Ўзбекистон – Туркия кўп қиррали ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 9 март куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Туркия Республикаси ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғлу билан учрашув ўтказди.
Учрашув чоғида икки томонлама ҳамкорликнинг кун тартибидаги энг муҳим масалалари ва икки мамлакат ўртасидаги кенг кўламли шерикликни чуқурлаштириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди. 2020 йилда олий даражада амалга оширилган ташриф сабабли Ўзбекистон ва Туркия ўртасида янада ривожланган муносабатларнинг стратегик аҳамияти қайд этилди.
Шу нуқтаи назардан, томонлар икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораётганлигидан яққол далолат бераётган Самарқанд шаҳрида Туркия Республикасининг Бош консуллиги очилишини мамнуният билан олқишладилар.
Ўзбекистон томони Республикада ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни амалга оширишда, жумладан, инвестиция муҳитини яхшилаш, ҳудудий ривожланиш ва махсус иқтисодий зоналарни бошқаришни такомиллаштиришда турк тажрибасини тадбиқ этиш орқали Туркия томонидан кўрсатилаётган ёрдам учун миннатдорлик билдирди.
Мулоқотда маданий-гуманитар ҳамкорлик масалалари ҳам муҳокама этилди. Хусусан, шу йилнинг июнь ойида “Анқара ва Истанбулда Ўзбекистон маданияти кунлари”ни ташкил этиш доирасида яқиндан ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишувга эришилди.
Бир қатор қўшма тадбирларни, жумладан, жорий йилнинг май ойида Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Ўзбекистон Республикаси ва Туркия Республикаси ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари учун бизнес-форум, шунингдек, Ўзбекистон – Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг иккинчи йиғилишини ташкил этиш билан боғлиқ масалалар алоҳида тартибда кўриб чиқилди.
Учрашув якунлари бўйича эришилган келишувларни ҳаётга татбиқ этиш ва икки давлат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни изчил кенгайтиришга оид навбатдаги тадбирлар белгилаб олинди.

Обсуждены вопросы узбекско – турецкого многопланового сотрудничества
9 марта текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о важнейших вопросах повестки двустороннего сотрудничества и перспективах углубления широкомасштабного партнерства двух стран. Отмечался стратегический характер взаимоотношений между Узбекистаном и Турцией, получивший значительный импульс благодаря состоявшемуся в 2020 году визиту на высшем уровне.
В данном контексте стороны приветствовали открытие Генерального консульства Турецкой Республики в г.Самарканде, что является ярким свидетельством укрепляющегося сотрудничества между двумя странами.
Узбекской стороной была выражена благодарность за поддержку Турции в реализации социально-экономических реформ в Республике, в том числе за счет внедрения турецкого опыта в части улучшения инвестиционного климата, регионального развития и совершенствования управления особыми экономическими зонами.
Диалог также затронул вопросы культурно-гуманитарного сотрудничества – была достигнута договоренность о тесном сотрудничестве в рамках организации в июне текущего года “Дней культуры Узбекистана в Анкаре и Стамбуле”.
В отдельном порядке были рассмотрены организационные вопросы, связанные с проведением ряда совместных мероприятий, в том числе заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой и бизнес-форума для представителей деловых сообществ двух стран, которые состоятся в мае текущего года в г.Ташкенте, а также второго заседания Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества.
По итогам встречи были намечены дальнейшие шаги по реализации достигнутых договоренностей и последовательному расширению многопланового сотрудничества между двумя государствами.