“Аҳолини уй-жойлар билан таъминлаш тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ижтимоий - иқтисодий аҳамияти” мавзусида очиқ мулоқот
2021-04-20 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 20 апрель куни “Аҳолини уй-жойлар билан таъминлаш тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ижтимоий - иқтисодий аҳамияти” мавзусида очиқ мулоқот бўлиб ўтди.
Мазкур тадбирда Олий Мажлис Сенати, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Қурилиш вазирлиги Марказий банки, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, халқ таълими вазирлиги ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги масъул вакиллари иштирок этишди.
Жорий йилда республикамизда 54 минг оилаларни уй-жой билан таъминлаш учун давлат Ипотека дастури доирасида жами 45 мингта ёки ўтган йилга нисбатан 2 баравар кўп уй қуриш ва аҳолига янги тартибдаги ипотека кредитларини ажратиш режалаштирилган. Бу борада тегишли вазифаларни амалга ошириш юзасидан давлатимиз раҳбари томонидан бир қанча фармонлар ва Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари белгилаб қўйилган.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 ноябрдаги “Ипотека кредит механизмларини такомиллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–5886-сон Фармонига кўра Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан даромади юқори бўлмаган ҳамда уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлган аҳоли учун ипотека кредити бўйича бошланғич бадал ва (ёки) фоизларнинг бир қисмини қоплаш учун Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2020 йил 25 мартда “Уй-жой сотиб олиш учун фуқароларга субсидия тўлаш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида” қарор қабул қилинган. Шунга кўра, Давлат бюджети ҳисобидан субсидиялар тўлаш тизими жорий этилди. Бунда:
- туман (шаҳар) ҳокимининг молия-иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари раҳбарлигида субсидия тўланадиган талабгорларни танлаб олиш бўйича Комиссиялар тўлиқ ташкил этилди ва уларнинг фаолияти мувофиқлаштирилди;
- дастлаб Давлат хизматлари агентлиги томонидан яратилган дастурий таъминотга 10 та масъул ташкилотларнинг (шаҳар) туманлардаги қуйи (2100 та) ташкилотларини уланиши таъминланди;
- субсидия тўланиши жараёнида вужудга келиши мумкин бўлган муаммоларни олдини олиш юзасидан Молия вазирлиги, Марказий банк ва тижорат банклари билан тизимли иш ташкил этилди ;
- вазирликнинг масъул ходимлари томонидан ҳудудларда (Андижон, Наманган, Фарғона, Сирдарё, Жиззах) 10 та масъул ташкилотларнинг (шаҳар) туманлардаги ишчи ходимларига ипотека кредити учун тўланадиган субсидияни кўриб чиқиш юзасидан амалий семинарлар ташкил этилди.
Шунингдек, Молия вазирлиги, Давлат хизматлари агентлиги ва вазирликнинг масъул ходимлари томонидан 10 та мутасадди ташкилотларнинг (шаҳар) туманлардаги ишчи ходимларига субсидияни кўриб чиқиш юзасидан амалий ёрдам кўрсатиш бўйича ташкил этилган ижтимоий телеграмм “ПКМ-182 Субсидия” канали (1548 та аъзо) орқали уларнинг саволларига мутахассислар томонидан кунлик маслаҳатлар бериш тизими йўлга қўйилган.
Шу билан бирга, Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 25 мартдаги 182-сон қарорининг 7-банди ижроси бўйича вазирликнинг мутахассислари томонидан “Уй-жой сотиб олиш учун субсидия тўланадиган шахсларни баллар асосида баҳолаш дастурий таъминот тизими” ишлаб чиқилди.
Дастурий таъминот, ягона интерактив давлат хизматлари портали билан интеграция қилиш масалалари тўлиқ якунланиб, бугунги кунда аҳолидан ариза қабул қилиш ва уларни баҳолаш тўғридан-тўғри тизим орқали амалга оширилмоқда.
Шунга кўра, фуқаролар давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали йил давомида бир марта мустақил равишда ариза тўлдиради.
Ушбу ариза тўлдирилган вақтдан бошлаб бир соат мобайнида қуйида келтирилган масъул ташкилотларга, яъни тиббиёт бирлашмаси, ички ишлар бўлими, молия бўлими, давлат солиқ инспекцияси, аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази, ер тузиш ва кўчмас мулк кадастри давлат корхонаси, туман (шаҳар) маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш бўлимлари, Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг туман (шаҳар) кенгаши, туман (шаҳар) ҳокимлиги ҳамда иштирок этувчи тижорат банкларига белгиланган тартибда баҳолаш учун электрон тарзда юборилади.
