Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Наврўз умумхалқ байрамига бағишланган тантанали маросимдаги табрик сўзи
Ассалому алайкум, муҳтарам ватандошлар!
Сиз, азизларни, сизлар орқали кўп миллатли халқимизни шарқона янги йил – Наврўз байрами билан чин қалбимдан самимий табриклайман.
Нуроний отахон ва онахонларимизга, ҳурматли ака-ука, мунис опа-сингилларимизга, навқирон ёшларимиз, суюкли фарзандларимизга, хориждаги ватандошларимизга – бутун эл-юртимизга ўзимнинг юксак ҳурмат-эҳтиромим ва энг эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Ҳаммамиз орзиқиб ва соғиниб кутадиган янгиланиш ва яшариш айёми – Наврўзи олам барчамизга муборак бўлсин!
Буюк Алишер Навоий бобомиз айтганларидек, ҳар кунимиз Наврўз бўлсин!
Ўтган йили пандемия туфайли Наврўз байрамини ҳар доимгидек катта тантана қилиб, кенг нишонлай олмаган эдик. Ўшанда, бу ташвишли кунлар албатта ортда қолади, ҳали кўп тўй-томоша ва сайилларни халқимиз билан биргаликда ўтказамиз, деб эзгу ният қилган эдик.
Бугун ана шу орзу ва интилишларимиз рўёбга чиқмоқда. Гўзал ва жонажон юртимизда яна шодиёналар, яна қувончли кунлар бошланмоқда.
Албатта, барчамиз яхши тушунамизки, бутун дунёда коронавирус балоси ҳали тўла бартараф этилгани йўқ. Афсуски, у биз билан бирга, ёнимизда яшамоқда.
Халқимиз соғлиғини асраш йўлида қандай саъй-ҳаракатлар ва катта амалий ишлар қилганимиз барчангизга яхши маълум. Энди шунча меҳнатимиз, кўрган чора-тадбирларимиз бекорга кетмаслиги учун пандемияга қарши курашни бир лаҳза ҳам тўхтатмаслигимиз лозим. Ўзимиз ва яқинларимизни ҳимоя қилишимиз, бепарволик ва беғамликка берилмаслигимиз шарт. Доимо ҳушёр ва масъулиятли бўлиб яшашимиз,  тўплаган тажрибамизга таяниб, албатта, эҳтиёткорлик билан тизимли иш олиб боришимиз зарур.
Шундагина меҳнаткаш халқимиз билан эзгу мақсадларимиз ва катта режаларимизни янги куч, янги ғайрат билан давом эттира оламиз.
Бугун сизларнинг нурли чеҳрангизни кўриб, халқимиз ҳам худди гўзал баҳор фаслидек куч ва қудратга тўлиб бораётганига яна бир бор амин бўлдим.
Кўклам нафаси юртимиз узра кезаётган мана шундай тароватли кунларга соғ-омон етказгани учун Яратганга чексиз шукроналар айтиш биз учун ҳам қарз, ҳам фарздир.
Пандемия бошланган биринчи кунларда мен халқимизга мурожаат қилиб, бу синовдан янада кучли ва қудратли бўлиб чиқамиз, деб ишонч билдирган эдим.
Чиндан ҳам, бизнинг кучимиз – бирлик ва аҳилликда; бизнинг қудратимиз – меҳр-оқибат, ўзаро кўмак ва саховатда; бизнинг ютуғимиз эртанги кунга бўлган юксак ишончимизда.
Бу адолатли ҳақиқатни бошимиздан кечирган синовли кунлар яна бир бор исботлади.
Мана шу машаққатли давр бизнинг бир-биримизга нақадар боғлиқ ва керак эканимизни яққол кўрсатди. Шунингдек, бир-биримизни асраб-авайлаб, қадрлаб яшашимиз ҳаётий зарурат эканини тўла намоён этди. Биз фақат биргаликда, ҳамжиҳатликда буюк ишларга қодир эканимизни пандемия синовлари яна бир карра тасдиқлаб берди, десам, сизлар ҳам бу фикрга қўшиласизлар.
Албатта, коронавирус туфайли дунёда кўп нарса ўзгармоқда. Лекин халқимизнинг она табиатга, муқаддас заминга муҳаббати, азалий қадриятларга эҳтиром ва садоқати асло ўзгаргани йўқ. Аксинча, бундай олижаноб хислатларимиз янада зиёда бўлмоқда, сайқал топмоқда.
