Ўзбекистон – Покистон инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорлиги кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 8 март куни видеоконференция шаклида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Покистон Бош вазирининг савдо, тўқимачилик саноати ва инвестициялар масалалари бўйича маслаҳатчиси Абдул Раззоқ Довуд билан икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари ва савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар соҳалардаги ўзаро келишувларни амалга оширишнинг ҳозирги ҳолати муҳокамасига бағишланган музокаралари бўлиб ўтди.
Музокараларда Ташқи ишлар вазирлиги, Транспорт вазирлиги ва “Ўзбекистон Темир йўллари” АЖ раҳбарияти ҳам иштирок этди.
Кун тартиби доирасида “Мозори Шариф – Кобул – Пешавор” темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга ошириш бўйича ҳамкорликнинг амалий жиҳатларига эътибор қаратилди. Муҳокама давомида мавжуд масалалар атрофлича кўриб чиқилди, ўзаро мақбул ечимлар ишлаб чиқилди ва лойиҳа жорий этилишини жадаллаштириш бўйича навбатдаги тадбирлар белгилаб олинди.
Шунингдек, савдо, инвестициялар, саноат кооперацияси, транспорт, таълим, соғлиқни сақлаш ва маданият соҳаларида Ўзбекистон – Покистон ҳамкорлигини кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди. Шу нуқтаи назардан томонлар энергетика, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш ва бошқа истиқболли соҳаларда ишлаб чиқилаётган бир қатор қўшма инвестиция лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Инвестицияларни ўзаро рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш тўғрисидаги битим лойиҳасини ишлаб чиқиш, имтиёзли савдо тўғрисидаги битим ҳамда икки мамлакат ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган бир қатор бошқа икки томонлама ҳужжатлар юзасидан амалга оширилаётган ишлар таҳлили олиб борилди. Ушбу йўналишдаги ҳамкорликни янада фаоллаштириш бўйича келишувга эришилди ва мазкур ҳужжатлар шаклланишини жадаллаштириш бўйича навбатдаги тадбирлар режалаштирилди.
Шунингдек, жорий йилнинг июль ойида Тошкентда бўлиб ўтадиган савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Покистон Ҳукуматлараро комиссиясининг 6-йиғилишини ҳамда ҳар икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш ва ўтказиш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди. Мазкур тадбирларнинг ўтказилиши икки томонлама иқтисодий шерикликни ривожлантиришда муҳим қадам бўлиши таъкидланди.
Музокаралар якунида томонлар эришилган барча келишувларни ҳаётга татбиқ этишга ўзаро содиқлигини таъкидлаб, қўшма лойиҳа ва ташаббусларни илгари суришни жадаллаштириш бўйича биринчи даражали чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқдилар.

Рассмотрен ход узбекско-пакистанского инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества
8 марта текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с советником Премьер-министра Пакистана по вопросам коммерции, текстильной промышленности и инвестиций Абдул Раззак Давудом, посвященные обсуждению актуальных вопросов двустороннего сотрудничества и текущего состояния реализации взаимных договоренностей в торгово-экономической, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах.
В переговорах также приняли участие руководство Министерства иностранных дел, Министерства транспорта и АО «Узбекистон темир йуллари».
Основное внимание в рамках повестки дня было уделено практическим аспектам взаимодействия по реализации проекта строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар». В ходе обсуждения были всесторонне рассмотрены имеющиеся вопросы, выработаны взаимоприемлемые решения, а также определены дальнейшие шаги по ускорению имплементации проекта.
Также в ходе диалога были обсуждены перспективы расширения узбекско-пакистанского партнерства в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации, транспорта, образования, здравоохранения и культуры. В данном контексте стороны рассмотрели ряд прорабатываемых совместных инвестиционных проектов в сферах энергетики, химической промышленности, переработки сельскохозяйственной продукции и других перспективных направлениях.
Был проведен анализ проводимой работы по разработке проектов соглашения о взаимном поощрении и защите инвестиций, соглашения о преференциальной торговле и ряда других двусторонних документов, направленных на укрепление инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества между двумя странами. Достигнута договоренность активизировать взаимодействие в данном направлении и намечены дальнейшие шаги по ускорению проработки данных документов.
Также были рассмотрены вопросы, связанные с организацией и проведением 6-го заседания Узбекско-Пакистанской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, а также Делового совета при участии представителей деловых кругов обеих стран, которые состоятся в г.Ташкенте в июле текущего года. Отмечалось, что проведение данных мероприятий станет значительным шагом в развитии двустороннего экономического партнерства.
По итогам переговоров стороны подчеркнули взаимную приверженность реализации всех достигнутых договоренностей и выработали план первоочередных мер по ускоренному продвижению совместных проектов и инициатив.