Сурхондарё вилоятини саноат ва ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш масалалари ўрганилмоқда
Жорий йилнинг 24 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигидаги ишчи гуруҳ Сурхондарё вилояти ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг жорий ҳолатини ўрганиш ва иқтисодий жиҳатдан ўсишини рағбатлантириш бўйича амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш борасида ўтган ҳафта давомида тизимли равишда амалга оширилган ишларнинг оралиқ якунларини сарҳисоб қилди.
Ишчи гуруҳ аъзолари – вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари саноат корхоналари ва объектларига ташриф буюриб, мавжуд муаммоларни таҳлил қилмоқда ва уларни тезкор ҳал этиш алгоритмларини яқин идоралараро ҳамкорликда ишлаб чиқмоқдалар. Шунингдек, хом ашёни чуқур қайта ишлаш ва юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришга йўналтирилган янги саноат корхоналарини ташкил этиш учун мавжуд бўлган имкониятлар ва инфратузилмавий объектлар ҳам ўрганилмоқда.
Вилоят, туман ва маҳаллалар миқёсида “иқтисодий ўсиш нуқталари”ни аниқлаш орқали вилоятда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини бир неча карра кўпайтириш, шунингдек, турли соҳа корхоналари ўртасидаги кооперация алоқаларини мустаҳкамлаш вазифаси қўйилган.
Ишчи гуруҳ раҳбарияти томонидан юзага келаётган масалаларни аниқлаш ва ҳал этиш, шунингдек, инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишга ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш мақсадида вилоятда ёшлар билан доимий ҳамкорлик қилиш тизимини ташкил этиш топширилди.
Шунингдек, “маҳалла раиси – ислоҳотчи” ташаббуси доирасида маҳаллалар раҳбарлари билан ижтимоий-иқтисодий ривожланишни рағбатлантириш ва аҳолини касаначиликка кенг жалб этиш орқали бандлигини таъминлашга қаратилган манзилли ишларни янада фаоллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Ишчи гуруҳ келгуси ҳафта давомида вилоятда ўз ишини давом эттиради. Унинг якунлари бўйича Сурхондарё вилоятининг 2021-2022 йилларга мўлжалланган ҳудудий инвестиция дастури ишлаб чиқилади.

Изучаются вопросы промышленного и социально-экономического развития Сурхандарьинской области
24 февраля текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова подвела промежуточные итоги работы по изучению текущего состояния социально-экономического развития и выработки практических мер по стимулированию экономического роста Сурхандарьинской области, которая на системной основе проводилась в регионе на протяжении последней недели.
Члены рабочей группы – руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти с выездом на промышленные предприятия и объекты, проводят анализ имеющихся проблем и в тесной межведомственной кооперации вырабатывают алгоритмы их оперативного решения. Также проводится изучение имеющихся ресурсов и инфраструктуры для создания новых промышленных предприятий, ориентированных на углубленную переработку сырья и выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
Поставлена задача кратно увеличить объемы промышленного производства в регионе путём выявления «точек экономического роста» в масштабе области, районов и махаллей, а также укрепить кооперационные связи между предприятиями различных отраслей.
Руководством рабочей группы было поручено наладить в регионе систему постоянного взаимодействия с молодежью с целью выявления и решения возникающих вопросов, а также оказания комплексной поддержки в разработке и реализации инвестиционных проектов.
Также было указано на необходимость активизации адресной работы с руководителями махаллей, нацеленной на стимулирование социально-экономического развития и обеспечения занятости населения путем его широкого привлечения к надомному труду в рамках инициативы «председатель махалли - реформатор».
Рабочая группа продолжит работу в области в течение ближайшей недели. По итогам работы будет разработана региональная инвестиционная программа Сурхандарьинской области на 2021–2022 годы.