Тошкентда Ўзбекистон Республикаси ва Тожикистон Республикаси ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг йиғилиши бўлиб ўтди
2021-05-17 | Иқтисодиёт
Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Арипов ва Тожикистон Республикаси Бош вазири К.Расулзодалар ҳамраислигида Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг 8-йиғилиши бўлиб ўтди.
Учрашувда икки давлат етакчилари ўртасидаги очиқ, ишончли ва конструктив мулоқот икки томонлама муносабатларни янги стратегик шериклик даражасига кўтариш, икки қардош халқ ўртасидаги дўстлик ва ўзаро тушуниш муҳитини мустаҳкамлашга замин яратгани таъкидланди.
Томонлар Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йилда Тожикистон Республикасига амлга ошириладиган ташрифига тайёргарлик кўриш асносида икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш билан боғлиқ кенг кўламли масалаларни муҳокама қилдилар.
Музокаралар чоғида савдо айланмасини янада кўпайтириш, унинг ҳажмини яқин йилларда 1 млрд долларга етказиш бўйича истиқболли имкониятлар муҳокама қилинди. Шу нуқтаи назардан саноат кооперациясини мустаҳкамлаш, тоғ - кон ва электротехника саноати, энергетика ва транспорт соҳасидаги ҳамкорликни кучайтириш ҳамда ҳудудлараро алоқаларни янада ривожлантириш бўйича қўшма чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, авто ва темир йўл инфратузилмасини ривожлантириш ва модернизация қилиш соҳаларида қатор инвестициявий лойиҳаларни амалга оширишга биргаликда тайёргарлик кўриш бўйича келишувларга эришилди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши якунида унинг давомида эришилган муҳим келишувлар ва келгуси кўпқиррали шерикликнинг асосий йўналишларини акс эттирувчи баённома имзоланди. Шунингдек, Ўзбекистонга ташриф давомида Тожикистон делегацияси бир қатор саноат корхоналари ва объектларида бўлди.

В Ташкенте состоялось заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Таджикистан
2021-05-17 | Экономика
В Ташкенте под сопредседательством Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и Премьер-министра Республики Таджикистан К.Расулзода состоялось 8-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Узбекистаном и Таджикистаном.
В ходе встречи было подчеркнуто, что открытый, доверительный и конструктивный диалог между лидерами двух государств способствовал выходу двусторонних отношений на новый уровень стратегического партнерства, укреплению атмосферы дружбы и взаимопонимания между двумя братскими народами.
Стороны обсудили широкий спектр вопросов дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между двумя странами в свете подготовки предстоящего визита Президента Республики Узбекистан в Республику Таджикистан в текущем году.
В ходе переговоров были рассмотрены потенциальные возможности для дальнейшего наращивания товарооборота с доведением его объема до 1 миллиарда долларов в ближайшие годы. В данном контексте состоялось обсуждение совместных мер по укреплению промышленной кооперации, сотрудничества в горнорудной и электротехнической отраслях, энергетике и транспортной сфере, а также по дальнейшему развитию межрегиональных контактов.
Достигнуты договоренности о совместной подготовке к реализации ряда инвестиционных проектов в сферах сельскохозяйственного машиностроения, развития и модернизации авто- и железнодорожной инфраструктуры.
По итогам заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству подписан протокол, отражающий важные договоренности, достигнутые в ходе мероприятия, и основные направления дальнейшего многопланового партнёрства. Также, в рамках пребывания в Узбекистане, таджикская делегация посетила ряд промышленных предприятий и объектов.