Юборилган аризаларни масъул ташкилотлар беш иш кунида ариза берувчининг ижтимоий мезонларга мувофиқлигини, тақдим этилган ҳужжатлар асосида, ташкилотларда мавжуд маълумотлар базаси билан солиштирган ҳолда ўрганиб чиқаб, комиссияга тақдим этади.
Комиссия икки иш куни мобайнида талабгорларни аниқлаш бўйича тақдим этилган ҳужжатлар ва масъул ташкилотларнинг баҳолаш натижаларини ўрганиб чиқиб, субсидия бериш ёки рад этиш тўғрисида хабарнома беради.
Ҳозирда электрон аризаларнинг 9 584 таси масъул ташкилотлар томонидан ўрганиш жараёнида, 6 142 таси субсидия тайинлаш комиссиясига киритилган, шундан:
- 3 762  таси комиссия томонидан кўриб чиқиш жараёнида;
1 360 та аризалар тегишли мезон талабларига жавоб бермаганлиги сабабли рад этилган;
- 1 020  та ариза бўйича ижобий қарор қабул қилинган.
Ўтган 2020 йилдан жорий этилган бозор тамойилларига асосланган ипотека кредитлари орқали аҳолини уй-жой билан таъминлашнинг янги тартиби доирасида уй-жой қурилиши, ипотека кредитлари ажратилиши ва субсидиялар тўланиши механизмларини такомилаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 мартдаги “Бозор тамойилларига асосланган ипотека кредитларини ажратиш орқали аҳолини уй-жой билан таъминлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–6186-сон Фармони қабул қилинди.
Ушбу Фармонга кўра:
- эндиликда фуқароларга ажратиладиган ипотека кредитлари бўйича дастлабки бадал қишлоқ ва шаҳар жойларда бир хил этиб
сотиб олинадиган квартира қийматининг камида 15 фоизи миқдорида, шунингдек уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилалар учун
Давлат бюджетидан уй-жой ҳисобланган қийматининг 10 фоизи миқдорида субсидиялар ажратилиши белгиланди;
- 2021 йил учун сотиб олинадиган квартира майдонининг энг кўп меъёри ҳамда шаҳар, қишлоқ жойларда ва Тошкент шаҳрида уй-жойларнинг ҳисобланган қийматлари ўрнатилди;
- якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва реконструкция қилиш учун кредитлар ажратиш тартиби республиканинг барча ҳудудларда жорий этилди.
- якка тартибдаги уй-жойлар қуриб битказилгандан сўнг, кейинги ойдан бошлаб, уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилалар учун ипотека кредитлари фоиз ставкасининг 10 фоизлик пунктдан ошган қисмини қоплаш учун Давлат бюджетидан субсидиялар ажратилади;
- маҳаллий ҳокимликларга ва Қурилиш вазирлигига ер ажратилиши ва қурилишни сифатли олиб борилиши юзасидан аниқ вазифалар юкланди.
Жумладан, Фармонда белгиланганидек, кўп квартирали уй-жойлар Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятларнинг қишлоқ жойларида (шаҳарларга ва туман маъмурий марказларга туташ ҳудудларда) қурилади. Бу квартиралар уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлган фуқаролар, шунингдек хотин-қизлар сотиб олинган уй-жойларга давлат уй-жой фондидаги турар жойларни ижарага бериш тартибига мувофиқ жойлаштирилади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6186-сон Фармони билан 2021 йил 1 июндан бошлаб ипотека кредити бўйича дастлабки бадал ва фоиз тўловларининг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар тўлашнинг соддалаштирилган тартиби жорий қилинади. Бунда:
субсидия олиш учун аризалар йил давомида топширилиши мумкин;
ариза берувчининг ўртача ойлик даромади кам бўлса, яқин қариндошларининг даромадлари ҳам киритилиши мумкин;
ариза берувчидан “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри”
ахборот тизими орқали олиш мумкин бўлган ҳужжатларни (маълумотларни) талаб қилиш ман этилади;
ариза топширгандан сўнг, субсидия хабарномаларни бериш муддати
7 кунгача қисқартирилади ва тўлиқ автоматлаштирилади;
субсидия тақдим этиш тўғрисидаги хабарномалар улар берилган вақтдан бошлаб 12 ой давомида амал қилади.
