Саудия Арабистони Подшоҳлигининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси билан музокаралар бўлиб ўтди
2021-04-27 | Сиёсат
Жорий йилнинг 26 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Саудия Арабистони Подшоҳлигининг (САП) Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Ҳишам бин Мишал ал-Сувайлимни қабул қилди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон – Саудия Арабистони ўртасидаги жорий ҳамкорлигининг кун тартиби, илгари эришилган келишувларнинг амалга оширилиши ҳамда келгуси юқори даражадаги икки томонлама тадбирларга тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди.
Саудия Арабистони томони Ўзбекистонда Президент Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган ислоҳотларга, шунингдек, сўнгги йилларда ижтимоий-сиёсий ва социал-иқтисодий ҳаётнинг барча соҳаларида эришилган ижобий натижалар ва ўзгаришларга юқори баҳо берди.
Хорижий дипломатик миссия раҳбари Ўзбекистон Ҳукуматининг икки томонлама шерикликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтириш борасидаги саъй-ҳаракатларига ҳам юқори баҳо берди. Унга кўра, Ўзбекистон томонининг фаол саъй-ҳаракатлари туфайли икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорлик юқори динамикага эга бўлди.
Жорий йилнинг январь ойида инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ бошчилигидаги Саудия Арабистони делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи якунлари бўйича эришилган келишувлар кўлами ва аҳамиятини қайд этган Элчи Саудия Арабистони томонининг уларни изчил амалга оширишга содиқлигини таъкидлади.
Учрашувда икки томонлама муносабатларни янада чуқурлаштириш истиқболлари, жумладан, яқин вақт ичида Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Саудия Арабистонига ташрифини ташкил этиш, икки мамлакат ташқи сиёсат идоралари ўртасида маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундини, шунингдек, Ўзбекистон – Саудия Арабистони Ишбилармонлар кенгаши ва Савдо, иқтисод, инвестициялар, техника, маданият, спорт ва ёшлар масалалари бўйича Ўзбекистон Республикаси ва Саудия Арабистони Подшоҳлиги ўртасидаги Ҳукуматлараро комиссиясининг йиғилишларини ўтказиш ҳақида фикр алмашилди.
Учрашув якунида икки томонлама келишувлар, қўшма лойиҳа ва ташаббусларнинг ўз вақтида ва самарали ижросини таъминлаш мақсадида мунтазам мулоқотни давом эттириш бўйича келишувга эришилди.

Состоялись переговоры с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Саудовской Аравии в Республике Узбекистан
26 апреля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Саудовской Аравии (КСА) в Республике Узбекистан Хишама бин Мишала аль-Сувейлима.
В ходе переговоров были обсуждены актуальная повестка узбекско-саудовского сотрудничества, ход реализации ранее достигнутых договоренностей, а также подготовка к предстоящим двусторонним мероприятиям высокого уровня.
Саудовской стороной была дана высокая оценка осуществляемым в Узбекистане под руководством Президента Ш.М.Мирзиёева реформам, а также достигнутым за последние годы позитивным результатам и изменениям во всех сферах общественно-политической и социально-экономической жизни.
Глава иностранного диппредставительства также высоко оценил усилия Правительства Узбекистана по дальнейшему укреплению и расширению двустороннего партнерства. По его словам, благодаря активным усилиям узбекской стороны, сотрудничество между двумя странами обрело высокую динамику.
Отмечая масштаб и значимость договоренностей, достигнутых по итогам состоявшегося в январе текущего года визита в Узбекистан саудовской делегации во главе с министром инвестиций Халидом аль-Фалихом, Посол подчеркнул приверженность саудовской стороны их последовательной реализации.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями о перспективах дальнейшей интенсификации двусторонних взаимоотношений, в том числе путем организации в ближайшее время визита правительственной делегации Узбекистана в Саудовскую Аравию, проведения очередного раунда консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран, а также заседаний Узбекско-Саудовского Делового совета и Узбекско-Саудовской Межправительственной комиссии по вопросам торговли, экономики, науки и технологий, культуры, спорта и молодежи.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении регулярных контактов в целях обеспечения своевременной и эффективной реализации двусторонних договоренностей, совместных проектов и инициатив.