Шу боис ҳам азалдан баҳорий уйғониш ва нафосат тимсоли бўлган Наврўзи олам биз учун тобора ардоқли бўлиб бормоқда.
Бу йилги Наврўзнинг яна бир муҳим жиҳати шундаки, у жонажон Ватанимиз мустақиллигининг қутлуғ 30 йиллик байрами тадбирлари ўтадиган йилга тўғри келмоқда.
Наврўз – чинакам халқ байрами, миллий ўзлигимиз кўзгуси, маънавий ва маданий ҳаётимизнинг ажралмас қисмидир.
Минг йиллар олдин ота-боболаримиз бу улуғ айёмни қандай пок ният ва ёруғ умидлар билан кутиб олган бўлсалар, бугун ҳам халқимиз мана шундай баланд кайфият билан Наврўзга пешвоз чиқмоқда.
Ям-яшил далалар ва гуллаган боғларда, майдон ва хиёбонларда, қишлоқ ва овулларда, маҳалла ва кўчаларда Наврўзнинг дилбар тароналари – Янги кун наволари янграмоқда. Қир-адирларда мард ўғлонларимиз кўпкари чопиб, кураш тушмоқда. Кексаю ёш юртдошларимиз сумалак тўла қозонлар атрофида ўйин-кулгулар қилиб, баҳор неъматлари ва байрам қувончини ўзаро баҳам кўрмоқдалар.
Шундай шукуҳли ва бетакрор дамларда барчамиз тинч ва осойишта ҳаёт ҳамда хотиржамлик қадрини янада теранроқ ҳис этмоқдамиз.
Бугунги муродбахш ва файзли кунларда миришкор деҳқон ва фермерларимиз улкан ният ва режалар билан қадрдон даласи сари йўл олмоқда.
Фурсатдан фойдаланиб, азму шижоатли бободеҳқонларимизни янги меҳнат мавсуми билан самимий қутлаймиз. Ушбу қутлуғ байрам кунларида жорий йилда ҳам далаларда ҳосилларимиз мўл ва баракали, ризқу насибамиз янада зиёда бўлсин, деб барчамиз дуолар қиламиз.
Ҳурматли байрам иштирокчилари!
Наврўзнинг ўлмас руҳи ва боқий фалсафаси биз бугун бунёд этаётган янги Ўзбекистон ғояси билан ғоят уйғун ва ҳамоҳангдир.
Бутун олам, еру кўк уйғонаётган бу ажиб фаслда юртимиздаги янги Уйғониш даври – Учинчи Ренессанс орзуси қалбларимизга беқиёс куч ва ишонч олиб кирмоқда.
Халқимизнинг фидокорона меҳнати, қатъий сиёсий иродамиз билан биз кенг кўламли ислоҳотларимизни бундан кейин ҳам жадал давом эттирамиз. Қанчалик қийин бўлмасин, эл-юртимиз манфаатини, жондан азиз фарзандларимиз келажагини таъминлашга хизмат қиладиган, танлаган тўғри йўлимиздан ҳеч қачон ортга қайтмаймиз.
Айни шу мақсадда мамлакатимизда ўнлаб замонавий корхоналар, саноат ҳудудлари ва кластерлар, “IT-парк” ва технопарклар, транспорт-коммуникация тармоқлари, шинам уй-жойлар, кўркам боғча ва мактаблар, олий ўқув юртлари, тиббиёт, маданият ва спорт масканлари барпо этилмоқда. Шаҳар ва қишлоқларимиз қиёфаси тобора чирой очиб, жонажон диёримиз янада обод ва гўзал бўлиб бормоқда.
Зеро, Наврўзи оламнинг мазмун-моҳиятида инсонни улуғлаш, унинг қадри, иззат-ҳурматини жойига қўйиш каби эзгу фазилатлар мужассамдир.
Юртимизда аҳолининг барча қатламлари, биринчи навбатда, хотин-қизлар ва ёшларнинг муаммоларини ҳал этиш, уларни билим ва касб-ҳунарга ўргатиш, иш ўринлари, даромад манбаи, турар-жойлар билан таъминлашга устувор аҳамият берилмоқда. Айниқса, ижтимоий ёрдам ва кўмакка муҳтож, кўнгли ярим инсонларга чинакам эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш доимий фаолиятимиз мезонига айланмоқда.
Бу борадаги ишларимиз “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да мазмун ва сифат жиҳатидан мутлақо янги босқичга кўтарилмоқда.
