Иқтисодий зоналар инфратузилмасини яхшилаш учун 1 триллион 600 миллиард сўм ажратилади
Президент Шавкат Мирзиёев 27 апрель куни эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарида амалга оширилаётган инвестиция лойиҳалари муҳокамаси юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бугунги кунда мамлакатимизда 23 та эркин иқтисодий ва 348 та кичик саноат зонаси фаолият юритмоқда. Эркин иқтисодий зоналарда умумий қиймати 2,6 миллиард долларлик 453 та лойиҳа амалга оширилиб, 36 мингга яқин иш ўрни яратилган. Кичик саноат зоналарида эса 5 триллион сўмлик 1 минг 497 та лойиҳа ишга туширилиб, 36 мингдан зиёд кишининг бандлиги таъминланган.
Шу билан бирга, бу ҳудудларда ҳали имкониятлар кўп. Шу мақсадда бугун давлатимиз раҳбари “Махсус иқтисодий ва кичик саноат зоналари муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарор қабул қилди. Қарорга мувофиқ, жорий йилда эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари инфратузилмасини яхшилаш учун 1 триллион 600 миллиард сўм маблағ ажратилиши белгиланди.
Хусусан, 17 та эркин иқтисодий зонада қўшимча электр энергияси, газ, ичимлик суви ва оқова сув тармоқлари ҳамда автомобиль йўлларини барпо этиш учун 584 миллиард сўм, 145 та кичик саноат зонаси учун 395 миллиард сўм йўналтирилади.
Йирик инвестиция лойиҳаларини инфратузилма билан таъминлаш мақсадида 232 миллиард сўм кўзда тутилган. Ривожланишдан ортда қолган 33 та туманда саноат ва бизнесни жадал ривожлантириш учун 264 миллиард сўм ажратилади.
Мутасаддиларга мазкур маблағларни ажратиш ва мақсадли ишлатилиши устидан қатъий назорат ўрнатиш бўйича кўрсатма берилди.
Йиғилишда Президент Шавкат Мирзиёев эндиги энг муҳим масала эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналаридаги лойиҳаларни ўз вақтида ишга тушириш эканини таъкидлади.
Жорий йилда эркин иқтисодий зоналарда умумий қиймати 1,1 миллиард доллар бўлган 332 та лойиҳа, кичик саноат зоналарида умумий қиймати 9,5 триллион сўм бўлган 1 минг 800 та лойиҳа ишга туширилиши режалаштирилган.
Мутасаддилар мазкур лойиҳалар юзасидан ҳисобот берди. Бу лойиҳалар юртимизда саноатни янада ривожлантириш, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришда муҳим омил бўлиши қайд этилди.
Йиғилишда эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарида янги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.

President chairs a meeting to discuss investment projects in FEZ and SIZ
On April 27, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to discuss investment projects being implemented in free economic and small industrial zones.
There are 23 free economic and 348 small industrial zones in Uzbekistan. 453 projects worth $2.6 billion are implemented in the FEZ, and about 36 people are employed. 1,497 projects worth 5 trillion UZS are implemented in the SIZ. More than 36 thousand people are employed.
However, the potential of these zones has not yet been fully realized. The President of Uzbekistan has signed today a resolution “On measures for further development of the engineering and communication infrastructure of special economic and small industrial zones” to use their capabilities. According to the document, 1 trillion 600 billion UZS will be allocated this year to improve the infrastructure of the FEZ and the SIZ.
584 billion UZS will be allocated for the construction of electricity, gas and water supply networks, sewerage and roads in 17 free economic zones. Another 395 billion UZS will be allocated for the development of 145 small industrial zones.
232 billion UZS will be allocated for the provision of infrastructure for large investment projects. 264 billion UZS will be allocated for the accelerated development of industry and business in 33 underdeveloped districts.
Responsible officials have been instructed to establish strict control over the allocation and targeted use of these funds.
President Shavkat Mirziyoyev noted that the timely launch of projects is the most important issue.
This year, it is planned to implement 332 projects worth $1.1 billion in the FEZ and 1,800 projects worth 9.5 trillion UZS in the SIZ.
The responsible officials reported on these projects, which will make an important contribution to further development of the industry in the country, the production of import-substituting and export-oriented products.
Proposals for the implementation of new promising projects in free economic and small industrial zones were considered at the meeting.