Фармон билан тасдиқланган мақсадли параметрлар доирасида 2021 йилда янги тартиб доирасида 33 114 та уй-жой учун, жумладан шаҳарларда – 17 354 та квартира, қишлоқларда – 9 260 та квартира ва 6 500 та якка тартибдаги уй-жойлар учун ипотека кредитлари ажратилади.
Шунингдек, уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож ва даромади юқори бўлмаган 23 460 нафар фуқарога Давлат бюджетидан 960,4  млрд. сўм субсидия ажратиш белгиланган.
Ҳозирда Молия вазирлиги томонидан янги тартиб доирасида аҳолига ипотека кредитлари ажратиш мақсадида тижорат банкларига 2020–2021 йилларда жами 2 968 млрд. сўм (2020 йилда 1 778 млрд. сўм ва 2021 йилда 1 190 млрд. сўм) ресурслар жойлаштирилди. Ушбу ресурслар ҳисобидан тижорат банклари томонидан 2021 йил 1 апрель ҳолатига аҳолига жами 2 533 млрд. сўмлик (2020 йилда 1 746 млрд. сўм ва 2021 йилда 787 млрд. сўм) ипотека кредитлари берилди.
Ушбу ресурслар ҳисобидан тижорат банклари томонидан 2021 йил 19 апрель ҳолатига 12 138 нафар фуқарога жами 2 638 млрд. сўмлик (2020 йилда 1 747 млрд. сўм ва 2021 йилда 891 млрд. сўм) ипотека кредитлари ажратилди.
2021 йил учун уй-жойнинг ҳисобланган қиймати – қишлоқ жойларида 280,0 млн. сўм, шаҳарларда 364,0 млн. сўм, Тошкент шаҳрида 399,0 млн. сўм, бир қарз олувчига ипотека кредитининг энг кўп миқдори қишлоқ жойларида 238 млн. сўм, шаҳарларда 309,4 млн. сўм, Тошкент шаҳрида 339,1 млн. сўм, дастлабки бадалнинг бир қисми учун субсидияларнинг энг кўп миқдори – қишлоқ жойларида 28,0 млн. сўм, шаҳарларда 36,4 млн. сўм, Тошкент шаҳрида 39,9 млн. сўм қилиб белгилаб берилган эди.
2020–2021 йилларда шаҳарларда ва қишлоқ жойларда даромади юқори бўлмаган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилаларга уларнинг ипотека кредитлари бўйича бошланғич бадал ва фоиз тўловларининг бир қисмини қоплаш учун 3 750 нафар оилаларга Давлат бюджетидан 126 млрд. сўмлик субсидиялар тўлаб берилди.
Давлат бюджетидан янги тартиб доирасида даромади юқори бўлмаган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилаларга 2020 йил дастури доирасида 2021 йилда 3 226 та оилалар учун 60 млрд. сўм субсидия тўланган бўлиб, бошланғич бадал учун 14 млрд. сўм, фоиз тўлови учун 46 млрд. сўм маблағлар тўлаб берилган.
Шундан, биргина жорий йилда 583 нафар оилаларга ипотека кредити бошланғич бадалининг бир қисмини қоплаш учун 14 млрд. сўм ва 755 нафар оилаларга ипотека кредити фоиз тўловларининг бир қисмини қоплаш учун 11 млрд. сўм субсидия маблағлари ажратилди.
Шунингдек, Президент Фармонида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ижтимоий ҳамкорликни янада кучайтириш, компенсация, субсидиялар ва давлат томонидан тақдим этиладиган бошқа имтиёзларни адолатли тақсимлаш ҳамда улардан самарали фойдаланиш мақсадида ҳудудларда сенаторлар, депутатлар ва жамоат фаоллари иштирокида “Халқпарвар” комиссияларини ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқулланган.
“Халқпарвар” комиссиянинг роли муҳимлигини ҳисобга олиб, Олий Мажлис Сенати Кенгашининг 2021 йил 15 мартдаги КҚ–203-IV-сонли қарори билан уй-жой қурилиши ва ипотека бозорини ривожлантиришга доир устувор вазифаларнинг амалга оширилиши устидан парламент ва жамоатчилик назорати ўрнатилиб, Халқ депутатлари туман ва шаҳар Кенгашлари ҳузуридаги “Халқпарвар” комиссия намунавий таркиби ҳамда намунавий Низоми тасдиқланди.
