Энергетика соҳасида Ўзбекистон – Саудия Арабистони ҳамкорлигини янада мустаҳкамлаш истиқболлари белгилаб олинди
Жорий йилнинг 3 май куни Ўзбекистон ҳукумати делегацияси Ар-Риёд шаҳрида бўлиб туриши чоғида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Саудия Арабистони Подшоҳлиги энергетика вазири Абдулазиз бин Салмон ал-Сауд билан инвестициявий ҳамкорлик масалаларини ва жорий йилнинг январь ойида Саудия Арабистони ҳукумати ва ишбилармон доиралари делегацияси ташрифи чоғида энергетика соҳасида эришилган келишувлар амалга оширилишини муҳокама қилди.
Таъкидландики, Саудия Арабистони делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи икки томонлама иқтисодий шерикликни ривожлантиришга туртки бериб, қатор соҳаларда ҳамкорликни янада самарали йўлга қўйишга замин яратди. Шу билан бирга, томонлар энергетика ва кимё саноатининг муҳим инвестиция салоҳиятига эга эканлигини ва умуман иқтисодиётни ривожлантиришга сезиларли рағбатлантирувчи таъсир кўрсатадиган тармоқлар сифатида устуворлигини ўзаро таъкидладилар.
Саудия Арабистони томони “ACWA Power”, “Sabic Corporation” ва “Saudi Aramco” каби Саудия Арабистони компанияларининг Ўзбекистон энергетика ва кимё саноатига инвестицияларни киритишга қизиқиши Бухоро шаҳрида ўтказилган Ўзбекистон – Саудия Арабистони бизнес-форуми ва Ўзбекистон – Саудия Ишбилармонлар кенгашининг йиғилиши якунлари бўйича сезиларли даражада ошганлигини таъкидлади. Хусусан, нефть кимёси соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш ва кимё саноати ривожланиши учун юқори талабга бўлган углеводородларни қайта ишлаш маҳсулотларини ишлаб чиқариш истиқболлари кўриб чиқилди.
Ушбу соҳаларда янги қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш бўйича кейинги амалий чора-тадбирлар муҳокама қилинди. Хусусан, яқин келажакда “B2G” ва “B2B” форматларида икки томонлама музокараларни, қўшма бизнес-форумлар ва икки мамлакат ишбилармон доираларининг ўзаро ташрифларини ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди.
Муқобил энергетика соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар Саудия Арабистонининг “АCWА Power” компанияси Ўзбекистон бозоридаги фаолиятида сезиларли ютуқларга эришаётганини таъкидладилар. Бундан ташқари, водород ва қайта тикланадиган энергия соҳасида қўшма тадқиқотлар ташкил этиш ҳамда бу йўналишда янги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш орқали иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва иссиқхона газлари чиқарилишини қисқартириш бўйича белгиланган мақсадларга эришишда Ўзбекистонга амалий ёрдам кўрсатишга тайёрлик билдирилди.
Музокаралар якунида муносабатларнинг муҳокама этилган барча йўналишлари бўйича ҳамкорликни фаоллаштиришга келишилди.

Обозначены перспективы дальнейшего укрепления узбекско-саудовского сотрудничества в энергетическом секторе
3 мая текущего года в ходе пребывания узбекской правительственной делегации в г.Эр-Рияде заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков обсудил с министром энергетики Королевства Саудовская Аравия Абдулазизом бен Сальманом аль-Саудом вопросы инвестиционного сотрудничества и ход реализации договоренностей в энергетическом секторе, достигнутых в ходе визита саудовской делегации правительственных и деловых кругов в Узбекистан в январе текущего года.
Отмечалось, что визит саудовской делегации в Узбекистан придал значительный импульс развитию двустороннего экономического партнерства, сформировав основу для дальнейшего результативного взаимодействия по ряду направлений. При этом стороны обоюдно подчеркнули приоритетность сфер энергетической и химической промышленности, как отраслей, обладающих значительным инвестиционным потенциалом и оказывающих существенное стимулирующее воздействие на развитие экономики в целом.
Саудовской стороной был подчеркнут интерес таких саудовских компаний, как «ACWA Power», «Sabic Corporation», «Saudi Aramco» к инвестированию в энергетическую и химическую отрасли Узбекистана, существенно укрепившийся по итогам состоявшихся в г.Бухаре Узбекско-Саудовского бизнес-форума и заседания Узбекско-Саудовского делового совета. В частности, были рассмотрены перспективы реализации проектов в области нефтехимии и производства продуктов глубокой переработки углеводородов, высоко востребованных для развития химической промышленности.
Были обсуждены дальнейшие практические меры по проработке новых совместных проектов в данных секторах: достигнута договоренность об организации в ближайшей перспективе двусторонних переговоров в форматах «B2G» и «B2B», совместных бизнес-форумов и взаимных визитов деловых кругов двух стран.
Отдельное внимание было уделено сотрудничеству в секторе альтернативной энергетики. Стороны подчеркнули значительный прогресс в деятельности саудовской компании «ACWA Power» на рынке Узбекистана. Более того, выражена готовность к оказанию практического содействия Узбекистану в достижении намеченных целей по борьбе с изменением климата и сокращению выбросов парниковых газов путем организации совместных научных исследований в области водородной и возобновляемой энергетики, а также реализации новых перспективных проектов в данном направлении.
По итогам переговоров достигнута договоренность об активизации взаимодействия по всем рассмотренным направлениям сотрудничества.