Ўзбекистон Президенти Россия элчисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 март куни Россия Федерациясининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Владимир Тюрденевни мамлакатимиздаги дипломатик миссияси якунлангани муносабати билан қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Россиянинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхонасига 11 йилдан ортиқ вақт мобайнида раҳбарлик қилиб келаётган элчи Владимир Тюрденевнинг икки томонлама дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлаш, мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида қайд этди.
Элчининг фаол иштироки ва кўмагида турли даражаларда тизимли мулоқот ва самарали алоқалар йўлга қўйилгани таъкидланди. Савдо-иқтисодий соҳада сезиларли ютуқларга эришилди. Хусусан, кейинги йилларда ўзаро савдо ҳажми ошди, йирик инвестиция лойиҳалари илгари сурилди ва амалга оширилмоқда, Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари ва ишбилармон доираларининг иқтисодиётнинг устувор тармоқларидаги кооперацияси кучайди.
Таълим, соғлиқни сақлаш ва маданий-гуманитар алмашинув борасида муҳим дастурлар амалга оширилмоқда. Бугунги кунда мамлакатимизда Россия етакчи олий таълим муассасаларининг 12 та филиали фаолият юритмоқда.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти Россия элчисини давлатлараро муносабатларни чуқурлаштириш ва ҳар томонлама алоқаларни ривожлантиришга қўшган катта ҳиссаси, халқларимиз ўртасидаги дўстлик ришталари ва ўзаро англашувни мустаҳкамлашдаги фаол иштироки учун Ўзбекистон Республикасининг Фахрий ёрлиғи билан тақдирлади.
Владимир Тюрденев унинг дипломатик фаолиятига берилган юксак баҳо, шунингдек, Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилаётган алоҳида эътибор учун давлатимиз раҳбарига чуқур миннатдорлик билдирди.

President of Uzbekistan receives the Ambassador of Russia
On March 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation Vladimir Tyurdenev in connection with the completion of his diplomatic mission in the country.
President Shavkat Mirziyoyev emphasized the personal contribution of Ambassador Vladimir Tyurdenev, who has been heading the Russian diplomatic mission in Uzbekistan for more than 11 years, in strengthening friendship, strategic partnership and alliance, enhancing multifaceted cooperation between the countries.
It was noted that with the active participation and assistance of the Ambassador, a systemic dialogue and fruitful contacts were established at different levels. Progress has been achieved in the trade and economic sphere. In recent years, the trade turnover has grown. Large investment projects have been initiated and are being implemented. Cooperation between the regions and businesspeople of Uzbekistan and Russia in priority sectors of the economy has increased.
Important programs are being implemented in education, healthcare, cultural and humanitarian exchange. There are 12 branches of the leading Russian universities in Uzbekistan.
Following the meeting, the President of Uzbekistan awarded the Ambassador of Russia with the Certificate of Honor of the Republic of Uzbekistan for his great contribution to the deepening of interstate relations and the development of comprehensive ties, an active role in strengthening friendship and mutual understanding between the peoples of the two countries.
Vladimir Tyurdenev expressed deep gratitude to the President of Uzbekistan for the high assessment of his diplomatic activities, as well as the special attention paid to promoting full-scale cooperation between Uzbekistan and Russia.