Ўзбекистоннинг Исроилдаги туризм бренди элчиси юртимиз сайёҳлик салоҳиятини кенг тарғиб қилмоқда
Ҳай Давидов Самарқанд вилоятида қадимий обектлар, жумладан “Регистон” майдонида тасвирга олиш ишларини амалга оширди. Шу куни Ҳай Давидов “Ипак ё‘ли” халқаро туризм университетида ҳам бўлиб, Бош вазир ўринбосари, туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов билан учрашди. Учрашувда икки томон ҳамкорлигида туризм соҳасини янада ривожлантириш ҳамда кенг тарғибот тадбирларини ўтказишга келишилди.
Ўзбекистоннинг Исроилдаги туристик бренд элчиси томонидан университетда “Исроилнинг сайёҳлик салоҳияти ҳамда Исроилда Ўзбекистон туризми тарғиботи” мавзусида ма’руза қилинди, педагог ва талабаларни қизиқтирган саволларга жавоб берилди. Ҳай Давидов шунингдек, Бухоро вилоятига ҳам ташриф буюриб, вилоят ҳокими Ботир Зарипов билан учрашди. Учрашувда икки томон туризм соҳаси мас’уллари олдида турган қатор таклиф ва режалар муҳокама қилинди.
Ҳай Давидов яҳунийлар масжидини зиёрат қилди ҳамда “Пойи Калон” бўйлаб тасвирга олиш ишларини амалга оширди. Меҳмонлар ташриф давомида мамлакатда туризм соҳаси ривожи ёлида ўзбек халқининг миллий урф-одатлари, ҳунармандчилиги, маданияти ва санати, қадимийлигини юқори баҳолаб, маҳаллий аҳолининг меҳмондўст ва самимийлиги муҳим аҳамият касб этишини такидлашди.
Малумот ўрнида: таниқли актёр, “Ҳанда” театрининг бадиий раҳбари Ҳай Давидов 2018-йилда Ўзбекистоннинг Исроилдаги туризм бренди элчиси этиб тайинланган бўлиб, мамлакатимиз туризм салоҳиятини ривожлантириш, соҳа нуфузини ошириш ҳамда Исроил жамоатчилиги орасида мамлакатимизнинг сайёҳлик имкониятларини танитишда фаол иштирок этиб келмоқда. Унинг ташаббуси билан Ўзбекистон ҳақидаги турли ҳужжатли филмлар суратга олиниб, Исроил миллий телеканаллари орқали намойиш этилмоқда.

Посол туризма Узбекистана в Израиле широко продвигает туристический потенциал нашей страны
В ходе визита посол туризма подготовил материалы по продвижению туристического потенциала нашей страны в Израиле. Съемочный процесс начался в городских комплексах «Хазрати Имам» и “Tashkent city” в Ташкенте, с особым упором на отражение высокого культурного и социального потенциала столицы.
Хай Давыдов также посетил Самаркандскую область и снял древние памятники региона, в том числе площадь Регистан. В тот же день Хай Давыдов также посетил Международный университет туризма «Шелковый путь» и встретился с заместителем премьер-министра, министром туризма и спорта Азизом Абдухакимовым. В ходе встречи стороны выдвинули предложения по дальнейшему развитию туристической отрасли и широкомасштабной рекламной деятельности.
Иностранный посол провел презентацию «Туристический потенциал Израиля» в соответствии с требованиями университета и предоставил информацию о высших учебных заведениях, специализирующихся в этой области. В частности, посол посетил Бухарскую область и встретился с губернатором области Ботиром Зариповым. В ходе встречи стороны обсудили ряд предложений и планов, стоящих перед руководителями туризма.
Хай Давыдов начал свой визит в город с посещения еврейской мечети и съемок таких древних мест, как «Пойи Калон». В ходе визита гости высоко оценили национальные традиции, ремесла, культуру и искусство узбекского народа, а также гостеприимство и искренность местного населения, которые имеют большое значение для развития туризма в стране.
Для информации: Хай Давыдов, известный актер, художественный руководитель театра «Ханда», в 2018 году назначен послом «Узбекистана» по туризму в Израиле. Он является одним из лидеров в развитии туристического потенциала, индустрии и общественности Узбекистана. активно участвует в продвижении туристических возможностей. По его инициативе были сняты различные документальные фильмы об Узбекистане, которые были показаны на израильских национальных телеканалах.