Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари икки томонлама ва минтақавий кун тартибини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 март куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбатда кўп қиррали Ўзбекистон-Қозоғистон муносабатларини янада кенгайтириш, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Пандемиянинг салбий оқибатларини тез фурсатда енгиб ўтиш мақсадида иқтисодий соҳадаги ҳамкорликни жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бунинг учун ўзаро савдо ҳажмини ошириш, қабул қилинган “йўл харитаси” доирасида саноат кооперацияси бўйича қўшма лойиҳаларни илгари суриш ҳамда чегараолди туманларда самарали транспорт коммуникациялари ва логистика инфратузилмасини ривожлантириш муҳим экани таъкидланди.
Бундан ташқари, соғлиқни сақлаш, фармацевтика ва таълим соҳаларида ҳукуматлар, манфаатдор идора ва ташкилотлар даражасида фаол алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Шунингдек, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар юзасидан фикр алмашилди. Бўлажак икки ва кўп томонлама тадбирлар режаси кўриб чиқилди.
Суҳбат якунида давлат раҳбарлари яқинлашиб келаётган баҳорий айём – Наврўз муносабати билан бир-бирини самимий табриклаб, биродар халқларимизга тинчлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентларининг телефон орқали мулоқот ҳар доимгидек ишчан ва дўстона руҳда ўтди.

Президенты Узбекистана и Казахстана обсудили двустороннюю и региональную повестку
15 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества, укрепления отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства между двумя странами.
Особое внимание уделено наращиванию взаимодействия в экономической сфере в целях скорейшего преодоления негативных последствий пандемии.
Речь идет прежде всего об увеличении объемов взаимной торговли, продвижении совместных проектов промышленной кооперации в рамках принятой «дорожной карты», а также развитии эффективных транспортных коммуникаций и логистической инфраструктуры в приграничных районах.
Кроме того, отмечена важность продолжения активных обменов на уровне правительств, заинтересованных ведомств и организаций в области здравоохранения, фармацевтики и образования.
Состоялся также обмен мнениями по международной и региональной повестке. Был рассмотрен график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.
В завершение беседы главы государств тепло обменялись поздравлениями в связи с наступающим весенним праздником Навруз, искренне пожелав братским народам мира, благополучия и процветания.
Телефонный разговор Президентов Узбекистана и Казахстана прошел в традиционно деловой и дружественной атмосфере.