Жиззах вилоятида бир кунда 20 та оилавий меҳмон уйи ўз фаолиятини бошлади
Туризм ва спорт вазирлиги ишчи гуруҳи томонидан Жиззах вилоятининг шаҳар ва туманлари бўйлаб олиб борилган ўрганишлар натижасида Зомин тумани, Дуоба қишлоғи маҳалла биносида Вазирлик ташаббуси билан ҳудудий бошқарма, туман ҳокимлиги, туман давлат хизматлари маркази, туман солиқ инспексияси масул ходимлари иштирокида сайёр қабул ташкил этилди.
Тарғибот тадбирлари Жиззах вилоятининг Фориш туманида жойлашган Юқори Ухум, Мушкийбирон, Бахмал туманидаги Мўғол ва Новқа Ота, Ғаллаорол туманининг Хитоюзи, Қипчоқсув, Булоқбоши, Ҳамза ҳамда Аламли, жумладан, Зомин туманидаги Қоронғисой, Ўриклисой, Усмонлисой, Етти кечув ҳамда Янгиобод туманида жойлашган Хўжамушкент қишлоқ ва маҳаллари аҳолиси орасида кенг олиб борилди.
Сайёр қабулда оилавий меҳмон уйларини ташкил этиш истагида бўлган 20 нафар хонадон соҳиблари шу жойнинг ўзида тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтказилиб, уларга оилавий меҳмон уйлари ва ҳостеллар ягона реестридан кўчирма ҳамда махсус гувоҳномалар топширилди. Масуллар томонидан ташаббускорларга туризмни ривожлантириш, туризм хизмат турларини кўпайтириш ва яхшилаш борасида тегишли тавсиялар берилиб, Вазирликнинг эсдалик совғалари тақдим этилди.
Такидлаш жоизки, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 7 августдаги Оилавий меҳмон уйлари фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги 631 сон қарори ижросини таминлаш мақсадида ҳудудларнинг юқори туризм салоҳиятига эга туман ва маҳаллалари бўйлаб оилавий меҳмон уйларини ташкил этиш жумладан, “Ҳар бир оила-тадбиркор” дастури асосида янги иш ўринларини яратиш ҳамда қўшимча даромадни ёлга қўйишга доир тарғибот-ташвиқот ишлари давом этмоқда.

20 family guest houses opened in Jizzakh region in one day
According to the results of a study carried out by a working group of the Ministry of tourism and sports in the cities and districts of the Jizzakh region, a mobile receptionist.
Outreach activities were carried out among the local population in Yukori Ukhum, Mushkiybiron Forish district, Jizzakh  region, Mogol and Novka Ota, Bakhmal district, Khitoiuzi, Kipchaksuv, Bulakbashi, Hamza and Alamli, Gallaorol district, including Karangisay, Ustimonlisayechai district and in the village of Khuzhamushkent, Yangiabad region.
At mobile receptions, 20 homeowners were registered as entrepreneurs in the field, wishing to establish family guesthouses. They were presented with extracts from the unified register of family guest houses and hostels, as well as special certificates.
Officials gave the initiators appropriate recommendations for the development of tourism, increasing and improving the range of tourist services, presented gifts from the Ministry.  It should be noted that in order to ensure the implementation of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated August 7, 2018 No. 631 “On the organization of family guest houses” jobs and additional income based on the “Every family is an entrepreneur” program.