Жиззах вилояти тадбиркорларининг масалалари ҳал этилмоқда
Жорий йилнинг 24 апрель куни Давлат раҳбарининг топшириғига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигида ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси тадбиркорлар ва экспортчилар билан ишлаш ва уларнинг муаммоли масалаларини ҳал этиш учун Жиззах вилоятига йўл олди.
Комиссия ўз фаолиятини корхоналарга ташриф буюриб, тадбиркорлар билан мулоқотда бўлиш ҳамда ишлаб чиқариш объектларининг бугунги ҳолатини ўрганиш орқали олиб борди. Шунингдек, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ҳамда қўшилган қиймат занжирларини кўпайтириш ва янги юқори технологияли маҳсулотлар ишлаб чиқарилишини йўлга қўйиш ҳисобига корхоналарни кенгайтириш истиқболлари жойларнинг ўзида муҳокама қилинди.
Вилоятга ташриф давомида тадбиркорлар ва экспортчилар билан очиқ мулоқот ташкил этилди. Унинг мақсади масъул тузилмаларни жалб қилган ҳолда ишбилармонлар муаммоларини ҳар томонлама таҳлил қилиш ва устида ишлаш орқали уларни муҳокама қилиш ва ҳал этишдан иборат бўлди. Тадбирда ўз масалаларни кўтариб чиқиш имкониятига эга бўлган 250 нафардан зиёд тадбиркорлар қатнашди. Масалаларнинг ҳар бири комиссия аъзолари томонидан атрофлича ўрганилди.
Мулоқот давомида тадбиркорлардан жами 214та муаммоли масала бўйича мурожаатлар келиб тушди. Шундан 84та масала кредит ресурсларини ажратиш, 27та масала муҳандислик коммуникацияларига уланиш, 20та масала ер участкаларини ажратиш, 13та масала солиққа тортиш, 11та масала сертификат ва рухсатномалар олиш ҳамда бошқа йўналишлар билан боғлиқдир.
Ҳар бир кўтарилган муаммо таҳлил қилиниб, унинг амалий ечимининг алгоритми ишлаб чиқилганидан сўнг Комиссия раҳбарияти томонидан вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органларига аниқ кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, масъул раҳбарларга саноат ишлаб чиқаришини ривожлантириш ва ҳар бир туман кесимида устувор тармоқларда янги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун қўшимча имкониятларни аниқлаш мақсадида тадбиркорлар билан ишлашни фаоллаштириш топширилди. Шу нуқтаи назардан, вилоятда фаолият кўрсатаётган кичик саноат зоналарини ривожлантириш ва ишлаб чиқарувчиларни КСЗ ҳудудларида лойиҳаларни амалга оширишга фаол жалб этиш орқали уларнинг салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини юксалтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ва ташқи савдони мониторинг қилиш инспекцияси Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси билан биргаликда кўтарилган муаммоларнинг сифатли ва ўз вақтида ҳал этилишини назорат қилади.

Решаются вопросы предпринимателей Джизакской области
24 апреля текущего года в соответствии с поручением Главы государства Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Джизакскую область для работы с предпринимателями и экспортерами и решения их проблемных вопросов.
Работа велась посредством выезда на предприятия, общения с предпринимателями и изучения текущего состояния производственных объектов. Там же, на местах, обсуждались перспективы расширения предприятий за счет как увеличения объемов выпуска, так и за счет наращивания цепочек добавленной стоимости и освоения новых высокотехнологичных видов продукции.
В ходе посещения региона был организован открытый диалог с предпринимателями и экспортерами, целью которого явилось обсуждение и решение проблем бизнеса путем их всестороннего анализа и оперативной проработки с подключением ответственных структур. В мероприятии приняли участие более 250 предпринимателей, получивших возможность озвучить имеющиеся вопросы, каждый из которых был детально изучен членами Комиссии.
Всего в ходе диалога были получены обращения предпринимателей по 214 проблемным вопросам. Из них 84 вопроса связаны с выделением кредитных ресурсов, 27 вопросов – с потребностью в подключении к инженерным коммуникациям, 20 вопросов – с выделением земельных участков, 13 вопросов в сфере налогообложения, 11 вопросов, связанных с получением сертификатов и разрешений, и другие вопросы.
После анализа каждой озвученной проблемы и выработки алгоритма ее практического решения, руководством Комиссии были даны адресные поручения министерствам, ведомствам, коммерческим банкам и местным органам власти.
Также ответственным руководителям было поручено активизировать работу с предпринимателями с целью выявления дополнительных возможностей для развития промышленного производства и реализации новых перспективных проектов в приоритетных отраслях в разрезе каждого района. В данном контексте отдельное внимание было уделено развитию функционирующих в регионе малых промышленных зон и максимизации эффективности использования их потенциала путем активного привлечения производителей к реализации проектов на их территории.
Контроль за качественным и своевременным решением озвученных проблем будет вестись Инспекцией по мониторингу реализации инвестиционных проектов и внешней торговли при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.