Жиззах вилоятида бир кунда 20 та оилавий меҳмон уйи ўз фаолиятини бошлади
Туризм ва спорт вазирлиги ишчи гуруҳи томонидан Жиззах вилоятининг шаҳар ва туманлари бўйлаб олиб борилган ўрганишлар натижасида Зомин тумани, Дуоба қишлоғи маҳалла биносида Вазирлик ташаббуси билан ҳудудий бошқарма, туман ҳокимлиги, туман давлат хизматлари маркази, туман солиқ инспексияси масул ходимлари иштирокида сайёр қабул ташкил этилди.
Тарғибот тадбирлари Жиззах вилоятининг Фориш туманида жойлашган Юқори Ухум, Мушкийбирон, Бахмал туманидаги Мўғол ва Новқа Ота, Ғаллаорол туманининг Хитоюзи, Қипчоқсув, Булоқбоши, Ҳамза ҳамда Аламли, жумладан, Зомин туманидаги Қоронғисой, Ўриклисой, Усмонлисой, Етти кечув ҳамда Янгиобод туманида жойлашган Хўжамушкент қишлоқ ва маҳаллари аҳолиси орасида кенг олиб борилди.
Сайёр қабулда оилавий меҳмон уйларини ташкил этиш истагида бўлган 20 нафар хонадон соҳиблари шу жойнинг ўзида тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтказилиб, уларга оилавий меҳмон уйлари ва ҳостеллар ягона реестридан кўчирма ҳамда махсус гувоҳномалар топширилди. Масуллар томонидан ташаббускорларга туризмни ривожлантириш, туризм хизмат турларини кўпайтириш ва яхшилаш борасида тегишли тавсиялар берилиб, Вазирликнинг эсдалик совғалари тақдим этилди.
Такидлаш жоизки, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 7 августдаги Оилавий меҳмон уйлари фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги 631 сон қарори ижросини таминлаш мақсадида ҳудудларнинг юқори туризм салоҳиятига эга туман ва маҳаллалари бўйлаб оилавий меҳмон уйларини ташкил этиш жумладан, “Ҳар бир оила-тадбиркор” дастури асосида янги иш ўринларини яратиш ҳамда қўшимча даромадни ёлга қўйишга доир тарғибот-ташвиқот ишлари давом этмоқда.

В Джизакской области за один день открылось 20 семейных гостевых домов
По результатам исследования, проведенного рабочей группой Министерства туризма и спорта в городах и районах Джизакской области в здании махалли деревни Дуоба Зааминского района, по инициативе Министерства и с участием должностных лиц районного управления, хокимията Зааминского района, районного центра госуслуг, районной налоговой инспекции, установлена мобильная приемная.
Информационно-разъяснительная деятельность проводилась среди местного населения в Юкори Ухум, Мушкийбирон Форишского района Джизакской области, Могол и Новка Ота Бахмальского района, Хитойузи, Кипчаксув, Булакбаши, Хамза и Аламли Галлаорольского района, в том числе Карангисай, Уриклисай, Усмонлисай, Етти кечув Зааминского района и в деревне Хужамушкент Янгиабадского района.
На мобильных приёмах, на местах были зарегистрированы, как предприниматели, 20 домовладельцев, желающих создать семейные гостевые дома. Им были вручены выписки из единого реестра семейных гостевых домов и хостелов, а также специальные сертификаты. Официальные лица дали инициаторам соответствующие рекомендации по развитию туризма, увеличению и совершенствованию спектра туристических услуг, вручили подарки от Министерства.
Следует отметить, что в целях обеспечения реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 7 августа 2018 года № 631 «Об организации семейных гостевых домов» продолжаются информационно-разъяснительные работы по созданию семейных гостевых домв в районах и махаллях с высоким уровнем туризма, а также создание новых рабочих мест и дополнительных доходов на основе программы «Каждая семья - предприниматель».