «Nokia» дунёдаги энг йирик компаниялардан бири ҳисобланади. Компания 5G мобил тармоқлари учун стандартларнинг кейинги авлодини ишлаб чиқмоқда. «Nokia»нинг Ўзбекистонда минтақавий мақомга эга бўлган ваколатхонаси фаолият кўрсатмоқда.

Посол Узбекистана обсудил с финской стороной вопросы взаимодействия в области внедрения информационных технологий
2021-05-18 | Технологии
Посол Узбекистана в Финляндии с резиденцией в г.Риге Кадамбай Султанов вчера провел переговоры в формате видеосвязи с вице-президентом финской корпорации «Nokia» Микко Лаванти
В ходе онлайн-встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями о перспективах инвестиционно-технологического сотрудничества с «Nokia» и практическим аспектам привлечения финского научно-технического потенциала в сферу IT и телекоммуникаций республики.
Микко Лаванти представил подробную информацию об итогах переговоров в Ташкенте в рамках своих визитов в феврале-марте и апреле в Узбекистан. По его словам, ведется активное партнерство с рядом крупнейших операторов связи Узбекистана. Особо отмечено, что дальнейшему наращиванию взаимовыгодного сотрудничества способствуют глубинные преобразования под руководством Президента Шавката Мирзиёева и целенаправленность усилий по внедрению современных программных продуктов, информационных систем и коммуникационных ресурсов во всех отраслях. Подтверждена заинтересованность корпорации во взаимодействии с Узбекистаном во внедрении технологий 5G в республике.
В свою очередь, Микко Лаванти был подробно проинформирован об осуществляемых в Узбекистане реформах в области информационных технологий и коммуникаций, том числе в рамках стратегии «Digital Uzbekistan - 2030», о поставленных главой государства задачах по расширению охвата цифровизации госуслуг и широкому привлечению молодежи к обучению программированию и созданию стартапов.
Вице-президенту корпорации «Nokia» передано приглашение на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» в г.Ташкенте, которое было принято с признательностью.
«Nokia» - финская транснациональная технологическая корпорация. Работает более чем в 100 странах мира. Персонал превышает 103 тысячи человек. Ежегодный доход достигает 23 миллиарда долларов США. Входит в число крупнейших компаний мира по версии Fortune Global 500. Разрабатывает следующее поколение стандартов для сетей подвижной связи 5G. Имеет представительство в Узбекистане, имеющее статус регионального.