Иқтисодий зоналар инфратузилмасини яхшилаш учун 1 триллион 600 миллиард сўм ажратилади
Президент Шавкат Мирзиёев 27 апрель куни эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарида амалга оширилаётган инвестиция лойиҳалари муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бугунги кунда мамлакатимизда 23 та эркин иқтисодий ва 348 та кичик саноат зонаси фаолият юритмоқда. Эркин иқтисодий зоналарда умумий қиймати 2,6 миллиард долларлик 453 та лойиҳа амалга оширилиб, 36 мингга яқин иш ўрни яратилган. Кичик саноат зоналарида эса 5 триллион сўмлик 1 минг 497 та лойиҳа ишга туширилиб, 36 мингдан зиёд кишининг бандлиги таъминланган.
Шу билан бирга, бу ҳудудларда ҳали имкониятлар кўп. Шу мақсадда бугун давлатимиз раҳбари “Махсус иқтисодий ва кичик саноат зоналари муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарор қабул қилди. Қарорга мувофиқ, жорий йилда эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари инфратузилмасини яхшилаш учун 1 триллион 600 миллиард сўм маблағ ажратилиши белгиланди.
Хусусан, 17 та эркин иқтисодий зонада қўшимча электр энергияси, газ, ичимлик суви ва оқова сув тармоқлари ҳамда автомобиль йўлларини барпо этиш учун 584 миллиард сўм, 145 та кичик саноат зонаси учун 395 миллиард сўм йўналтирилади.
Йирик инвестиция лойиҳаларини инфратузилма билан таъминлаш мақсадида 232 миллиард сўм кўзда тутилган. Ривожланишдан ортда қолган 33 та туманда саноат ва бизнесни жадал ривожлантириш учун 264 миллиард сўм ажратилади.
Мутасаддиларга мазкур маблағларни ажратиш ва мақсадли ишлатилиши устидан қатъий назорат ўрнатиш бўйича кўрсатма берилди.
Йиғилишда Президент Шавкат Мирзиёев эндиги энг муҳим масала эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналаридаги лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш эканини таъкидлади.
Жорий йилда эркин иқтисодий зоналарда умумий қиймати 1,1 миллиард доллар бўлган 332 та лойиҳа, кичик саноат зоналарида умумий қиймати 9,5 триллион сўм бўлган 1 минг 800 та лойиҳа ишга туширилиши режалаштирилган.
Мутасаддилар мазкур лойиҳалар юзасидан ҳисобот берди. Бу лойиҳалар юртимизда саноатни янада ривожлантириш, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришда муҳим омил бўлиши қайд этилди.
Йиғилишда эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарида янги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.

На улучшение инфраструктуры экономических зон будет выделено 1,6 триллиона сумов
Президент Шавкат Мирзиёев 27 апреля провел совещание, посвященное обсуждению инвестиционных проектов, реализуемых в свободных экономических и малых промышленных зонах.
Сегодня в нашей стране действуют 23 свободные экономические и 348 малых промышленных зон. В СЭЗ реализовано 453 проекта на общую сумму 2,6 миллиарда долларов и создано около 36 тысяч рабочих мест. В МПЗ осуществлено 1 497 проектов общей стоимостью 5 триллионов сумов, обеспечена занятость более 36 тысяч человек.
Вместе с тем потенциал этих зон все еще не реализован в полной мере. Для задействования их возможностей глава государства подписал сегодня постановление «О мерах по дальнейшему развитию инженерно-коммуникационной инфраструктуры специальных экономических и малых промышленных зон». Согласно документу, в этом году на улучшение инфраструктуры СЭЗ и МПЗ будет направлено 1 триллион 600 миллиардов сумов.
В частности, 584 миллиарда сумов будет выделено на строительство сетей электро-, газо- и водоснабжения, канализации и дорог в 17 свободных экономических зонах, еще 395 миллиардов сумов будет направлено на развитие 145 малых промышленных зон.
На обеспечение инфраструктурой крупных инвестиционных проектов предусмотрено выделение 232 миллиардов сумов. На ускоренное развитие промышленности и бизнеса в 33 слаборазвитых районах будет направлено 264 миллиарда сумов.
Ответственным лицам дано указание установить строгий контроль за выделением и целевым использованием этих средств.
На совещании Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что сегодня наиболее важное значение имеет своевременный запуск проектов.
В этом году планируется реализовать 332 проекта на сумму 1,1 миллиарда долларов в СЭЗ и 1 800 проектов на 9,5 триллиона сумов в МПЗ.
Ответственные лица доложили информацию об этих проектах, которые внесут важный вклад в дальнейшее развитие промышленности в стране, производство импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
На совещании рассмотрены предложения по реализации новых перспективных проектов в свободных экономических и малых промышленных зонах.