Тошкентда Ўзбекистон – Беларусь Ишбилармонлар кенгашининг 1-йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 4 март куни Беларусь Республикаси ҳукумати делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи доирасида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон – Беларусь Ишбилармонлар кенгашининг 1-йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Беларусь томонидан Бош вазир ўринбосари А.Субботин, Беларусь Савдо-саноат палатаси раиси В.Улахович, Беларуснинг йирик компаниялари ва «БелАЗ», «МАЗ», «МТЗ», «Минск мотор заводи», «Белфармпром» каби саноат бирлашмалари, йирик университетлар ва илмий-тадқиқот институтлари раҳбарлари, Ўзбекистон тарафидан эса Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов, вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ҳамда йирик саноат корхоналари раҳбарлари иштирок этди.
Йиғилишда икки мамлакат делегациялари раҳбарлари сўзга чиқиб, икки томонлама муносабатларнинг юқори даражаси ва ўзаро ишончни таъкидладилар. Шунингдек, инвестиция, саноат ва савдо-иқтисодий соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш учун кенг истиқболларни белгилаб олдилар ҳамда Ўзбекистон ва Беларусь компанияларини ўзаро манфаатли қўшма инвестиция лойиҳалари ҳамда савдо шартномалари сонини кўпайтириш мақсадида фаол ҳамкорлик қилишга чақирдилар.
Беларусь томони янги ташкил этилган Кенгаш икки мамлакат тадбиркорларининг истиқболли бизнес ғояларини амалиётга татбиқ этиш ва алоҳида тармоқлар ва саноат корхоналари ўртасида яқин кооперацион алоқаларни ўрнатиш учун функционал майдон вазифасини ўташига ишонч билдирди. Қолаверса, икки томонлама шерикликни мустаҳкамлаш ва қўшма лойиҳалар ҳамда ташаббусларни муваффақиятли амалга ошириш жараёнини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга содиқлик билдирилди.
Ўзбекистон томони бир қатор устувор тармоқларда икки томонлама иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш учун муҳим салоҳият ва фойдаланилмаган захиралар миқдорини таъкидлаб, Беларусь бизнесининг Ўзбекистонда мавқеини мустаҳкамлаш ва икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида узоқ муддатли алоқаларни йўлга қўйиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида яқин ҳамкорликка тайёрлигини маълум қилди.
Беларусь компанияларига Республиканинг инвестициявий салоҳияти ва қишлоқ хўжалиги, ахборот-коммуникация технологиялари, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика, таълим, енгил саноат соҳалари ва бошқа йўналишлардаги шериклик имкониятлари тўғрисида батафсил маълумот берилди. Тегишли вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва хусусий компаниялар раҳбарлари ҳар бир тармоқнинг инвестициявий ва саноат салоҳияти тақдимотини ўтказдилар, шунингдек, аниқ истиқболли лойиҳа таклифларини билдириб, Беларуслик ҳамкасблар ва бўлажак ҳамкорлар билан уларни батафсил ўрганишга тайёр эканликларини қайд этдилар.
Иштирокчиларнинг фикрига кўра, Кенгашнинг ташкил қилиниши икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасидаги ўзаро алоқаларни тизимлаштиришдаги муҳим қадам бўлиб, келажакда Ўзбекистон ва Беларусь тадбиркорлари шериклигини мустаҳкамлаш ва кенгайтиришнинг барқарор механизмига айланиши мумкин.
Тадбир қатнашчилари Ўзбекистонда инвестиция ва ташқи савдо фаолиятини амалга ошириш учун у ёки бу соҳада яратилган шарт-шароитлар билан ҳар томонлама танишиш, ҳамкорликнинг умумий манфаатлари ва истиқболларини муҳокама қилиш ҳамда келгусида биргаликда ишлаб чиқиш учун аниқ лойиҳа таклифларини муҳокама қилиш имкониятига эга бўлдилар. Аниқ йўналишлар ва лойиҳалар бўйича келгусидаги қўшма ишларнинг амалий жиҳатларини кўриб чиқиш мақсадида «G2B» ва «B2B» шаклида учрашувлар ўтказилди.
