Тошкент вилоятига 119 триллион сўм маблағ йўналтирилади
Бу ерда 3 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Уларга муносиб турмуш шароитлари яратиш мақсадида “Обод қишлоқ” дастури доирасида уйлар, мактаблар, йўллар ва коммунал тармоқлар таъмирланиб, замонавий маданият саройи барпо этилди.
Давлатимиз раҳбари шу ерда маҳалланинг турли миллатга мансуб вакиллари билан суҳбатлашди.
- Бугун келишимдан мақсад - Тошкент вилоятида ҳам замонга муносиб шароит яратиш. Вилоятда салкам 3 миллион аҳоли бор. 150 минг нафари ишсиз. Шунинг учун ҳар бир маҳалладаги «ўсиш нуқталари»ни топиб, шунга жавобгарларни белгилаб, керакли маблағларни бериб, одамларни иш билан таъминлашимиз керак. Ичимлик суви, электр энергияси, йўл, таълим ва бошқа шароитларни яхшилаш зарур. Бу мақсадлар учун, йирик ва ўрта лойиҳалар учун вилоятга 119 триллион сўм йўналтирилади. Ҳали ҳеч бир вилоятда бундай марра олинмаган, - деди Президент.
Мулоқотда Чиноз туманидаги ўзгаришлар, имкониятлар ҳақида ҳам гапирилди.
- Ўзи Чиноз туманида ишсиз бўлиши керак эмас. Ери кенг, одамлари меҳнаткаш. Ҳар бир уйда, ҳар бир кўчада маданият бўлиши керак. Халқимиз айтганидек, олма пиш, оғзимга туш, деган билан натижа бўлмайди. Биргаликда ҳаракат қилишимиз зарур. Ўзгаришларни истасак, ҳаммамиз онгли равишда ўзгаришимиз керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Маҳаллада давлат хизматлари маркази шохобчаси, банк филиали, тиббиёт пункти, тикучилик корхонаси ҳам ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари «Қўжакент текстил груп» корхонасидаги иш жараёнини кўздан кечирди.
Бу ерда икки сменада 500 нафар хотин-қиз ишламоқда. Охирги бир ярим ойда 100 минг долларлик тайёр кийимлар экспорт қилинган. Корхонанинг ўзида тикиш-бичишни ўргатувчи 200 ўринли ўқув маркази ҳам очилган.
Мутасаддиларга тадбиркорларга кўмаклашиб, бино ва маблағлар ажратиб, бундай кичик корхоналарни кўпайтириш ва 3 минг нафар хотин-қизни иш билан таъминлаш бўйича кўрсатма берилди.

119 trillion UZS to be allocated to Tashkent region
More than 3 thousand people live in the mahalla. Houses, schools, roads and utilities here have been repaired to improve living conditions within the framework of Obod Qishloq (Prosperous Village) program. A modern Palace of Culture has been built.
The Head of the state talked with the residents of this multinational mahalla.
“The purpose of my visit is to create modern conditions in Tashkent region. The population of the region is a little less than 3 million people. 150 thousand of them are unemployed. That is why we need to find growth points in each mahalla, identify those responsible for their use, allocate the necessary funds and employ people. It is necessary to improve the supply of drinking water, electricity, roads, education and other conditions. 119 trillion UZS will be allocated for large and medium-sized projects in the region”, the President said.
The changes taking place in Chinaz district, unused opportunities were discussed at the meeting.
“In fact, there should be no unemployed in Chinaz district. The district is rich in land and hardworking people. There should be a culture in every house, on every street. You will achieve the result by working hard. We need to work together. If we want changes, we all must change our consciousness”, said Shavkat Mirziyoyev.
A branch of Public Services Center, a bank branch, a medical center and a sewing enterprise have been opened in the mahalla.
The Head of the state got acquainted with the activities of the Kujakent Textile Group enterprise.
500 women work here in two shifts. Over the past month and a half, the team has exported ready-made clothes worth $100 thousand. There is a modern center that trains 200 people in sewing.
Responsible officials were instructed to assist entrepreneurs, including in the allocation of buildings and funds, to take measures to increase the number of such small enterprises and provide employment for 3,000 women.