Тошкент ва Душанбе алоқалари ривожланади
23 март куни Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев бошчилигидаги делегация Тожикистон пойтахти Душанбе шаҳрида бўлиб, "Душанбе –МДҲнинг маданий пойтахти-2021" тадбирининг очилиш маросими ҳамда "Наврўз-Душанбе-маданий ва сайёҳлик алоқалари платформаси" II Халқаро форумида иштирок этдилар.
Тожикистон Президенти Ижро этувчи Девонининг меҳмонхоналар мажмуасида Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев ҳамда Тожикистон Республикаси Мажлиси Олий Мажлиси раиси, Душанбе шаҳри раиси Рустами Имомали билан учрашди.
Учрашувда азалдан дўст ва қўшни бўлган халқларимиз ва икки пойтахт ўртасида турли соҳалардаги алоқаларни ривожлантириш, ўзаро ҳамкорликда истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш борасида фикр алмашдилар.
Рустами Имомали Тошкент шаҳар ҳокимини Душанбеда кўриб турганлигидан хурсандлигини билдириб, бу Ўзбекистон пойтахти ҳокими бошчилигидаги илк делегация эканлигини қайд этди. Ўзбек халқини Шарқона йил боши, янги кун – Наврўз билан табриклаб, Ўзбекистон томони билан барча соҳалардаги ҳамкорликка тайёр эканлигини маълум қилди.
Ўз навбатида Тошкент шаҳар ҳокими ҳам дўстона ва самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, ҳар икки томонда ўзига хос ютуқлар борлиги, ўзаро алоқаларни ривожлантириш орқали тажриба алмашиш, малака ошириш ва ижобий натижаларга эришиш мумкинлигига тўхталди.
Учрашувдан сўнг Тошкент шаҳар ҳокимлиги делегацияси ичимликлар ишлаб чиқарувчи, гранит тош ва мармарни қайта ишловчи корхоналар фаолияти билан танишдилар. Шунингдек, Душанбедаги кўп қаватли уйларнинг қурилишини кўздан кечирдилар. Ташриф давомида томонлар маҳаллий иқлим шароитига мослаштирилган уй-жойлар режаси ҳамда Ўзбекистондан қурилиш материаллари етказиб бериш борасида фикр алмашдилар.Бундан ташқари, делегация аъзолари Душанбе шаҳридаги Теннис саройи, Сув спорти мажмуаси, Коҳи Наврўз маданий-кўнгилочар мажмуаси ҳамда Тожикистон Миллий музейида ҳам бўлдилар.
Душанбе шаҳар мериясида бўлиб ўтган учрашувда Grand Road Tashkent МЧЖ ҚК Бош директори Ахмад Сайдалиев Душанбе шаҳар раисининг транспорт ва йўл қурилиши бўйича ўринбосари Саидзода Фирдавс ва “Душанбе шаҳрининг йўллар ва кўприкларни қуриш, реконструкция қилиш ва капитал таъмирлаш бошқармаси” давлат муассасаси раҳбари Раҳимзода Муҳаммадюсуф билан учрашди.
Ўзаро мулоқот давомида тожик томони ер усти метросини қуриш бўйича Ўзбекистон тажрибасини ўрганишга қизиқиш билдирдилар.

Отношения Ташкента и Душанбе будут развиваться
23 марта делегация во главе с хокимом города Ташкента Жахонгиром Артикходжаевым посетила столицу Таджикистана город Душанбе, где приняла участие в церемонии открытия мероприятия «Душанбе – культурная столица СНГ-2021», а также в II Международном форуме «Навруз-Душанбе платформа культурных и туристических связей».
Хоким города Ташкента Жахонгир Артикходжаев, председатель Олий Мажлиса Республики Таджикистан и председатель города Душанбе Рустами Имомали встретились в гостиничном комплексе Исполнительного аппарата Президента Таджикистана.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о развитии отношений между нашими народами, которые всегда были друзьями и соседями, и двумя столицами в различных сферах, реализации перспективных проектов взаимного сотрудничества.
Рустами Имомали выразил радость от того, что видит хокима города Ташкента в Душанбе и отметил, что это первая делегация во главе с хокимом столицы Узбекистана. Он поздравил узбекский народ с началом восточного года, с новым днём – Наврузом и сообщил о готовности к всестороннему сотрудничеству с узбекской стороной.
В свою очередь, хоким города Ташкента выразил благодарность за дружественный и радушный приём и отметил, что у обеих сторон есть свои достижения, также есть возможность повышения квалификации и достижения положительных результатов через развития взаимных связей.
После встречи делегация хокимията города Ташкента ознакомилась с деятельностью предприятий по производству напитков, переработке гранита и мрамора. Также члены делегации осмотрели место строительства многоэтажных домов в Душанбе. В ходе визита стороны обменялись мнениями о планах строительства жилья, адаптированных к местным климатическим условиям, и о поставках строительных материалов из Узбекистана. Делегация также посетила Дворец тенниса, Комплекс водного спорта, Культурно-развлекательный комплекс Кохи Навруз и Национальный музей Таджикистана в городе Душанбе.
Во время встречи в мэрии города Душанбе генеральный директор СП ООО Grand Road Tashkent Ахмад Сайдалиев встретился с заместителем председателя города по транспорту и дорожному строительству Саидзода Фирдавсом и начальником Управления строительства, реконструкции и капитального ремонта дорог и мостов города Душанбе Рахимзодой Мухаммадюсуфом.
В ходе переговоров таджикская сторона выразила заинтересованность в изучении опыта Узбекистана в строительстве наземного метро.