Тадбир якунида Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикаси савдо-саноат палаталари ўртасида 2021-2022 йилларга мўлжалланган, икки давлат ишбилармон доираларининг амалий ҳамкорлигига қаратилган аниқ чора-тадбирларни ўз ичига олган ҳамкорликни ривожлантириш бўйича «Йўл харитаси», шунингдек, бир қатор инвестиция битимлари ва савдо шартномалари имзоланди.

В Ташкенте состоялось 1-ое заседание Узбекско-Белорусского Делового совета
4 марта текущего года в рамках пребывания правительственной делегации Республики Беларусь в Республике Узбекистан в г. Ташкенте состоялось 1-ое заседание Узбекско-Белорусского Делового совета.
В мероприятии приняли участие с белорусской стороны заместитель Премьер-министра А.Субботин, председатель Белорусской торгово-промышленной палаты В.Улахович, руководители крупнейших белорусских компаний и производственных объединений, таких как «БелАЗ», «МАЗ», «МТЗ», «Минский моторный завод», «Белфармпром», крупнейших университетов и научно-исследовательских институтов, а с узбекской стороны – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков, председатель Торгово-промышленной палаты А.Икрамов, руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений и крупных промышленных предприятий.
Главы делегаций двух стран, выступая в ходе заседания, подчеркнули высокий уровень и доверительный характер двусторонних взаимоотношений, а также обозначили широкие перспективы для развития сотрудничества в инвестиционной, промышленной и торгово-экономической сферах и призвали узбекские и белорусские компании к активному взаимодействию в целях наращивания количества взаимовыгодных совместных инвестиционных проектов и торговых контрактов.
Белорусской стороной была выражена уверенность, что вновь созданный Совет станет функциональной площадкой для практической реализации перспективных бизнес-идей предпринимателей двух стран и налаживания тесных кооперационных связей между отдельными отраслями и промышленными предприятиями, а также озвучена приверженность дальнейшему оказанию всесторонней поддержки укреплению двустороннего партнерства и успешной реализации совместных проектов и инициатив.
Узбекской стороной был подчеркнут значительный потенциал и объем незадействованных резервов для развития двустороннего экономического сотрудничества в ряде приоритетных отраслей, и выражена готовность к тесному взаимодействию в целях создания благоприятных условий для укрепления позиций белорусского бизнеса в Узбекистане и выстраивания долгосрочных связей между предпринимателями двух стран.
Белорусские компании были подробно проинформированы об инвестиционном потенциале Республики и возможностях сотрудничества в сферах сельского хозяйства, информационно-коммуникационных технологий, здравоохранения и фармацевтики, образования, легкой промышленности и других направлениях. Руководители соответствующих министерств, ведомств, отраслевых объединений и частных компаний провели презентации инвестиционного и промышленного потенциалов каждой отрасли и представили конкретные перспективные проектные предложения, выразив готовность к их детальной проработке с белорусскими коллегами и потенциальными партнерами.
По оценкам участников, создание Совета является важным шагом в систематизации взаимодействия деловых кругов двух стран и в перспективе может стать устойчивым механизмом укрепления и расширения партнерства узбекских и белорусских предпринимателей.
Участники мероприятия получили возможность всесторонне ознакомиться с условиями, созданными в том или ином секторе для ведения инвестиционной и внешнеторговой деятельности в Узбекистане, обсудить общие интересы и перспективы сотрудничества и рассмотреть конкретные проектные предложения для дальнейшей совместной проработки. В целях обсуждения практических аспектов дальнейшей совместной работы по конкретным направлениям и проектам были проведены встречи в форматах «G2B» и «B2B».
По итогам мероприятия была подписана «Дорожная карта» по развитию сотрудничества между торгово-промышленными палатами Республики Узбекистан и Республики Беларусь на 2021-2022 годы, включающая в себя конкретные меры, направленные на практическое сотрудничество деловых сообществ двух государств, а также ряд инвестиционных соглашений и торговых контрактов.