Ўзбекистон ва Франция парламентлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг истиқболларини муҳокама қилди
Кеча  Олий Мажлис Сенати раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев бошчилигида Ўзбекистон сенаторларининг Франция Сенати ҳузуридаги «Франция-Марказий Осиё» парламентлараро гуруҳи раиси Эрве Морей бошчилигида ушбу гуруҳ аъзолари билан видеоконференцалоқа шаклида учрашуви бўлиб ўтди
Парлмент юқори палатаси маълум ыилишича, музокаралар чоғида Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида янада ривожланаётган икки томонлама парламентлараро ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Франция  ўртасидаги муносабатлар сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилгани таъкидланди.
Франция сенаторлари таъкидлаганидек, парламентлараро мулоқот мамлакатлар ўртасидаги ишончни мустаҳкамлашга, Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги савдо-иқтисодий, сайёҳлик ва маданий-гуманитар ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қилади.
Учрашув натижасида томонлар тизимли мулоқотни давом эттиришга, парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлашга келишиб олди.

Узбекистан и Франция обсудили перспективы укрепления межпарламентского сотрудничества
Вчера в формате видеоконференцсвязи состоялась встреча сенаторов Узбекистана во главе с первым заместителем председателя Сената Олий Мажлиса Садыком Сафоевым с членами группы «Франция-Центральная Азия» при Сенате Франции во главе с её председателем Эрве Мореем.
По данным информационной службы верхней палаты Парламента, в ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы двустороннего межпарламентского сотрудничества, которое получило свое новое развитие в результате начатых под руководством Президента Шавката Мирзиёева реформ.
Подчеркивалось, что благодаря политике руководителей двух стран, отношения между Узбекистаном и Францией поднялись на качественно новый уровень.
Французские сенаторы отметили, что межпарламентский диалог содействует укреплению доверия между государствами, наращиванию французско-узбекского торгово-экономического, туристского, культурно-гуманитарного сотрудничества.
В этом контексте стороны договорились поддерживать систематический диалог, укреплять межпарламентские отношения.