Қорақалпоғистон Республикаси тадбиркорларининг муаммолари муҳокама этилди
Жорий йилнинг 29 апрель куни Давлат раҳбарининг топшириғига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигида ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси тадбиркор ва экспортчилар муаммоларини аниқлаш ва ҳал этиш, шунингдек ҳудудда ишбилармонликни ривожлантириш бўйича янги таклиф ва ташаббусларни ўрганиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикасига йўл олди.
Комиссия аъзолари корхоналар ва ишлаб чиқариш объектларида бевосита бўлиб, тадбиркорлар билан ишлаб чиқаришнинг ҳозирги ҳолатини ҳамда ички ва ташқи бозорда юқори талаб ва қўшимча қийматга эга бўлган янги маҳсулот турларини яратишни ўзлаштириш орқали корхоналарни кенгайтириш имкониятларини ўргандилар. Шунингдек, улар саноат ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва янги иш ўринларини ташкил этиш учун қўшимча захираларни аниқлаш бўйича ҳам ишларни олиб бордилар.
Шунингдек, Комиссиянинг жойлардаги фаолияти доирасида очиқ мулоқот ташкил этилиб, унда вилоятнинг 150дан ортиқ тадбиркор ва экспортчилари қатнашди. Жами, тадбир давомида 147 тадбиркордан 142 мурожаат келиб тушди. Шулардан 50 масала кредит ресурсларини ва 18 – ер участкалари ажратиш, 14 – тегишли сертификатлар, рухсатнома ва лицензиялар олиш, 8 – саноат объектларини муҳандислик-коммуникация тармоқларига улаш, 4 – илгари берилган кредитларни таркибий ўзгартириш, шунингдек солиқ, божхона тартибга солиш ва бошқа соҳалар билан боғлиқ саволлар кўтарилди.
Кўтарилган барча масалалар Комиссия аъзолари томонидан атрофлича ўрганилиб, ҳар бири бўйича масъул ижрочилар ва аниқ муддатлар белгиланган ҳолда самарали амалий ечимлар ишлаб чиқилди.
Тадбир якунида вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига ишлаб чиқилган қарорларнинг ижроси юзасидан аниқ кўрсатмалар берилди. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ва ташқи савдони мониторинг қилиш инспекциясига эса Бош прокуратура билан биргаликда ушбу кўрсатмаларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилишини назорат қилиш топширилди.

Обсуждены проблемы предпринимателей Республики Каракалпакстан
29 апреля текущего года в соответствии с поручением Главы государства Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Республику Каракалпакстан для выявления и решения проблем предпринимателей и экспортеров, а также изучения новых предложений и инициатив по развитию предпринимательства в регионе.
Были организованы выезды членов Комиссии на конкретные предприятия и производственные объекты и адресная работа с предпринимателями, нацеленная на изучение текущего состояния производств, возможностей для их расширения путем освоения выпуска новых видов востребованной на внутреннем и внешнем рынках продукции с высокой добавленной стоимостью, а также выявление новых резервов для наращивания объемов промышленного производства и создания новых рабочих мест.
Также в рамках выездной работы Комиссии был организован открытый диалог, в котором приняли участие более 150 предпринимателей и экспортеров региона. Всего в ходе мероприятия от 137 предпринимателей поступило 142 обращения, из которых 50 вопросов касались выделения кредитных ресурсов, 18 – выделения земельных участков, 14 – получения соответствующих сертификатов, разрешений и лицензий, 8 – необходимостью в подключении промышленных объектов к инженерным коммуникациям, 4 – потребностью в реструктуризации ранее выданных кредитов, а также ряд вопросов в сферах налогообложения, таможенного регулирования и других областях.
Все озвученные вопросы были детально изучены и проработаны членами Комиссии: по каждому выработаны эффективные практические решения с привязкой к ответственным исполнителям и конкретным срокам.
По итогам мероприятия руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти были даны адресные поручения по имплементации выработанных решений, а Инспекции по мониторингу реализации инвестиционных проектов и внешней торговли при Кабинете Министров Республики Узбекистан было поручено совместно с Генеральной прокуратурой обеспечить контроль за качественным и своевременным исполнением данных поручений.