110 та Ўзбекистон экспертлари worldskills стандартларига асосан ўқитилди ва сертификатланди
2021 йил 19 феврал куни Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигида Ўзбекистонда WorldSkills экспертлар ҳамжамиятини тайёрлаш ва унинг салоҳиятини ошириш махсус дастурининг ишга туширилишга багишланган тадбир ўтказилди ва унинг доирасида мамлакатимизнинг 6 вилоятидан 110 дан ортиқ экспертлар ўқидилар.
Мамлакатимизда инсон капиталини тўлақонли ривожлантириш, олий ва касбий таълимнинг сифатини ошириш, меҳнат бозорининг ривожланиши тенденцияларини инобатга олган ҳолда, аҳолининг кенг қатламларини талаб юқори бўлган касбларга ўқитиш ҳамда малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий етиш борасида кенг кўламли ислоҳотлар олиб борилмоқда. Ушбу ислоҳотларни амалга тадбиқ қилиш доирасида, 2021 йил 19 феврал куни Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигида Ўзбекистонда WorldSkills экспертлар ҳамжамиятини тайёрлаш ва унинг салоҳиятини ошириш махсус дастурининг ишга туширилишга багишланган тадбир ўтказилди.
Ушбу тадбирда Бандлик ва меҳнат алоқалар вазирлиги, Ишчи касбларни ривожлантириш ва оммалаштириш Ассоциацияси (WorldSkills Uzbekistan), Касбий махоратни ривожлантириш агентлиги (WorldSkills Россия), Россия Федерациясининг Елчихонаси, БМТТД ва бошқа вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этишди.
Ушбу ташаббусда мамлакатимиз учун касбий тайёргарликнинг инновацион тизимини яратишда ва WorldSkills стандартларига мувофиқ талабаларнинг ваколатларини мустақил баҳолашда бевосита иштирок етадиган WorldSkills Uzbekistan экспертлар ҳамжамиятини ташкил етиш, сўнгра (Skills паспортлар) маҳоратлар паспортларини топшириш кўзда тутилган. Ушбу таълим аҳамияти Касбий махоратни ривожлантириш агентлигининг (WorldSkills Россия) Бош директори Р.Уразов томонидан алоҳида эътироф этилди: Замонавий технологиялар иш ўринлари яратибгина қолмасдан, афсуски уларни қисқартиришади, мураккаброқ маҳоратга эга бўлган малакали ишчилар талаб қилинмоқда".
Вазирнинг биринчи ўринбосари Э.Мухитдинов таъкидлаганидек: "Ўтган тренинглар - бу касбий тайёргарликнинг дастурларини яратиш ва амалга тадбиқ қилишни назарда тутган экспертлар ҳамжамиятини ташкил етиш, ҳамда "Ишга Марҳамат" Мономаркази негизида WorldSkills стандартларига асосан Малакаларни Баҳолаш Маркази (МБМ) ва Касб-ҳунарга Ўқитиш Марказини (КЎМ) яратиш орқали маҳоратларни мустақил баҳолаш тизимини яратишда биричи қадамдир".
Тренинглар доирасида иштирокчилар қуйидаги 14 йўналишда ўқув-машғулотларида қатнашдилар:
• меҳмонхона хўжалиги йўналиши
• қандолатчилик;
• мобил робототехника;
• ошпазлик йўналиши;
• поварское дело;
• ресторан хизмати;
• сантехника ва иситиш;
• пайвандлаш;
• қуруқ қурилиш ва сувоқчилик йўналиши;
• мода технологиялари;
• электромонтаж;
• бўёқчилик иши;
• бизнес учун дастурий ечимлар;
• эстетик косметология.
Тадбирда тренингларда қатнашиб, баҳолашдан энг юқори кўрсаткичлар билан муваффақиятли ўтган иштирокчиларга WorldSkills Uzbekistan эксперти мақомини берадиган сертификатларни топшириш маросими ўтказилди.
Ташаббус Россия Федерацияси томонидан молиялаштирилаётган БМТТД ва Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг "Ўзбекистонда ёшлар бандлигига кўмаклашиш" қўшма лойиҳаси доирасида амалга оширилди.

110 экспертов Узбекистана обучены и сертифицированы по стандартам worldskills
19 февраля 2021 года в Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан прошло мероприятие, посвященное запуску специальной программы подготовки и повышения потенциала Экспертного сообщества WorldSkills в Узбекистане, в рамках которого были обучены больше 110 экспертов из 6 регионов нашей страны.
В настоящее время в Узбекистане проводятся масштабные реформы, направленные на полноценное развитие человеческого капитала, повышение качества высшего и профессионального образования, обучение широких слоев населения востребованным профессиям с учетом тенденций развития рынка труда, а также внедрение качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров. Для реализации этих реформ, 19 февраля 2021 года в конференц-холле Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан состоялась церемония запуска специальной программы подготовки и повышения потенциала Экспертного сообщества WorldSkills в Узбекистане.
На церемонии участвовали представители Министерства занятости и трудовых отношений, Ассоциации развития и популяризации рабочих профессий (WorldSkills Uzbekistan), АНО «Агентства развития профессионального мастерства (Ворлдскиллс Россия)», Посольства Российской Федерации, Программы развития ООН, а также отраслевых министерств и ведомств Узбекистана.
Вышеуказанная инициатива предусматривает создание экспертного сообщества WorldSkills Uzbekistan, которое будет непосредственно участвовать в создании инновационной для нашей страны системы профессиональной подготовки и независимой оценки компетенций заявителей по стандартам WorldSkills с последующей выдачей паспортов компетенций (Skills паспортов). Важность данного обучения была отмечена Генеральным директором АНО «Агентство развития профессионального мастерства (Ворлдскиллс Россия) Р.Уразовым: «Современные технологии помимо создания рабочих мест, к сожалению, их сокращают, требуются более квалифицированные работники с более сложными навыками».
Как отметил в своей речи, Первый заместитель министра Э.Мухитдинов: «Прошедшие тренинги – это первый шаг на пути создания экспертного сообщества, который предусматривает разработку и актуализацию программ профессиональной подготовки, а также институционализацию системы независимой оценки компетенций посредством создания на базе Моноцентра «Ишга Мархамат» Центра Оценки Компетенций (ЦОК) и Центра профессионального обучения (ЦПО) по стандартам Ворлдскиллс».
В рамках тренингов участники прошли обучение по 14 компетенциям, таким как:
В завершении мероприятия были вручены сертификаты о присвоении статуса эксперта WorldSkills Uzbekistan наиболее успешным участникам прошедших тренингов.
Данная инициатива была осуществлена в рамках совместного проекта «Содействие занятости молодежи в Узбекистане», реализуемого ПРООН совместно с Министерством занятости и трудовых отношений и финансируемого Правительством Российской Федерации.