“Халқпарвар” комиссияларига маҳаллий ҳокимликлар ҳамда масъул давлат идораларининг уй-жойлар қуриш учун ер участкаларини ажратиш, қурилиш ишларини ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш, субсидия тўланадиган фуқароларни танлаб олиш, уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлган фуқаролар рўйхатини шакллантириш фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ўрнатиш ҳамда мазкур соҳада бюрократия, сансалорлик ва бошқа маъмурий тўсиқларнинг олдини олишга қаратилган аниқ чораларни амалга оширади.
Шу билан бирга, уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш ва Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирликларига “Халқпарвар” комиссияларини ташкил этиш ва уларнинг фаолиятини йўлга қўйишда халқ депутатлари Кенгашларига амалий ёрдам кўрсатиш бўйича топшириқлар берилган.
“Халқпарвар” комиссиялар фаолиятини ташкил қилиш бўйича қуйидагиларга эътибор қаратилиши мақсадга мувофиқ.
Жумладан, Молия вазирлиги ва ҳудудий молия органлари томонидан “Халқпарвар” комиссияларга:
уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож фуқароларга ипотека кредити бўйича дастлабки бадалнинг бир қисмини қоплаш учун Давлат бюджетидан уй-жой ҳисобланган қийматининг 10 фоизи миқдорида ажратилган субсидиялар тўғрисида маълумотлар;
бошпанасиз, оғир турмуш шароитига тушиб қолган ҳамда “Ижтимоий ҳимоя ягона реестри” ахборот тизимида рўйхатга олинган фуқароларга маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан ижара харажатларининг бир қисмини қоплаш учун пул компенсациясини тўлаш тўғрисидаги ахборотларни тақдим этиб борилиши керак.
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги томонидан уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлган фуқаролар, шу жумладан хотин-қизларни ижара ҳуқуқи асосида вақтинчалик жойлаштириш учун 1 000 та квартира уй-жойларни сотиб олиш ҳамда муҳтож фуқароларни давлат уй-жой фондидаги турар жойларга ижара асосида жойлаштирилиши бўйича маълумотларни комиссияга тақдим этиб боришни ташкил этиши сўралади.

Открытый диалог на тему "Социально-экономическое значение реформ, осуществляемых в системе обеспечения населения жильем”
2021-04-20 | Экономика
20 апреля текущего года состоялся открытый диалог на тему "Социально-экономическое значение реформ, осуществляемых в системе обеспечения населения жильем”.
На данном мероприятии приняли участие ответственные представители Сената Олий Мажлиса, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, Центрального банка Министерства строительства, Министерство по поддержке махалли и семьи, Министерства народного образования и Хокимията города Ташкента.
В этом году для обеспечения жильем 54 тысяч семей в стране планируется построить в общей сложности 45 тысяч домов по государственной ипотечной программе, что в два раза больше, чем в прошлом году, и выдать населению новые ипотечные кредиты. В связи с этим глава государства и Кабинет Министров издали ряд указов и постановлений о выполнении соответствующих задач.
В частности, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2019 года № ПФ-5886 «О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов ипотечного кредитования» в целях покрытия части первоначального взноса и (или) процентов по ипотечным кредитам лицам с низкими доходами из государственного бюджета и нуждающимся в улучшении жилищных условий Кабинет Министров от 25 марта 2020 года был принят постановление «О порядке выплаты субсидии гражданам на жилье по утверждению устава». Соответственно, введена система выплаты субсидий из государственного бюджета. Из этого:
- Под руководством первого заместителя хокима района (города) по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности полностью сформированы комиссии по отбору соискателей субсидий и согласована их деятельность;
- Программное обеспечение, созданное Агентством государственных услуг, подключено к нижним (2100) организациям 10 ответственных организаций (городов) районов;
- Организована планомерная работа с Министерством финансов, Центральным Банком и коммерческими банками для предотвращения проблем, которые могут возникнуть при выплате субсидий;
- Сотрудники министерства организовали практические семинары в регионах (Андижан, Наманган, Фергана, Сырдарья, Джизак) по рассмотрению субсидий по ипотечным кредитам сотрудникам 10 ответственных организаций (городов) в районах.
А также социальная телеграмма, организованная Министерством финансов, Агентством государственных услуг и должностными лицами Министерства по оказанию практической помощи сотрудникам 10 агентств (городов) в рассмотрении субсидий через канал «Субсидия ПКМ-182» (1548 членов), создана система ежедневного консультирования специалистов.
