Тошкентда Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенатининг ўн тўртинчи ялпи мажлиси ўз ишини бошлади
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Норбоева ялпи мажлисни очиқ, деб эълон қилди. Видеоконференцалоқа тарзида ўтказилётган ялпи мажлисда қатор масалалар кўриб чиқилиши режалаштирилган.
«Ўзбекистон Республикасида чет эл фуқароларининг ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқий ҳолати тўғрисида»ги, «Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида»ги, «Фазовий маълумотлар тўғрисида»ги, «Ноширлик фаолияти тўғрисида»ги, «Психиатрия ёрдами тўғрисида»ги, «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш тўғрисида»ги, «Ўзбекистон Республикаси, бир томондан ва Буюк Британия ва Шимолий Ирландия, иккинчи томондан, ўртасида шерикчиликни таъсис этувчи шерикчилик ва ҳамкорлик тўғрисидаги Битимни (Тошкент, 2019 йил 31 октябрь) ратификация қилиш ҳақида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари шулар жумласидан.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг 2020 йилдаги фаолияти, Бош прокурорнинг прокуратура органларининг 2020 йилдаги фаолияти, Марказий банк бошқаруви раисининг Марказий банкнинг 2020 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботлари эшитилиши назарда тутилган.
Шу билан бирга, мамлакатимиз олий ўқув юртлари битирувчиларини иш билан таъминлаш ҳолати тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига парламент сўрови юбориш масаласи муҳокама қилиниши режалаштирилган.
Қолаверса, аҳолини ичимлик суви билан таъминлашдаги муаммолар, хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантириш учун яратилган шарт-шароитлар ҳамда боғдорчилик-узумчилик ширкатларининг амалдаги фаолияти ва уларнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига юборилган парламент сўровлари натижалари ва бошқа масалалар кўриб чиқилади.

В Ташкенте начало свою работу 14-е пленарное заседание Сената Олий Мажлиса
Председатель Сената Танзила Нарбаева объявила открытым пленарное заседание, которое проходит в формате видеоконференцсвязи.
На пленарном заседании запланировано рассмотреть ряд вопросов. В их числе законы «О правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан», «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», «О пространственных данных», «Об издательской деятельности», «О психиатрической помощи», «О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», «О ратификации Соглашения о партнерстве и сотрудничестве, учреждающего партнерство между Республикой Узбекистан, с одной стороны, и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии, с другой стороны (Ташкент, 31 октября 2019 года)».
Кроме того, предусмотрено заслушать отчеты Счетной палаты о деятельности в 2020 году, Генерального прокурора о деятельности органов прокуратуры в 2020 году, председателя правления Центрального банка о деятельности Центрального банка в 2020 году.
Вместе с тем, планируется обсуждение вопроса о направлении в Кабинет Министров парламентского запроса о состоянии обеспечения работой выпускников высших учебных заведений страны.
Кроме того, предусмотрено рассмотрение результатов парламентских запросов, ранее направленных в Правительство о проблемах в обеспечении населения питьевой водой, условиях, созданных для развития женского предпринимательства, состоянии садово-виноградарских товариществ и вопросах совершенствования их организационно-правовых основ и других вопросов.