Инвесторларни манзилли қўллаб-қувватлаш – муҳим устувор мақсад
Жорий йилнинг 23 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков “Индорама” (Сингапур) компанияси директори Пракаш Кежривал билан учрашув ўтказди.
Учрашув давомида Қўқон шаҳрида йигирув ишлаб чиқаришини, Қашқадарё, Сирдарё ва Фарғона вилоятларида умумий майдони 100 минг гектарга яқин пахта-тўқимачилик кластерларини ташкил этиш лойиҳасини ҳамда Қўқон суперфосфат заводини модернизация қилиш лойиҳасини назарда тутган ҳолда, сингапурлик инвесторнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари амалга оширилиши муҳокама қилинди. Жумладан, жорий йилда хўжаликлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш, ишлаб чиқариш объектларини муҳандислик коммуникацияларига улаш ва дала ишларини олиб бориш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Хорижий инвестор Қашқадарё вилояти Касби туманида логистика маркази ва машина-трактор паркини қуриш орқали янги ташкил этилаётган ишлаб чиқариш объектларининг техник базасини кенгайтириш ҳамда Сирдарё вилояти Сардоба туманида пахтани қайта ишлаш бўйича янги корхона ташкил этиш юзасидан режаларини билдирди. Томонлар ушбу ташаббусларни амалга ошириш доирасида ўзаро ҳамкорлик қилиш йўлларини муҳокама этдилар, шунингдек, мавжуд амалий масалаларни ҳал этишнинг аниқ алгоритмларини ишлаб чиқдилар.
Учрашув якунида сингапурлик инвестор тарафидан Республикада амалга оширилаётган лойиҳа ва ташаббусларни Ўзбекистон  томони тўлиқ қўллаб-қувватлашга тайёр эканлигига ишонтирилди.

Адресная поддержка инвесторов – в числе основных приоритетов деятельности
23 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с директором компании «Indorama» (Сингапур) Пракашем Кежривалом.
В ходе встречи был обсужден ход реализации проектов сингапурского инвестора в Узбекистане, имея в виду прядильное производство в г.Коканде, проект по созданию хлопково-текстильных кластеров в Кашкадарьинской, Сырдарьинской и Ферганской областях общей площадью порядка 100 тысяч гектаров, а также проект по модернизации Кокандского суперфосфатного завода. В частности, были рассмотрены вопросы, связанные с взаимодействием с фермерскими хозяйствами, подключением производственных объектов к инженерным коммуникациям и проведением полевых работ в текущем году.
Иностранным инвестором были озвучены намерения о расширении технической базы создаваемых производств за счет строительства логистического центра и машинно-тракторного парка в Касбийском районе Кашкадарьинской области, а также о создании нового хлопкоперерабатывающего завода в Сардобинском районе Сырдарьинской области. Стороны обсудили формат взаимодействия в рамках реализации данных инициатив, а также выработали конкретные алгоритмы по решению имеющихся практических вопросов.
По итогам встречи руководство компании было заверено в приверженности узбекской стороны всесторонней поддержке проектов и инициатив, реализуемых сингапурским инвестором в Республике.