Вместе с этимм, во исполнение пункта №7 Постановления Кабинета Министров 182 от 25 марта 2020 года специалистами министерства разработана «программная система для подсчета очков физических лиц на основе баллов, выплачивающих субсидию на приобретение жилья».
Завершена интеграция программного обеспечения с единым интерактивным порталом государственных услуг, и на сегодняшний день заявки от населения и их оценка осуществляется напрямую через данную систему.
Соответственно, граждане могут самостоятельно подавать заявки один раз в год через центры государственных услуг или Единый интерактивный портал государственных услуг.
В течение одного часа с момента заполнения этого заявления, оно направляются в электронном виде на оценку в установленном порядке в следующие ответственные организации, а именно в Медицинскую ассоциацию, отдел внутренних дел, отдел финансов, Государственную налоговую инспекцию, Центру помощи в трудоустройстве, Государственное предприятие по землеустройству и Кадастру недвижимости, районному (городскому) общине и семья - Отделы поддержки, районный (городской) совет Союза молодежи Узбекистана, районному (городскому) хокимияту и участвующим коммерческим банкам.
Поданные заявки подаются в комиссию ответственными организациями в течение пяти рабочих дней после проверки соответствия заявителя социальным критериям на основании представленных документов в сравнении с существующей базой данных в организациях.
Комиссия в течение двух рабочих дней рассматривает документы, представленные для идентификации заявителей, и результаты оценки ответственных организаций, и выдает уведомление о предоставлении или отказе в субсидии.
В настоящее время 9584 электронных заявки изучаются ответственными организациями, и 6142 заявки поданы в Комиссию по назначению субсидий, в том числе:
- 3762 на рассмотрении комиссии;
- 1360 заявок были отклонены из-за несоответствия критериям;
- По 1020 заявкам принято положительное решение.
В целях совершенствования механизмов жилищного строительства, выдачи ипотечных кредитов и выплаты субсидий в рамках нового порядка предоставления жилья по ипотечным кредитам на рыночных принципах, введенного Президентом Республики Узбекистан 11 марта 2021 года «О предоставлении ипотечных кредитов на рыночных принципах» принят Указ ПУ-6186 «О дополнительных мерах по жилищному строительству».
Согласно этому Указу:
-        Теперь на первоначальный взнос по ипотечным кредитам будет выделяться не менее 15% стоимости такой же квартиры в сельской и городской местности, а также дотации из государственного бюджета нуждающимся в улучшении жилья семьям в размере 10% от суммы стоимость жилья
-        Установлены предельные нормы площади приобретаемых квартир на 2021 год, а также расчетные стоимости жилья в городских, сельских и Ташкентских городах;
-        Порядок предоставления кредитов на строительство и реконструкцию индивидуального жилья введен во всех регионах страны.
-        Субсидии из государственного бюджета будут выделены со следующего месяца после завершения строительства индивидуального жилья для покрытия части процентной ставки по ипотечным кредитам для семей, нуждающихся в улучшении жилья, сверх 10 процентных пунктов.
-        местным хокимиятам и Министерству строительства были поставлены конкретные задачи по отведению земли и качественному строительству.
В частности, в соответствии с Указом, многоквартирные дома будут построены в сельской местности Республики Каракалпакстан и во всех регионах (на территориях, прилегающих к городам и районным административным центрам). Эти квартиры будут размещены в соответствии с порядком сдачи в аренду жилья в государственном жилищном фонде гражданам, нуждающимся в улучшении жилищных условий, а также домов, приобретенных женщинами.
Кроме того, указом президента Республики Узбекистан № ПФ-6186 с 1 июня 2021 года будет введен упрощенный порядок выплаты субсидий на покрытие части первоначального взноса и процентных платежей по ипотечному кредиту:
заявки на получение субсидий можно подавать в течение всего года;
если среднемесячный доход заявителя невелик, то в него также могут быть включены доходы близких родственников;
заявителю запрещается запрашивать документы (сведения), которые могут быть получены через Информационную систему " Единый реестр социальной защиты населения;
срок выдачи субсидированных уведомлений после подачи заявления будут сокращены до 7 дней и полностью автоматизировано;
уведомления о предоставлении субсидий действительны в течение 12 месяцев с момента их выдачи.
В рамках целевых параметров, утвержденных указом, в 2021 году в рамках нового порядка будут выделены ипотечные кредиты на 33 114 единиц жилья, в том числе 17 354 квартиры в городах, 9 260 квартир в селах и 6 500 индивидуальных жилых домов.
