Ўзбекистоннинг Исроилдаги туризм бренди элчиси юртимиз сайёҳлик салоҳиятини кенг тарғиб қилмоқда
Ҳай Давидов Самарқанд вилоятида қадимий обектлар, жумладан “Регистон” майдонида тасвирга олиш ишларини амалга оширди. Шу куни Ҳай Давидов “Ипак ё‘ли” халқаро туризм университетида ҳам бўлиб, Бош вазир ўринбосари, туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов билан учрашди. Учрашувда икки томон ҳамкорлигида туризм соҳасини янада ривожлантириш ҳамда кенг тарғибот тадбирларини ўтказишга келишилди.
Ўзбекистоннинг Исроилдаги туристик бренд элчиси томонидан университетда “Исроилнинг сайёҳлик салоҳияти ҳамда Исроилда Ўзбекистон туризми тарғиботи” мавзусида ма’руза қилинди, педагог ва талабаларни қизиқтирган саволларга жавоб берилди. Ҳай Давидов шунингдек, Бухоро вилоятига ҳам ташриф буюриб, вилоят ҳокими Ботир Зарипов билан учрашди. Учрашувда икки томон туризм соҳаси мас’уллари олдида турган қатор таклиф ва режалар муҳокама қилинди.
Ҳай Давидов яҳунийлар масжидини зиёрат қилди ҳамда “Пойи Калон” бўйлаб тасвирга олиш ишларини амалга оширди. Меҳмонлар ташриф давомида мамлакатда туризм соҳаси ривожи ёлида ўзбек халқининг миллий урф-одатлари, ҳунармандчилиги, маданияти ва санати, қадимийлигини юқори баҳолаб, маҳаллий аҳолининг меҳмондўст ва самимийлиги муҳим аҳамият касб этишини такидлашди.
Малумот ўрнида: таниқли актёр, “Ҳанда” театрининг бадиий раҳбари Ҳай Давидов 2018-йилда Ўзбекистоннинг Исроилдаги туризм бренди элчиси этиб тайинланган бўлиб, мамлакатимиз туризм салоҳиятини ривожлантириш, соҳа нуфузини ошириш ҳамда Исроил жамоатчилиги орасида мамлакатимизнинг сайёҳлик имкониятларини танитишда фаол иштирок этиб келмоқда. Унинг ташаббуси билан Ўзбекистон ҳақидаги турли ҳужжатли филмлар суратга олиниб, Исроил миллий телеканаллари орқали намойиш этилмоқда.

Tourism ambassador of Uzbekistan to Israel widely promotes the tourism potential of our country
During the visit, the tourism ambassador prepared materials to promote the tourism potential of our country in Israel. The filming process began in the urban complexes of Khazrati Imam and Tashkent city in Tashkent, with particular emphasis on reflecting the high cultural and social potential of the capital.
Hai Davydov also visited the Samarkand region and took pictures of the region's ancient monuments, including the Registan square. On the same day, Hai Davydov also visited the Silk Road international tourism university and met with deputy Prime minister, minister of tourism and sports Aziz Abdukhakimov. During the meeting, the parties put forward proposals for the further development of the tourism industry and large-scale advertising activities.
The foreign ambassador made a presentation on the Tourism potential of Israel in accordance with the requirements of the university and provided information on higher education institutions specializing in this field. In particular, the ambassador visited the Bukhara region and met with the governor of the region, Botir Zaripov. During the meeting, the parties discussed a number of proposals and plans facing the leaders of tourism.
Hai Davydov began his visit to the city by visiting the Jewish mosque and filming such ancient places as Poyi Kalon. During the visit, the guests highly appreciated the national traditions, crafts, culture and art of the Uzbek people, as well as the hospitality and sincerity of the local population, which are of great importance for the development of tourism in the country.
For reference: Hai Davydov, a famous actor, artistic director of the Khanda theater, was appointed Uzbekistan's ambassador for tourism to Israel in 2018. He is one of the leaders in the development of the tourism potential, industry and public of “Uzbekistan”. actively participates in the promotion of tourism opportunities. On his initiative, various documentaries about Uzbekistan were shot, which were shown on Israeli national TV channels.