Ислом тараққиёт банки Гуруҳи Президенти билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 4 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ислом тараққиёт банки Гуруҳи (ИТБ) Президенти Бандар Ҳажар билан учрашув ўтказди.
Унда Тошкент шаҳрида ИТБ Гуруҳи Бошқарувчилари Кенгашининг 46-йиллик йиғилишига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Тадбирга тайёргарликнинг бориши ва тегишли ташкилий масалаларни ҳал этиш бўйича чора-тадбирлар ижроси кўриб чиқилди. Ўзбекистон томонидан тегишли вазирлик ва идоралар вакилларидан иборат тегишли ишчи гуруҳларининг Банк вакиллари билан тезкор ўзаро ҳамкорлиги қайд этилди. Тадбирни ташкил этиш бўйича навбатдаги саъй-ҳаракатлар режалаштирилди. Б.Ҳажар яқин вақтда маҳаллий ва халқаро оммавий ахборот воситаларида Йиллик йиғилишнинг кенг ёритилишига бағишланган “роуд-шоу” ўтказиш учун Ўзбекистонга ташриф буюриш ниятида эканлигини Ўзбекистон томонига билдирди.
Шунингдек, Ўзбекистонда Ислом тараққиёт банки кўмагида ҳаётга татбиқ этилаётган лойиҳа ва ташаббусларнинг амалга оширилиши муҳокама қилинди. Банк раҳбари Ўзбекистонда Иқтисодий қўллаб-қувватлаш жамғармасини ташкил этиш ташаббуси амалга оширилишини юқори баҳолаб, мазкур молия муассасаси мамлакат иқтисодий ривожланишини рағбатлантириш, камбағалликни қисқартириш ва аҳоли фаровонлигини оширишнинг қудратли воситасига айланишига умид билдирди. Шу ўринда, Саудия Арабистони тараққиёт жамғармаси, Давлат инвестициялар Жамғармаси, Араб мувофиқлаштириш гуруҳи молиявий институтлари аъзолари ва хусусий инвесторлар каби янги шерикларни Жамғармага жалб этиш ва унга қўшимча ресурсларни сафарбар қилиш бўйича ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Учрашув якунлари бўйича икки томонлама ҳамкорлик кун тартиби доирасидаги кейинги саъй-ҳаракатлар белгилаб олинди.

Состоялась встреча с Президентом Группы Исламского банка развития
4 мая текущего года заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Президентом Группы Исламского банка развития (ИБР) Бандаром Хаджаром, в ходе которой были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой и проведением в г.Ташкенте 46-го Ежегодного заседания Совета управляющих Группы ИБР.
Был рассмотрен ход подготовки к мероприятию и реализации мер по решению сопутствующих организационных вопросов. Отмечалось оперативное взаимодействие с представителями Банка профильных рабочих групп в составе представителей соответствующих министерств и ведомств с узбекской стороны. Намечены дальнейшие шаги по организации мероприятия − Б.Хаджар информировал узбекскую сторону о намерении посетить Узбекистан в ближайшее время для проведения «роуд-шоу», посвященного широкому освещению Ежегодного заседания в отечественных и зарубежных средствах массовой информации.
Также был обсужден ход имплементации проектов и инициатив в Узбекистане, реализуемых при поддержке Исламского банка развития. Глава Банка дал высокую оценку реализации инициативы по созданию в Узбекистане Фонда экономической поддержки и выразил надежду, что данный финансовый институт станет мощным инструментом стимулирования экономического развития, сокращения бедности и повышения благосостояния населения страны. В данном контексте были рассмотрены перспективы взаимодействия по мобилизации дополнительных ресурсов и привлечению новых партнеров для присоединения к Фонду, таких как Саудовский Фонд развития, Фонд государственных инвестиций, финансовых институтов Арабской координационной группы и частных инвесторов.