Также 23 460 граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий и имеющих невысокие доходы, получат из госбюджета 960,4 млрд. сумм, определяемых распределением субсидий.
В настоящее время Минфин выделил коммерческим банкам в 2020-2021 годах в общей сложности 2,968 миллиарда сумов для предоставления ипотечных кредитов населению по новому порядку (1,778 млрд сумов в 2020 году и 1,190 млрд сумов в 2021 году). За счет этих ресурсов на 1 апреля 2021 года коммерческие банки предоставили населению ипотечные кредиты на  2 533 млрд сумм (1 746 млрд. сумм в 2020 году и 787 млрд. сумм в 2021 году).
За счет этих ресурсов по состоянию на 19 апреля 2021 года коммерческие банки предоставили 12 138 гражданам ипотечнве кредиты на 2 638 млрд сумм (1747 млрд. сумов в 2020 году и 891 млрд. сумов в 2021 году).
Ориентировочная стоимость жилья на 2021 год составило 280,0 млн. сумм в сельской местности, 364,0 млн. сумм в городах, 399,0 млн. сумов по г. Ташкенту, максимальная сумма ипотечных кредитов на одного заемщика - 238 млн. сумм в сельской местности, 309,4 млн. сумм в городах, 339,1 млн. сумм в Ташкенте, максимальный размер субсидии на часть первоначального взноса - 28,0 млн. сумма в сельской местности, 36,4 млн. сумм в городах, 39,9 млн. сумм в городе Ташкенте.
В 2020-2021 годах малообеспеченным семьям и нуждающимся в улучшении жилищных условий в городской и сельской местности из государственного бюджета будет выделено 126 млрд. сумов в виде субсидий 3750 семьям для покрытия части первоначального взноса и выплаты процентов по ипотечным кредитам.
Согласно новому порядку, в 2021 году из государственного бюджета было выплачено 60 млрд. сумов субсидий 3226 семьям по программе 2020 года для малообеспеченных семей и нуждающихся в улучшении жилищных условий, и было выплачено 14 млрд. сумов первоначального взноса и 46 млрд. сумов выплаты процентов.
Только в текущем году 583 семьи получили ипотечный кредит на 14 млрд. сум для покрытия части первоначального взноса, 755 семьям на покрытие части процентных платежей было выделенов размере 11 млрд. сум в виде субсидий ипотечного кредита.
Указом Президента также одобрено предложение Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан о создании Комиссии “Халкпарвар” с участием сенаторов, депутатов и общественных активистов в целях дальнейшего укрепления социального сотрудничества, справедливого распределения и эффективного использования компенсаций, субсидии и других льгот, предоставляемые государством.
Принимая во внимание важность роли Народной комиссии, Постановлением Совета Сената № KQ-203-IV от 15 марта 2021 года установлен парламентский и общественный контроль за реализацией приоритетов жилищного строительства и развитием ипотечного рынка. Утверждены типовой состав и типовой устав комиссии «Халкпарвар» при городских советах.
Комиссии “Халкпарвар” осуществляют определенные мероприятия, направленные на выделение земельных участков для строительства жилых домов органам местного самоуправления и ответственным государственным органам, своевременное и качественное выполнение строительных работ, отбор субсидируемых граждан, установление общественного контроля за деятельностью по формированию списка граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий, а также недопущение бюрократии, цензуры и других нарушений в этой сфере.
В то же время Министерствам жилищно-коммунального хозяйства и развития информационных технологий и связи поручено оказать практическую помощь Советам народных депутатов в создании и работе комиссий «Халкпарвар».
При организации деятельности комиссий «Халкпарвар» целесообразно обратить внимание на следующее. В частности, Министерству финансов и региональным финансовым органам комиссий «Халкпарвар»:
сведения о субсидиях, выделяемых из государственного бюджета в размере 10 процентов от сметной стоимости жилья на покрытие части первоначального взноса по ипотечной ссуде гражданам, нуждающимся в улучшении жилищных условий;
гражданам, являющимся бездомными, попавшим в трудные жизненные условия и состоящим на учете в Информационной системе "Единый реестр социальной защиты населения", должна быть предоставлена информация о выплате денежной компенсации в целях покрытия части расходов на аренду жилья за счет средств местного бюджета.
Министерство экономического развития и сокращения бедности просит организовать предоставление информации в комиссию о приобретении 1 000 квадратных метров жилья для граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий, в том числе о временном размещении женщин на основании права аренды, а также о размещении нуждающихся граждан на праве аренды.