«Шубҳали» корхоналар ҳалол тадбиркорнинг ҳақиқий душмани
Давлат солиқ қўмитаси раиси Шерзод Кудбиев бюджетга тўланиши лозим бўлган солиқларни камайтириб кўрсатиш ва қўшилган қиймат солиғи суммасини ноқонуний ҳисобга олиш билан боғлиқ муаммоларга дуч келган 50 дан зиёд тадбиркорлик субъекти вакиллари билан учрашди.
Пойтахтимиздаги Ёшлар ижод саройида бўлиб ўтган учрашувда ДСҚ раиси давлат солиқ хизмати органлари тадбиркорлар, солиқ тўловчилар билан конструктив мулоқотга, уларнинг муаммоларини тинглашга доим тайёр эканлигини билдирди.
Шу билан бирга Ш.Кудбиев мамлакатимиз иқтисодий барқарорлигини таъминлаш ва аҳоли турмуш фаровонлигини ошириш йўлида яширин иқтисодиётга қарши курашиш, хусусан, «шубҳали» корхоналар фаолиятга чек қўйишда ортга йўл йўқлигини ва бу борадаги ишлар жадал давом эттирилишини қатъий таъкидлаб ўтди.
Бунинг учун давлат солиқ хизмати органлари маълумотлар базаси, серверлари қувватини мунтазам равишда ошириб борилади, соҳага бизнес жараёнларни инсон омили аралашувисиз автоматик таҳлил қилиш ва солиқ қонунчилиги бузилишининг юқори рисклари, шубҳали молиявий операцияларни аниқлаб бериш имконини берувчи замонавий технологиялардан кенг фойдаланилади.
Мутахасссислар томонидан олиб борилган кейинги таҳлиллар натижасида шубҳали тадбиркорлик субъектлари сони бундан ҳам кўп эканлиги аниқланди. Таҳлика-таҳлил (риск-анализ) дастури орқали ўтказилган таҳлиллар натижаларига кўра, дастлабки аниқланган 396 та шубҳали корхона қаторига яна 129 та корхона қўшилиб, улар сони 525 тага етди.
Шунингдек, қўмита раиси «обналчилар» – ҳалол ишлайдиган тадбиркорнинг биринчи ва ягона душман эканлиги, улар носоғлом рақобат муҳитини вужудга келтириб, бошқа инсофли солиқ тўловчилар бизнесига путур етказаётганлигиини, бундай ноқонуний ҳаракатлар бўйича тўпланган материаллар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилганлигини алоҳида эътироф этди.
ДСҚ раиси ҳар бир тадбиркорнинг арзини бирма-бир тинглади. Уларнинг муаммоларига асосли ечимлар таклиф этди. Жумладан, ҚҚС суммасини ноқонуний ҳисобга олиш натижасида солиқ қарздорлиги вужудга келган тадбиркорларга Солиқ кодекси нормалари асосида уларни бўлиб-бўлиб тўлашга рухсат берди. Бунда тадбиркорлик субъекти вакиллари давлат солиқ органларига ариза билан мурожаат қилишлари лозим бўлади.
Давлат солиқ хизмати органлари ва тадбиркорлик субъектлари ўртасида очиқ мулоқот майдони яратиш, яъни телеграм ижтимоий тармоғида “Солиқчи ва тадбиркор” гуруҳини ташкил этиш вазифасини топширди. Ушбу гуруҳда ўртага ташланган ҳар бир асосли таклиф, мурожаат ва эътироз мутахассислар томонидан муҳокама қилиниб, ижобий ечимлар таклиф этиб боришга келишиб олинди.
Тадбиркорлар ҳам, бир қатор таклифлар билдирди. Хусусан, инсофсиз солиқ тўловчиларни аниқлаш бўйича хизматлар кўламини кенгайтириш таклиф этилди. Давлат солиқ хизмати органларининг шаффоф фаолият юритишидан манфаатдор эканликларини ва бундай ҳаракатларни фаол қўллаб-қувватлашларини билдирди.
– Бу каби учрашувлар тез-тез ташкил этилса, бундан давлат солиқ хизмати органларига ҳам, тадбиркорларга ҳам ҳар томонлама фойда бўлади, – дейди тадбиркор Умиджон Юнусов. – Биз инсофсиз тадбиркорлик субъектларини аниқлаш тизимини янада такомиллаштирилиши тарафдоримиз. Мазкур тизим эртами, кечми жорий этлиши лозим эди. Тан олишимиз керак бу дастлаб бироз қийинчиликлар туғдириши мумкин. Аммо мазкур тизим ҳалол ва қонуний тадбиркорлик муҳитини яратишда, яширин иқтисодиётнинг олдини олишда муҳим аҳамият касб этади.