Мана шундай амалий ҳаракатларимиз келгусида янада кенгайиб, “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!” деган олижаноб мақсадимизга албатта етамиз.
Наврўз – инсон ва табиатни асраб-авайлашга, тинчлик, дўсту биродарлик ва ҳамкорлик каби умумбашарий қадриятларни эъзозлашга чорлайдиган улуғ байрамдир.
Ушбу қутлуғ айёмда турли низо ва адоватлар, гина-аразлар унутилади, халқлар ўртасидаги ўзаро ҳурмат ва аҳиллик тамойиллари янада кучаяди.
Ана шундай беқиёс фазилатлари туфайли Наврўз нафақат мамлакатимиз, балки бутун Шарқ оламида замонлар оша безавол яшаб келмоқда. Шунинг учун ҳам Наврўз юртимизда истиқомат қилаётган 130 дан зиёд миллат ва элат вакилларини бир оиладек бирлаштирадиган гўзал байрамга айланди.
Сизларга маълумки, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан 21 март – Халқаро Наврўз куни деб эълон қилиниб, у ЮНЕСКОнинг Инсоният номоддий маданий мероси рўйхатига киритилган. Ушбу сананинг жаҳон миқёсида кенг нишонланиши унинг халқаро нуфузи ва аҳамияти тобора юксалиб бораётганидан далолат беради.
Мана шу нурафшон айёмда узоқ-яқин барча давлатларнинг халқларига, хорижий дўст ва ҳамкорларимизга эзгу табрик ва саломларимизни йўллаб, уларга тинчлик ва равнақ тилаймиз.
Қадрли отахон ва онахонлар!
Муҳтарама опа-сингиллар!
Ҳурматли ака-укалар!
Азиз фарзандларим – навқирон ёшларимиз!
Қадимий ва гўзал байрамимиз – Наврўзи олам билан барчангизни яна бир бор чин дилдан табриклайман.
Шарқона Янги йилимиз ҳар бир хонадонга, жонажон Ўзбекистонимизга тинчлик-хотиржамлик, соғлик-омонлик, бахту саодат ҳамда файзу барака олиб келсин!

Искренне, от всего сердца поздравляю Вас и в вашем лице весь наш многонациональный народ с новым годом по восточному календарю – праздником Навруз.
Выражаю глубокое уважение и наилучшие пожелания нашим почтенным ветеранам, дорогим женщинам, энергичной молодежи, соотечественникам за рубежом – всему нашему народу.
С долгожданным праздником весны и обновления вас, мои дорогие!
Как сказал великий поэт Алишер Навои, пусть каждый наш день будет как Навруз!
В прошлом году из-за пандемии мы не смогли широко, как прежде, отметить Навруз. Тогда мы с благими помыслами надеялись на то, что тревожные дни обязательно останутся позади и все вместе мы отметим еще немало ярких праздников.
Сегодня эти добрые мечты и надежды осуществляются. В наш прекрасный край вновь пришли радостные, праздничные дни.
Конечно, мы понимаем, что во всем мире опасность коронавируса пока не миновала. Она все еще присутствует в нашей жизни.
Вам всем хорошо известно, какую большую работу мы проделали для сохранения здоровья нашего народа. Теперь, чтобы наш труд не оказался напрасным, ни на мгновение нельзя прекращать борьбу с пандемией. Нужно защищать от этой напасти себя и близких, не допуская беспечности и равнодушия, обязательно сохранять бдительность и ответственность, опираясь на приобретенный опыт, вести работу на системной основе, соблюдая меры предосторожности.
Только тогда вместе с нашим трудолюбивым народом мы с новыми силами и энергией сможем, реализуя большие планы,  продолжить путь к достижению наших благородных целей.
Сегодня, видя ваши радостные лица, я вновь убеждаюсь в том, что весна придает мощную созидательную силу нашему народу.
Мы благодарим Всевышнего за эти светлые дни, когда на нашей земле ощущается дыхание весны.
В первые дни пандемии я обратился к нашему народу, выразив уверенность в том, что из этого испытания мы выйдем еще более крепкими.
Действительно, наша сила – в единстве и сплоченности; наша мощь – в доброте, душевной щедрости и взаимной поддержке; наш успех – в твердой уверенности в завтрашнем дне.
Пережитые нами испытания вновь подтвердили справедливость этой истины.
Прошедший очень трудный период наглядно показал, насколько мы взаимосвязаны и нужны друг другу и как важно беречь и ценить тех, кто рядом. Думаю, вы согласитесь – он еще раз доказал, что вместе мы способны на великие дела.
