Самарқанд вилоятининг иқтисодий ривожланишини янада рағбатлантириш бўйича устувор вазифалар белгилаб олинди
2021-04-19 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 17 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари билан Давлат раҳбари Самарқанд вилоятига 15-16 апрель кунлари амалга оширган ташрифи чоғида берган кўрсатмаларининг ижроси доирасидаги устувор вазифаларни, шунингдек, вилоятда инвестициявий, саноат ва экспорт фаолиятини янада рағбатлантириш бўйича чора-тадбирларни муҳокама қилди.
Ҳудудий инвестиция дастури ижроси ўрганилди – мутасадди раҳбарларга тадбиркорлар олдида турган муаммоли масалаларни аниқлаш ва зудлик билан уларни ҳал этиш юзасидан тегишли чора-тадбирлар кўриш мақсадида барча тасдиқланган лойиҳалар инвентаризациясини ўтказиш топширилди.
Шунингдек, энг истиқболли тармоқларда ҳудуд саноатини ривожлантиришни рағбатлантиришга қаратилган янги лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди. Самарқанд вилоятида бундай тармоқлар тўқимачилик, озиқ-овқат ва электротехника саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, машинасозлик, металлургия, шунингдек, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳаларини иборатдир. Мазкур тармоқлар салоҳиятидан самарали фойдаланиш қисқа вақт ичида вилоят иқтисодий кўрсаткичларининг сезиларли даражада ошишига эришиш имконини беради.
Шу билан бирга, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, экспорт салоҳиятини юксалтириш ва янги иш ўринлари яратишни назарда тутган ҳолда, ишлаб чиқилган лойиҳаларнинг барча техник-иқтисодий параметрларини, жумладан, ер, инфратузилма, кредит ресурсларига бўлган эҳтиёжни, шунингдек, уларни амалга оширишдан кутилган иқтисодий натижаларни лойиҳаолди тайёргарлик босқичида пухта таҳлил қилиш зарурлиги таъкидланди.
Инвестициявий лойиҳаларнинг амалий ижросини жадаллаштириш ва ўз вақтида ишга туширилишини таъминлаш мақсадида уларнинг ташаббускорларини молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича янги механизм ва манбаларини топиш борасидаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш зарурлиги таъкидланди.
“Ургут” эркин иқтисодий зонасининг ресурс ва инфратузилма имкониятларини таҳлил этиш, янги “ўсиш нуқталари”ни аниқлаш ва янги, илғор инновацион технологиялар асосида юқори қўшимча қийматга эга юқори технологияли маҳсулотлар яратишга қаратилган ҳамда юқори фойда келтирувчи инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш орқали ЭИЗ салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш вазифалари кўриб чиқилди. Ички ва ташқи бозорларда бундай маҳсулотларнинг айрим турларига бўлган эҳтиёжни холисона баҳоланиши бир вақтнинг ўзида маҳаллийлаштириш даражасини ошириш, маҳаллий корхоналар ва аҳолининг оммабоп товарларга бўлган талабини қондириш ҳамда экспорт салоҳиятини сезиларли даражада ошириш имконини бериши қайд этилди.
Экспортчилар билан тезкор ишларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига ҳудуднинг ҳар бир экспортчисига ходимларни бириктиришни таъминлаш топширилди. Масъуллар вазифаларига жойларга бевосита чиқиб, корхоналар фаолиятини ўрганиш, мавжуд муаммоларни аниқлаш, уларни ҳал қилиш бўйича чораларни кўриш, шунингдек, ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини ошириш учун янги имкониятларни излаш киради.
Муҳокама якунида мутасадди раҳбарларга қўйилган вазифаларни амалга ошириш бўйича муддатлари белгиланган аниқ кўрсатмалар берилди.

Определены первоочередные задачи по ускоренному стимулированию экономического развития Самаркандской области
2021-04-19 | Экономика
17 апреля текущего года заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков обсудил с руководителями министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти первоочередные задачи в рамках исполнения поручений, данных Главой государства в ходе визита в Самаркандскую область 15-16 апреля текущего года, а также меры по дальнейшему стимулированию инвестиционной, промышленной и экспортной деятельности в регионе.
Был изучен ход реализации региональной инвестиционной программы - ответственным руководителям поручено провести инвентаризацию всех утверждённых проектов с целью выявления проблемных вопросов, с которыми сталкиваются предприниматели, и незамедлительно принять соответствующие меры по их решению.
Также были даны поручения выработать новые проектные предложения, направленные на стимулирование промышленного развития региона в наиболее перспективных отраслях. Такими для Самаркандской области являются текстильная, пищевая и электротехническая промышленность, переработка сельскохозяйственной продукции, машиностроение, металлургия, а также сфера производства строительных материалов. Эффективное задействование потенциала данных отраслей позволит в сжатые сроки добиться существенного роста экономических показателей области.
При этом подчеркивалась необходимость проведения на стадии предпроектной подготовки тщательного анализа всех технико-экономических параметров разрабатываемых проектов, включая потребность в земельных участках, инфраструктуре, кредитных ресурсах, а также ожидаемого экономического результата от их реализации, имея в виду рост объемов производства, наращивание экспортного потенциала и создание новых рабочих мест.
Отмечалась необходимость активизации работы по поиску новых механизмов и источников оказания финансовой поддержки инициаторам инвестиционных проектов с целью ускорения их практической реализации и обеспечения их своевременного ввода в эксплуатацию.
Рассмотрены задачи по повышению эффективности использования потенциала свободной экономической зоны «Ургут» путём анализа имеющегося ресурсного и инфраструктурного потенциала, определения новых «точек роста» и разработки новых высоко маржинальных инвестиционных проектов, ориентированных на выпуск высокотехнологичной продукции с высокой добавленной стоимостью на базе передовых инновационных технологий. Отмечалось, что объективная оценка потребности в отдельных видах подобной продукции на внутреннем и внешнем рынках позволит одновременно повысить уровень локализации и обеспечить потребность отечественных предприятий и населения в востребованных товарах, а также существенно увеличить экспортный потенциал.
Отдельное внимание было уделено активизации оперативной работы с экспортёрами – руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти поручено обеспечить закрепление ответственных сотрудников за каждым экспортером области с целью изучения деятельности предприятий с выездом на места, выявления имеющихся проблем, реализации мер по их решению, а также поиска новых возможностей для увеличения производственных и экспортных мощностей.
По итогам обсуждения ответственным руководителям были даны адресные поручения по реализации поставленных задач с указанием конкретных сроков их исполнения.