Ўзбекистон ва Тожикистон Бош вазирлари Хўжандда учрашди
24 апрель куни Хўжанд шаҳрида Ўзбекистон Бош вазири Абдулла Арипов ва Тожикистон Бош вазири Кохир Расулзода бошчилигидаги ҳукумат делегацияларининг учрашуви бўлиб ўтди
Ўзбекистон Бош вазири Матбуот хизмати маълумотига кўра, учрашув чоғида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон ўртасидаги очиқ, ишончли ва конструктив мулоқот икки томонлама муносабатларнинг кўп қиррали стратегик шерикликнинг янги босқичига кўтарилишига, дўстлик муҳитини мустаҳкамлашга ва икки қардош халқ ўртасидаги ўзаро тушунишга ҳисса қўшгани таъкидланди.
Томонлар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йилда Тожикистонга бўладиган ташрифига тайёргарлик кўриш нуқтаи назаридан икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва янада кенгайтиришнинг кенг доирадаги масалаларини муҳокама қилди.
Музокаралар давомида томонлар товар айирбошлашни янада ошириш, саноат кооперациясини мустаҳкамлаш бўйича қўшма чора-тадбирлар, транспорт, алоқа ва сув-энергетика соҳасидаги ўзаро алоқалар, минтақалараро ҳамкорликни янада ривожлантириш учун потенциал имкониятларни кўриб чиқди.

Премьер-министры Узбекистана и Таджикистана встретились в Ходженте
24 апреля в г.Худжанде состоялась встреча правительственных делегаций во главе с Премьер-министром Узбекистана Абдуллой Ариповым и Премьер-министром Таджикистана Кохиром Расулзода
По информации пресс-службы Премьер-министра, в ходе встречи было подчеркнуто, что открытый, доверительный и конструктивный диалог между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном способствовал выходу двусторонних отношений на новый уровень многовекторного стратегического партнерства, укреплению атмосферы дружбы и взаимопонимания между двумя братскими народами.
Стороны обсудили широкий спектр вопросов укрепления и дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между двумя странами в свете подготовки предстоящего визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Таджикистан.
В ходе переговоров были рассмотрены потенциальные возможности для дальнейшего наращивания товарооборота, совместные меры по укреплению промышленной кооперации, вопросы транспортно-коммуникационного и водно-энергетического взаимодействия, дальнейшего развития межрегиональных контактов.