“Меҳр-5” операцияси: муборак Рамазон ойида Ўзбекистон раҳбарияти хайрли ишни амалга оширди
Ўзбекистонга “Меҳр-5” операцияси доирасида «Uzbekistan Airways» АЖнинг махсус самолётида Яқин Шарқдаги “қайноқ нуқталар”дан 93 нафар аёллар ва болалар олиб келинди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Маълумки, сўнгги йилларда мамлакатимизда инсон манфаатларини ҳимоя қилишга, унинг ҳақ-ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлашга катта эътибор берилмоқда.
Зеро, ҳар бир Ўзбекистон фуқароси давлат ҳимоясида экани Бош қомусимизда ўзининг мустаҳкам ифодасини топган.
Шу маънода давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев топшириғига кўра ва бевосита назорати остида хорижий юртларда қийин шароитга тушиб қолган ватандошларимизга кўмак бериш, уларни мамлакатимизга қайтариш ҳамда жамиятимизга тўлақонли мослашишини таъминлаш бўйича “Меҳр” инсонпарварлик операциялари амалга ошириб келинмоқда.
Бугунги кунгача ўтказилган “Меҳр 1, 2, 3, 4” операциялари доирасида Сурия, Ироқ ва Афғонистонда оғир аҳволга тушиб, чорасиз қолган 438 нафар аёллар ва болалар мамлакатимизга олиб келинди.
Таъкидлаш лозимки, бир вақтлар турмуш ўртоғи ёки отасининг қистови ёхуд таъсири остида “оловли нуқталар”га бориб қолган, бугун эса давлатимиз саъй-ҳаракатлари билан Ватанга қайтарилган бу инсонлар мамлакатимиз, бағрикенг халқимиз ғамхўрлиги ва эътибори остида тинч-осуда ҳаёт кечирмоқда. Ҳаётга янгича кўз, янгича ёндашув билан қарамоқда.
Муборак Рамазон ойида ҳам АҚШ ва бошқа ҳамкор давлатлар кўмаги билан амалга оширилган “Меҳр-5” операцияси натижасида Сурия ҳудудидаги уруш кетаётган “қайноқ нуқталарга” бориб қолиб, “Ал-Хол” лагерида 3 йилдан ортиқ вақт давомида ушлаб турилган 24 нафар аёллар ва 69 нафар болалар Ўзбекистонга қайтарилди.
Таъкидлаш лозимки, бу аёллар мутаассиблик натижасида террорчилик йўлига кирган турмуш ўртоқларининг ундови билан Сурияга борган ва эрларини жангларда йўқотиб, ўзлари бева, фарзандлари эса етим қолган.
Шунингдек, Ватанга олиб келинганлар орасида ҳам отасини, ҳам онасини йўқотган 7 нафар етим бола бор.
Ачинарлиси, тақдирнинг аччиқ қисматига дуч келган бу ватандошларимиз ҳаёт кечириш учун зарур бўладиган энг оддий шароитлардан маҳрум ҳолатда яшашга мажбур бўлган.
Эндиликда бу аёллар ва болалар Тошкент вилоятидаги “Бўстон” санаторийсига жойлаштирилади ҳамда уларга тиббий, психологик ва ижтимоий ёрдам кўрсатилади. Шунингдек, уларнинг шахсини тасдиқловчи ҳужжатларни расмийлаштириш бўйича зарур ишлар амалга оширилади.
Бир сўз билан айтганда, ҳозиргача фақат бугуни билан яшаган, ҳар кеча жони ҳадикда, яна тонг отишига ишонмай уйқуга ётган 93 нафар инсон бугундан эътиборан эртанги кунга ишонч туйғуси билан, таъбир жоиз бўлса, янги ҳаётда умр кечира бошлайди.
Халқаро экспертлар фикрига кўра, Ўзбекистон ўз фуқароларини ҳарбий можароли зоналаридан олиб чиқиш билан фаол шуғулланаётган кам сонли давлатлардан бири саналади.
Ватан - инсон учун энг улуғ, энг муқаддас маскан. Бежизга уни онага қиёслашмайди. Зеро, ҳар бир инсон онаси бағрида, ватани қучоғида бахтиёр яшаши ҳаётнинг синалган ҳақиқатидир.

Операция “Мехр-5”: В благословенный месяц Рамазан руководство Узбекистана осуществило гуманитарную акцию
2021-05-01 | Общество
В Узбекистан в рамках операции “Мехр-5” специальным бортом АО «Uzbekistan Airways» из “горячих точек” на Ближнем Востоке доставлены 93 женщин и детей, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Мы все хорошо знаем, что в нашей стране, особенно в последние годы, уделяется большое внимание защите интересов человека, обеспечению его прав и свобод.
Ведь в Основном законе закреплено положение о том, что каждый гражданин Узбекистана находится под защитой государства.
По поручению и под непосредственным руководством главы нашего государства Шавката Мирзиёева с целью поддержки наших соотечественников, попавших в трудные условия на чужбине, их возвращения в страну и обеспечения полной адаптации в обществе осущестлвяются гуманитарные операции “Мехр”.
В рамках ранее проведенных операций “Мехр” 1, 2, 3, 4 из Сирии, Ирака и Афганистана на Родину были возвращены 438 женщин и детей, оказавшихся беспомощными в сложной ситуации.
Следует отметить, что эти люди, попавшие в “горячие точки” под принуждением или влиянием своего супруга, отца или других лиц и возвращенные государством с чужбины, сегодня мирно живут под опекой и вниманием нашего государства и великодушного народа. Теперь они смотрят на жизнь новым взглядом.
В благословенный месяц Рамазан в результате операции “Мехр-5”, проведенной при поддержке США и других стран-партнеров, в Узбекистан возвращены 24 женщины и 69 детей, которые более 3 лет удерживались в лагере “Аль-Холь”, ранее попавшие  в “горячие точки” в Сирии.
Следует отметить, что эти женщины отправились в Сирию по призыву своих супругов, по причине фанатизма вступивших на путь терроризма. Они потеряли своих мужей в боях, стали вдовами, а их дети остались сиротами. Также среди тех, кого привезли на родину, есть семеро детей-сирот, потерявших и отца, и мать.
Самое печальное, эти наши соотечественники, столкнувшиеся с горькой судьбой, были вынуждены жить, лишенные самых простых жизненных условий.
Отныне эти женщины и дети будут размещены в санатории “Бустон” в Ташкентской области и им будет оказана медицинская, психологическая и социальная помощь. Также будет проведена необходимая работа по оформлению документов, подтверждающих их личность.
Одним словом, 93 человека, которые до сих пор жили только одним днём, засыпавшие, не веря в рассвет, теперь будут жить верой в завтрашний день, начнут жить новой жизнью.
По мнению международных экспертов, Узбекистан является одной из немногих стран, активно занимающихся вывозом своих граждан из зон военных конфликтов.
Родина является самым великим, самым священным местом для человека. Не случайно она сравнивается с матерью. Ведь то, что каждый человек счастливо живет в объятиях своей матери, своей родины - это проверенный факт жизни.