Мадина шаҳри билан иқтисодий ва маданий алоқаларни йўлга қўйиш имкониятлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 4 май куни Саудия Арабистонида бўлиб туриши доирасида Ўзбекистон ҳукумати делегацияси Мадина шаҳрига ташриф буюрди.
Делегация аъзолари бир қатор саноат ва маданият масканларида бўлди. Жумладан, бизнес-инкубаторга ташриф давомида аҳолини ҳунармандчилик ва тадбиркорликка жалб этиш бўйича Саудия Арабистони тажрибаси ўрганилди. Шунингдек, Пайғамбаримизнинг ҳаёти ва Ислом цивилизацияси халқаро музейи зиёрат қилинди ва у ерда Саудия Арабистони томони маданий ва тарихий меросни тарғиб қилишда инновациялар ва ахборот-коммуникация технологияларини қўллаш бўйича эришилган ютуқларни тақдим этди.
Шунингдек, ташриф чоғида Мадина минтақаси амири шаҳзода Файсал бин Салмон ал-Сауд билан учрашув бўлиб ўтди. Унда инвестициявий, савдо-иқтисодий, илмий-техникавий, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари ўрганилди. Хусусан, Самарқанд ва Мадина шаҳарлари ўртасида савдо-иқтисодий ва маданий алоқаларни йўлга қўйиш чора-тадбирлари муҳокама қилинди. Подшоҳ Файсал номидаги Исломшунослик маркази билан Тошкент шаҳридаги Ислом цивилизацияси маркази ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйишнинг салоҳияти ҳам қайд этилди.
Учрашув якунида иккала томон ҳам манфаатдор бўлган лойиҳа ва ташаббусларни илгари суриш мақсадида ҳамкорликни фаоллаштириш бўйича келишувга эришилди.

Обсуждены возможности налаживания экономических и культурных связей с г.Мединой
4 мая текущего года правительственная делегация Узбекистана в рамках пребывания в Саудовской Аравии посетила г.Медину.
Члены делегации посетили ряд промышленных и культурных объектов – так, в частности был посещен бизнес инкубатор, где был изучен саудовский опыт привлечения населения к ремесленничеству и предпринимательской деятельности, а также Международный музей биографии Пророка и исламской цивилизации, где саудовской стороной были представлены достижения в сфере применения инноваций и информационно-коммуникационных технологий в продвижении культурно-исторического наследия.
Также в рамках визита состоялась встреча с губернатором провинции Медина принцем Фейсалом ибн Салманом аль-Саудом, в ходе которой были изучены перспективы развития сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах. В данном контексте были обсуждены меры по налаживанию торгово-экономических и культурных связей между городами Самаркандом и Мединой. Также был отмечен высокий потенциал для сотрудничества между Центром исламских исследований имени короля Фейсала и Центром исламской цивилизации в г.Ташкенте.
По итогам встречи была достигнута договоренность об активизации двустороннего взаимодействия в целях продвижения проектов и инициатив, представляющих общий интерес.