Сурхондарё вилояти тадбиркорларининг муаммоли масалалари кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 21 апрель куни Давлат раҳбарининг топшириғига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси тадбиркорлар муаммоларини аниқлаш ва ҳал этиш учун Сурхондарё вилоятига йўл олди.
Ташрифнинг асосий вазифаси тадбиркорлар билан мақсадли ишлаш тизимини ташкил қилиш ва мавжуд муаммоларни бартараф этиш бўйича узлуксиз мулоқотни йўлга қўйиш орқали инвестициялар, саноат ва тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширишдан иборат.
Комиссия аъзолари корхоналарга бир қатор сафарлар ташкил қилиб, ишлаб чиқарувчилар ва экспортчилар билан суҳбатда бўлдилар ҳамда ишлаб чиқариш объектларининг ҳозирги ҳолатини, ҳудуднинг ресурс ва саноат салоҳиятини ўргандилар, шунингдек, саноат ишлаб чиқаришини кўпайтириш, янги инвестиция лойиҳаларини ҳаётга татбиқ этиш, экспорт салоҳиятини юксалтириш ва янги иш ўринларини яратиш имкониятларини аниқлаш бўйича иш олиб бордилар.
Шунингдек, жойларда бевосита олиб борилган фаолият доирасида туманлар тадбиркорлари билан очиқ мулоқот ўтказилди. Унда тадбиркорларнинг таклиф ва муаммолари тингланди, таҳлили амалга оширилди ҳамда ечими юзасидан вазирлик, идора, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига тегишли кўрсатмалар берилди. Хусусан, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва айланма маблағларни тўлдириш учун кредит ресурсларини тақдим этиш, ер участкалари, бино ва иншоотларни ажратиш, рухсатномалар, сертификатлар ва лицензиялар олиш, олдин тўланган қўшилган қиймат солиғини қайтариш, корхоналарни муҳандислик коммуникацияларига улаш, солиқ ва божхона тартибга солишнинг алоҳида механизмларини қўллаш билан боғлиқ ва бошқа масалалар кўриб чиқилди.
Очиқ мулоқот давомида жами 210та тадбиркорлик субъектининг мурожаатлари тингланди ва 243та масала кўтарилди. Шундан 142таси кредит ресурслари ажратиш, 16таси – илгари тўланган қўшилган қиймат солиғи суммаларини қайтариш, 13таси – корхоналарни муҳандислик-коммуникация тармоқларига улаш, 12таси – ер ажратиш, 11 таси – экспорт фаолияти билан боғлиқ ва бошқа бир қатор масалалардир.
Йиғилиш интерфаол тарзда кечгани мавжуд муаммоларни очиқ муҳокама қилиш ҳамда навбатдаги саъй-ҳаракатларнинг оптимал алгоритмини белгилаш мақсадида муаммолар ечимининг йўлларини бевосита жойида, мутасадди раҳбарлар иштирокида кўриб чиқиш имконини берди.
Тадбиркорлар томонидан кўтарилган ҳар бир масала юзасидан муҳокама якунлари бўйича вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари ва тижорат банкларининг масъул раҳбарларига аниқланган муаммоларни ҳал этишнинг муддатлари ва механизмлари аниқ белгиланган ҳолда тегишли кўрсатмалар берилди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ва ташқи савдони мониторинг қилиш инспекцияси ҳамда Бош прокуратурага вилоят тадбиркорлари ва экспортчилари томонидан очиқ мулоқот чоғида тилга олинган муаммоларнинг сифатли ва ўз вақтида ҳал этилишини назорат қилиш топширилди.

Рассмотрены проблемные вопросы предпринимателей Сурхандарьинской области
21 апреля текущего года в соответствии с поручением Главы государства Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Сурхандарьинскую область для выявления и решения проблем предпринимателей.
Ключевая задача выезда – реализация комплексных мер по активизации роста инвестиций, промышленности и предпринимательской деятельности путем налаживания системы адресной работы с предпринимателями и организация устойчивого диалога по устранению имеющихся проблем.
Члены Комиссии организовали ряд выездов на предприятия, где пообщались с производителями и экспортерами, изучили текущее состояние функционирующих производств, ресурсный и промышленный потенциал области, а также провели работы по выявлению возможностей для увеличения объемов промышленного производства, реализации новых инвестиционных проектов, наращивания экспортного потенциала и создания новых рабочих мест.
Также в рамках выездной работы состоялся открытый диалог с предпринимателями данных районов, в ходе которого были выслушаны предложения и проблемы предпринимателей и проведен их анализ, на основе которого руководителям министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти даны соответствующие поручения. В частности, рассмотрены вопросы, связанные с выделением земельных участков, зданий и сооружений, кредитных ресурсов для реализации инвестиционных проектов и пополнения оборотных средств, получением разрешительных документов, сертификатов и лицензий, возвратом ранее выплаченных сумм налога на добавленную стоимость, отсутствием подключения предприятий к инженерным коммуникациями, применением отдельных механизмов налогообложения и таможенного регулирования и другие вопросы.
Всего в ходе открытого диалога были заслушаны обращения 210 субъектов предпринимательства и озвучены 243 вопроса, из которых 142 были связаны с выделением кредитных ресурсов, 16 – с возвратом выплаченных ранее сумм налога на добавленную стоимость, 13 – с потребностью в подключении предприятий к сетям инженерных коммуникаций, 12 – с выделением земельных участков, 11 – с экспортной деятельностью, а также рядом других проблем.
Интерактивный формат встречи позволил открыто обсудить имеющиеся проблемы, а также непосредственно на месте рассмотреть возможные пути их решения с ответственными руководителями с целью определения оптимального алгоритма дальнейших действий.
По итогам обсуждения по каждому вопросу, поднятому предпринимателями, ответственным руководителям министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков были даны адресные поручения с конкретными сроками и механизмами решения выявленных проблем.
Инспекции по мониторингу реализации инвестиционных проектов и внешней торговли при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Генеральной прокуратурой было поручено взять на контроль обеспечение качественного и своевременного решения проблем, озвученных предпринимателями и экспортерами области в ходе открытого диалога.