“Тадбиркорлар истакларининг амалий рўёби. Иқтисодий зоналар инфратузилмаси қандай яхшиланади?”
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг мамлакатимиздаги эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарининг муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини янада ривожлантириш масалалари муҳокамасига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Тадбирда инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А. Воитов ҳамда вазирлик мутахассислари ва ходимлари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари томонидан эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича қабул қилинган қарор республиканинг иқтисодий салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ва саноат ҳамда тадбиркорликни ривожлантириш учун шароитларни яхшилашда муҳим қадам эканлиги таъкидланди.
Айни пайтда мамлакатимиздаги 23 та эркин иқтисодий зона жами 8,8 минг гектар ер майдонига эга бўлиб, шундан 3,9 минг гектарида қиймати 5,3 млрд. долларга тенг 895та инвестиция лойиҳаси жойлаштирилган. 5 минг гектарга яқин майдон фойдаланмасдан қолмоқда, бу эса мазкур майдонда янги инвестиция лойиҳаларини жойлаштириш, саноат қувватлари ва қўшимча иш ўринлари яратиш мумкин деганидир. Шу билан бирга, қайд этилганидек, улар майдонининг қарийб ярими ҳозирча зарур муҳандислик-коммуникация инфратузилмалари билан тўлиқ таъминланмаган.
Шунингдек, Республикамизда 348 та кичик саноат зонаси мавжуд бўлиб, уларнинг умумий майдони 2,4 минг гектарни ташкил этади. 1,6 минг гектар майдонга умумий қиймати 16,7 трлн сўмлик 3587 та инвестиция лойиҳаси жойлаштирилган. Қолаверса, фаолият кўрсатаётган 60 та кичик саноат зонаси зарур муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан тўлиқ таъминланмаган.
Эркин иқтисодий ҳамда кичик саноат зоналарнинг муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланишини таъминлаш —улар фаолиятини жадал ривожлантиришни рағбатлантириш учун қулай муҳитнинг асосий омилларидан бири ҳисобланади. Шу сабабли, жорий йилда эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари учун ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқларини қуришга 1,6 трлн сўм, 2022 йилда эса 1,8 трлн сўм маблағ ажратилади.
Ушбу тадбирларнинг амалга оширилиши билан эркин иқтисодий зоналарда бўш турган 4,9 минг гектар ер майдонидан 3,2 минг гектар ер майдони, кичик саноат зоналаридаги 822 гектар ер майдони муҳандислик-коммуникация инфратузилмалари билан тўлиқ таъминланади. Қарор билан ҳар бир эркин иқтисодий зона ва ҳар бир кичик саноат зонасини инфратузилмалар билан таъминлаш бўйича манзилли рўйхат тасдиқланди.
Маълумот учун: жорий йилда эркин иқтисодий зоналарда умумий қиймати 1,1 миллиард доллар бўлган 332 та лойиҳа, кичик саноат зоналарида умумий қиймати 9,5 триллион сўм бўлган 1 минг 845 та лойиҳа ишга туширилиши режалаштирилган. Натижада 20 минг 298 та янги иш ўрни яратилади. Бу лойиҳалар асосан иқтисодиётимизнинг ўсиш нуқтаси ҳисобланган электротехника, чарм-пойабзал, қурилиш материаллари, нефть-газ, фармацевтика, туризм, иссиқхона хўжаликлари, халқ истеъмол молларини ишлаб чиқариш саноати йўналишларда амалга оширилади. Бу эса шу йилнинг якуни билан 400 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш, 350 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи товарлар ишлаб чиқариш ҳамда Давлат бюджетига қўшимча 2 триллион сўмдан ортиқ маблағларни йўналтиришга имкон беради.
Матбуот анжумани якунида тадбирда иштирок этган оммавий ахборот воситалари вакиллари ўзларини қизиқтирган мавзуларда саволлар бериб, батафсил жавоб олдилар.

«Практическая реализация потребностей предпринимателей. Как будет улучшаться инфраструктура экономических зон».
2021-05-10 | Экономика
В Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялась пресс-конференция Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, посвященная обсуждению дальнейшего развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры свободных экономических и малых промышленных зон в Республике.
В мероприятии приняли участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов, а также эксперты и сотрудники Министерства.
Отмечалось, что принятое Главой государства решение о дальнейшем совершенствовании деятельности свободных экономических и малых промышленных зон является важным шагом в повышении эффективности задействования экономического потенциала Республики и улучшении условий для развития промышленности и предпринимательства.
Было озвучено, что в настоящее время в стране функционируют 23 свободные экономические зоны общей площадью 8,8 тысяч гектаров, из которых на 3,9 тысячах гектаров размещено 895 инвестиционных проектов на общую сумму 5,3 млрд долларов. Порядка 5 тыс. гектаров остаются незадействованными, а это означает, что на них возможно размещение новых инвестиционных проектов, создание промышленных мощностей и дополнительных рабочих мест. При этом подчеркивалось, что около половины данных площадей пока не обеспечены необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
Также в Республике существуют 348 малых промышленных зон, общая площадь которых составляет 2,4 тыс. гектаров. На 1,6 тыс. гектаров размещено 3 587 инвестиционных проектов стоимостью 16,7 трлн сумов. В то же время 60 функционирующих малых промышленных зон не в полной мере обеспечены необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
Обеспеченность подключения свободных экономических и малых промышленных зон к сетям инженерных коммуникаций является одним из ключевых факторов благоприятной среды для стимулирования ускоренного развития их деятельности, в связи с чем, в текущем году на мероприятия по строительству внешних инженерно-коммуникационных сетей для свободных экономических и малых промышленных зон выделено 1,6 трлн сумов, а в 2022 году – 1,8 трлн сумов.
Реализация этих мероприятий позволит обеспечить инженерно-коммуникационной инфраструктурой 3,2 из 4,9 тыс. гектаров пустующих земель в свободных экономических зонах и 822 гектара в малых промышленных зонах. В соответствии с документом был утвержден адресный список по обеспечению каждой свободной экономической зоны и малой промышленной зоны необходимой инфраструктурой.
Для справки: в текущем году в свободных экономических зонах планируется запустить 332 проекта на сумму 1,1 млрд долларов, а в малых промышленных зонах – 1 845 проектов на сумму 9,5 трлн сумов. Их реализация позволит создать 20 298 новых рабочих мест. Данные проекты реализуются в таких перспективных сферах, как нефтегазовая отрасль, электротехника, производство строительных материалов, легкая промышленность, сельское хозяйство, фармацевтика и туризм. Их имплементация также позволит до конца текущего года дополнительно экспортировать продукцию на 400 млн долларов, произвести импортозамещающих товаров на 350 млн долларов и обеспечить дополнительные поступления в государственный бюджет в размере свыше 2 трлн сумов.
По итогам пресс-конференции представители средств массовой информации, присутствовашие на мероприятии, задали вопросы по интересующим их темам и получили подробные ответы.