Маълумот учун, ҳозиргача, 10 мингга яқин корхона бюджетга тўланадиган солиқ суммаларини камайтирган шубҳали тадбиркорлик субъектлари билан молиявий операцияларни амалга ошириб, қарийб 1 триллион сўм миқдоридаги қўшилган қиймат солиғи суммасини ҳисоб (зачет)га олган ҳолда бюджетга тўламагалиги аниқланди.

Настоящий враг добросовестного предпринимателя – «сомнительные» предприятия
Во Дворце творчества молодежи в Ташкенте, состоялась встреча председателя Государственного налогового комитета Шерзода Кудбиева с группой активных предпринимателей – около 50 человек, столкнувшихся с проблемой уменьшения налоговых сумм, подлежащих уплате в бюджет и незаконного принятия к зачету сумм НДС.
Председатель ГНК высказался положительно о диалоге и открытом общении налоговых органов с предпринимателями, налогоплательщиками в целом, готовности выслушать их проблемы.
Ш. Кудбиев отметил, что для обеспечения экономической стабильности страны и повышения благосостояния населения борьба с «теневой экономикой», в частности, с деятельностью «сомнительных» предприятий активирована, будет продолжаться, обратного пути нет.
Для этого расширяется база данных органов государственной налоговой службы, повышается мощность серверов, в сфере – широко применены современные технологии, предоставляющие возможность автоматического анализа бизнес-процессов без влияния человеческого фактора, позволяющие выявлять нарушения в налоговом законодательстве, обнаруживать мнимые финансовые операции.
Стало известно, что количество «сомнительных» субъектов предпринимательства больше уже выявленных увеличивается. По результатам анализов, произведенных программой «Риск-анализ», список предварительно выявленных 396 «сомнительных» предприятий дополнен еще 129 предприятиями – общее количество достигло 525.
Председатель ГНК в твердой форме отметил, что «обнальные фирмы» («фирмы-обналички») – первые и единственные враги честного предпринимателя, они, создавая нездоровую среду, наносят ущерб остальным добросовестным налогоплательщикам. Все документы, собранные о подобных незаконных действиях, направлены в правоохранительные органы.
Председателем ГНК детально обсуждены проблемы каждого из присутствовавших бизнесменов: в индивидуальном порядке заслушаны все претензии и несогласия. По озвученным проблемам предложены обоснованные решения. В частности, предпринимателям, у которых возникла налоговая задолженность в результате незаконного принятия к зачету сумм НДС, в соответствии с нормами Налогового кодекса предоставлено право уплаты в рассрочку. Для этого представителям субъектов предпринимательства необходимо обратиться в налоговые органы с заявлением.
Поступило поручение создать в онлайн-пространстве открытую площадку для оперативного диалога между налоговыми органами и субъектами предпринимательства – группа в мессенджере Telegram «Налоговик и предприниматель» («Солиқчи ва тадбиркор»). Присутствующие пришли к обоюдному согласию, что по каждому поступившему в данную группу обоснованному предложению, обращению и возражению, изученному специалистами, будут предложены положительные решения.
Предприниматели в свою очередь, тоже высказали ряд предложений. В частности, что следует увеличивать сервисы для обнаружения недобросовестных налогоплательщиков. Представители частного бизнеса активно поддерживают открытость и прозрачность в деятельности налоговых органов и выступают сторонниками свободного диалога.
– Подобных встреч должно быть много и как можно чаще – это полезно, как для налоговых органов, так и для бизнесменов, – говорит предприниматель Умиджон Юнусов. – Мы поддерживаем систему обнаружения и публичного объявления недобросовестных предпринимателей. Данный сервис, рано или поздно должен был появиться. Надо признать, это создаст некоторые трудности в бизнесе. Но также сыграет важную роль в создании честной и законной деловой среды – и в борьбе с «теневой экономикой».
Для справки: до сегодняшнего дня выявлено около 10 тысяч предприятий, осуществлявших с «сомнительными» налогоплательщиками финансовые операции, взявших в зачет суммы налога на добавленную стоимость в размере почти 1 трлн. сумов, не уплатив их в Государственный бюджет.