Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентлари икки томонлама ва минтақавий кун тартибини муҳокама қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 март куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбатда кўп қиррали Ўзбекистон-Қозоғистон муносабатларини янада кенгайтириш, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Пандемиянинг салбий оқибатларини тез фурсатда енгиб ўтиш мақсадида иқтисодий соҳадаги ҳамкорликни жадаллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бунинг учун ўзаро савдо ҳажмини ошириш, қабул қилинган “йўл харитаси” доирасида саноат кооперацияси бўйича қўшма лойиҳаларни илгари суриш ҳамда чегараолди туманларда самарали транспорт коммуникациялари ва логистика инфратузилмасини ривожлантириш муҳим экани таъкидланди.
Бундан ташқари, соғлиқни сақлаш, фармацевтика ва таълим соҳаларида ҳукуматлар, манфаатдор идора ва ташкилотлар даражасида фаол алмашинувларни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Шунингдек, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар юзасидан фикр алмашилди. Бўлажак икки ва кўп томонлама тадбирлар режаси кўриб чиқилди.
Суҳбат якунида давлат раҳбарлари яқинлашиб келаётган баҳорий айём – Наврўз муносабати билан бир-бирини самимий табриклаб, биродар халқларимизга тинчлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентларининг телефон орқали мулоқот ҳар доимгидек ишчан ва дўстона руҳда ўтди.

Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan discuss bilateral and regional agenda
On March 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
Issues of further enhancing multifaceted cooperation, strengthening friendship, good-neighborliness and strategic partnership between the two countries were discussed at the meeting.
The main attention was paid to building up cooperation in the economic sphere to overcome the negative consequences of the pandemic as soon as possible.
The sides discussed issues of increasing the trade turnover, promoting joint industrial cooperation projects within the framework of the adopted roadmap, as well as developing effective transport communications and logistics infrastructure in the border areas.
The importance of continuing active exchanges at the level of governments, interested agencies and organizations in healthcare, pharmaceuticals and education was also noted.
The parties also exchanged views on the international and regional agenda. The schedule of the upcoming bilateral and multilateral events was considered.
Following the conversation, the Heads of state warmly exchanged congratulations on the upcoming Navruz spring holiday, sincerely wishing the fraternal peoples peace, wellbeing and prosperity.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan was held in a business and friendly environment.