Венгрия Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни қўллаб-қувватлашда давом этади
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Венгрия Бош вазирининг иқтисодий масалалар бўйича катта маслаҳатчиси Мартон Надь бошчилигидаги Венгрия ҳукумати делегациясини қабул қилди.
Учрашув чоғида Венгрия томони сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги икки томонлама муносабатлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилиб, стратегик характерга эга бўлганини таъкидлади.
Мулоқот давомида асосий мавзуларидан бири сифатида Венгрия тажрибасига асосланган ижтимоий-иқтисодий ривожланиш бўйича эксперт ва маслаҳат ёрдам дастури ижросининг амалий жиҳатлари муҳокама этилди. Дастур борасида Венгрия Бош вазири В.Орбаннинг шу йилнинг март ойида Ўзбекистонга ташрифи чоғида келишувга эришилган эди.
Самарқанд ва Жиззах вилоятларининг комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожланишини рағбатлантириш дастурларини биргаликда тайёрлаш бўйича навбатдаги тадбирлар белгиланди. Аниқ амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш мақсадида маҳаллий ҳокимият органлари билан ўзаро ҳамкорлик қилиш учун Венгрия делегациясининг ушбу ҳудудларга ишчи сафарини ташкил этиш бўйича келишилди.
Ушбу дастур доирасида инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, устувор тармоқларда саноат сиёсатини қайта кўриб чиқиш, солиқ ва божхона маъмурчилиги тизимларини такомиллаштириш, иқтисодий барқарорликни таъминлаш, молия бозорини ривожлантириш ва хусусий секторнинг иқтисодиётдаги ролини ошириш бўйича энг самарали ёндашувлар ишлаб чиқилади. Тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш, экспорт салоҳиятини кенгайтириш, шунингдек, аҳолини иш жойлари билан таъминлаш ва бандлигини оширишни амалий қўллаб-қувватлаш, жумладан, ёшлар тадбиркорлигини фаол рағбатлантириш орқали камбағалликни қисқартириш чора-тадбирларини ишлаб чиқишга алоҳида эътибор қаратилади.
Венгрия делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи чоғида Ўзбекистоннинг қатор вазирлик, идора ва тижорат банкларида Венгриянинг энг яхши амалиётлари асосида ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни давом эттиришга оид амалий тавсиялар ишлаб чиқиш мақсадида учрашувлар ўтказиш режалаштирилган.
Учрашувлар якунида ишлаб чиқилган тавсия ва таклифларни амалда рўёбга чиқариш учун “Йўл харитаси” шакллантирилади.
Маълумот учун: М.Надь банк-молия тизимида ҳамда давлат ва хусусий бошқарув соҳаларида кўп йиллик тажрибага эга бўлган йирик халқаро экспертдир.

Венгрия продолжит оказывать поддержку социально-экономическим реформам в Узбекистане
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков принял венгерскую правительственную делегацию во главе со старшим советником Премьер-министра Венгрии по экономическим вопросам Мартоном Надем.
В ходе состоявшейся встречи венгерской стороной было подчеркнуто, что в течение последних лет двусторонние отношения между Узбекистаном и Венгрией поднялись на качественно новый уровень и приобрели стратегический характер.
Одной из главных тем диалога стало обсуждение практических аспектов реализации программы экспертно-консультационного содействия по вопросам социально-экономического развития на основе венгерского опыта, договорённость о которой была достигнута в ходе визита Премьер-министра Венгрии В.Орбана в Узбекистан в марте текущего года.
Обозначены дальнейшие шаги по совместной подготовке программ стимулирования комплексного социально-экономического развития Самаркандской и Джизакской областей. Достигнута договоренность об организации рабочей поездки венгерской делегации в данные регионы в целях практического взаимодействия с местной администрацией по выработке конкретных практических мер.
В рамках данной программы будут выработаны наиболее эффективные подходы для улучшения инвестиционного климата и деловой среды, пересмотра промышленной политики в приоритетных отраслях, совершенствования систем налогового и таможенного администрирования, выработки мер по обеспечению экономической стабильности, развитию финансового рынка и повышению роли частного сектора в экономике. Отдельное внимание будет уделено вопросам привлечения прямых иностранных инвестиций, расширения экспортного потенциала, а также выработке мер по сокращению бедности путем оказания практической поддержки трудоустройству и повышению занятости населения, в том числе за счет активного стимулирования развития молодежного предпринимательства.
В ходе пребывания венгерской делегации
в Узбекистане запланировано проведение встреч в ряде министерств, ведомств и коммерческих банков Узбекистана для выработки практических рекомендаций по дальнейшему социально-экономическому реформированию на основе лучших венгерских практик.
По итогам будет разработана «Дорожная карта» по практической имплементации выработанных рекомендаций и предложений.
Справочно: М.Надь является крупным экспертом международного уровня с многолетним опытом работы в банковско-финансовой системе и сферах государственного и частного администрирования.