Конечно, пандемия многое изменила в мире. Неизменной остается лишь любовь нашего народа к этой священной земле, родной природе, преданность и уважение к своим вечным национальным ценностям. Более того, эти благородные качества усилились и стали проявляться еще ярче.
Именно поэтому праздник Навруз, испокон веков являющийся символом красоты и пробуждения природы, сегодня нам особенно дорог.
Еще одной важной особенностью Навруза в этом году стало то, что его атмосфера созвучна духу мероприятий, посвященных предстоящей знаменательной дате – 30-летию независимости нашей Родины.
Навруз – поистине народный праздник, зеркало нашего национального самосознания, неотъемлемая часть нашей духовной и культурной жизни.
Сегодня наш народ, как и тысячи лет назад, встречает Навруз в приподнятом настроении и с чистыми помыслами. На зеленых полях и в цветущих садах, на площадях и аллеях, в селах и аулах, махаллях и на улицах, повсюду звучат мелодии Навруза – как песня Нового дня. В долинах и на взгорьях состязаются отважные наездники, идут соревнования по курашу. И взрослые, и дети веселятся, участвуют в приготовлении сумаляка, угощают друг друга неповторимыми весенними яствами, делятся радостью праздника.
В такие лучезарные дни все мы еще глубже осознаем ценность мирной и спокойной жизни.
В эту благословенную пору трудолюбивые дехкане и фермеры с большими надеждами выходят в поля.
Пользуясь случаем, мы искренне поздравляем наших самоотверженных земледельцев с началом нового сезона и желаем, чтобы в нынешнем году был собран богатый урожай, в каждом доме были достаток и благополучие.
Высокий дух и жизнеутверждающая философия Навруза созвучны идеям нового Узбекистана, который мы сегодня строим.
В это прекрасное время, когда пробуждается все вокруг, мечта о новой эпохе Возрождения – Третьем Ренессансе наполняет наши сердца огромной силой, вдохновляет нас на новые свершения.
Благодаря самоотверженному труду нашего народа и твердой политической воле мы последовательно, динамично продолжим масштабные реформы. И как бы ни было трудно, во имя интересов народа, ради будущего наших детей мы никогда не свернем с избранного пути.
Именно в этих целях в стране создаются десятки современных предприятий, промышленных зон и кластеров, IT- и технопарков, транспортно-коммуникационных сетей, возводится комфортабельное жилье, прекрасные детские сады и школы, высшие учебные заведения, объекты здравоохранения, культуры и спорта. Благоустраиваются города и села, преображается и становится еще краше вся страна.
Как известно, главный смысл Навруза заключается в ярком проявлении гуманизма, уважения чести и достоинства человека.
В Узбекистане приоритетное внимание уделяется решению проблем всех слоев населения, в первую очередь женщин и молодежи, обучению их знаниям и профессиям, трудоустройству, обеспечению источниками дохода и жильем. Важной частью нашей работы является совершение добрых дел, оказание всесторонней заботы и внимания тем, кто нуждается в социальной помощи и моральной поддержке.
В Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения проводимую в этом направлении работу мы поднимем на качественно новый, более высокий уровень.
Масштаб таких практических дел в будущем расширится, наш народ обязательно достигнет своей благородной цели «Нам жить в новом Узбекистане – свободной и процветающей стране!».
Навруз – великий праздник, призывающий бережно относиться к человеку и природе, укреплять мир, взаимопонимание и сотрудничество. В эти радостные дни забываются все распри и конфликты, обиды и ссоры, между народами крепнут дружба и согласие.
Благодаря таким своим уникальным свойствам Навруз на протяжении тысячелетий остается неотъемлемой частью жизни не только нашего, но и всех народов Востока. Сегодня Навруз наполнился еще более глубоким смыслом и содержанием, этот прекрасный праздник в нашей стране стал по-настоящему всенародным, объединяет представителей более 130 наций и народностей, проживающих в Узбекистане, в единую, сплоченную семью.
Как известно, Организация Объединенных Наций объявила 21 марта Международным днем Навруза, он включен ЮНЕСКО в Список нематериального культурного наследия человечества. Широкое празднование Навруза на международном уровне свидетельствует о его возрастающем авторитете и значении во всем мире.
В этот светлый день мы приветствуем и поздравляем народы всех стран ближнего и дальнего зарубежья, наших иностранных друзей и партнеров и желаем им мира и процветания.