Бухоро вилояти тадбиркорлари ва экспортчилари билан очиқ мулоқот
Жорий йилнинг 1 апрель куни Давлат раҳбарининг топшириғига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ва вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича ҳукумат комиссияси тадбиркорлар ва экспортчиларнинг муаммоларини аниқлаш ва ҳал қилиш, шунингдек, ҳудудда тадбиркорликни ривожлантириш бўйича янги таклиф ва ташаббусларни ўрганиш мақсадида Бухоро вилоятига йўл олди.
Комиссия аъзоларининг корхоналар ва ишлаб чиқариш объектларига бориб, тадбиркорлар билан ишлаб чиқаришнинг ҳозирги ҳолатини ўрганиш ҳамда уни ички ва ташқи бозорда юқори қўшимча қийматга ва талабга эга бўлган янги турдаги маҳсулотларни ишлаб чиқаришни ўзлаштириш орқали кенгайтириш, шунингдек, саноат ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш ва янги иш ўринларини яратиш учун қўшимча захираларни аниқлашга йўналтирилган ишлар ташкил этилди.
Шунингдек, Комиссиянинг жойлардаги фаолияти доирасида очиқ мулоқот ташкил этилиб, унда вилоятнинг 400 дан ортиқ тадбиркор ва экспортчилари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари Комиссия раҳбариятига бевосита мурожаат этиш ва ўзларининг тадбиркорлик ва саноат фаолияти жараёнида юзага келаётган муаммоларини муҳокамага олиб чиқиш имконига эга бўлдилар. Ҳар бир кўтарилган муаммо тегишли вазирлик ва идораларнинг юқори мансабдор шахсларини жалб қилган ҳолда ҳар томонлама кўриб чиқилди ва тадбиркорларнинг талаб ва эҳтиёжларига жавоб берадиган мақсадли ечимлар ишлаб чиқилди. Тадбир давомида мутасадди раҳбарларга ушбу ечимларни тезкор амалга ошириш ва тадбиркорларни келгусида ҳам қўллаб-қувватлаш мақсадида улар билан бевосита алоқаларни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ҳозирги шароитда давлат ва бизнес ўртасида бевосита мулоқотнинг йўлга қўйилиши мавжуд “ўсиш нуқталари”дан фойдаланиб, тадбиркорликни ривожлантириш, ҳудудларнинг иқтисодий салоҳиятидан максимал даражада фойдаланиш, шунингдек, юзага келаётган муаммоларни аниқлаш ва зудлик билан ҳал этишнинг энг самарали воситаси эканлиги таъкидланди.
Муҳокама якунида мутасадди раҳбарларга аниқ муддатлар ва амалга ошириш механизмлари кўрсатилган амалий чора-тадбирлар дастурини шакллантириш топширилди. Ҳукумат комиссияси томонидан Бухоро вилоятида олиб борилган фаолият натижасида қабул қилинган қарорларнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси зиммасига юклатилди.

Открытый диалог с предпринимателями и экспортерами Бухарской области
1 апреля текущего года в соответствии с поручением Главы государства Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Бухарскую область для выявления и решения проблем предпринимателей и экспортеров, а также изучения новых предложений и инициатив по развитию предпринимательства в регионе.
Были организованы выезды членов Комиссии на конкретные предприятия и производственные объекты и адресная работа с предпринимателями, нацеленная на изучение текущего состояния производств, возможностей для их расширения путем освоения выпуска новых видов востребованной на внутреннем и внешнем рынках продукции с высокой добавленной стоимостью, а также выявление новых резервов для наращивания объемов промышленного производства и создания новых рабочих мест.
Также в рамках выездной работы Комиссии был организован открытый диалог, в котором приняли участие более 400 предпринимателей и экспортеров региона, а также представители средств массовой информации.
Участники мероприятия получили возможность напрямую обратиться к руководству Комиссии и выдвинуть на обсуждение проблемы, с которыми они сталкиваются в процессе предпринимательской и производственной деятельности. Каждая озвученная проблема была всесторонне рассмотрена с привлечением первых лиц соответствующих министерств и ведомств, в результате чего в адресном порядке были выработаны оптимальные решения, удовлетворяющие запросам предпринимателей. Ответственным руководителям непосредственно в ходе мероприятия были даны поручения по оперативной имплементации данных решений и налаживанию прямых контактов с предпринимателями для дальнейшего оказания практической поддержки.
Отмечалось что выстраивание прямого диалога между государством и бизнесом в текущих условиях является наиболее эффективным инструментом развития предпринимательства, максимизации использования экономического потенциала регионов, задействования имеющихся «точек роста», а также выявления и оперативного решения имеющихся проблем.
По итогам обсуждения ответственным руководителям было поручено разработать программу практических мер с указанием конкретных сроков и механизмов их исполнения. Контроль за исполнением решений Правительственной комиссии по итогам работы в Бухарской области возложен на Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан.