Ўзбекистон Республикасининг “Глобал рақобатбардошлик индекси”га киритилиш масаласини муҳокама қилишга бағишланган видеоконференция
2021-02-20 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 18 февраль куни Жаҳон иқтисодий форуми вакилларининг Молия вазирининг ўринбосари – Одилбек Исаков билан Ўзбекистон Республикасининг “Глобал рақобатбардошлик индекси”га киритилиш масаласини муҳокама қилишга бағишланган видеоконференцияси ташкил этилди.
Видеоконференция давомида Молия вазирлиги вакиллари томонидан халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлашнинг жорий ҳолати ва истиқболдаги режалари тўғрисидаги режалар билан таништирилди.
Шу билан бирга, Форум вакиллари Ўзбекистон Республикасини мазкур индексда эътироф юзасидан ишларни амалга ошираётганлигини ва аввал таъкидланганидек, ушбу жараён 2 йил муддатни талаб этишини маълум қилдилар.
Ҳозирда Форумнинг мутахассислари “Глобал рақобатбардошлик индекси” методологиясига ўзгартириш киритмоқда. Бунда индекснинг индикаторлари ўзгартирилиши ва асосий эътибор мамлакатларнинг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва тенглик бўйича қонунчилиги ўрганилиши мумкин.
Шунингдек, 2021 йил январь ойида Форумнинг йиллик йиғилишларини 50 йиллиги арафасида янги “Глобал ижтимоий мобиллик индекси”ни эълон қилинганлиги бўйича маълумот тариқасида хабар берилди.
Мазкур индекс инсоннинг ижтимоий-иқтисодий ва ота-онасининг келиб чиқиши ва қаерда яшашидан қатъий назар, жамиятдаги ҳар бир инсон ўз салоҳиятидан фойдалана олиши учун адолатли имкониятга эга бўлиш даражасини белгилайдиган сиёсат ва ташкилотларни баҳолайди.
Шунингдек, алоҳида таъкидлаш жоизки, сўнгги 2 йил давомида Форум вакиллари билан олиб борилаётган тизимли мулоқотлар давомида, ташкилот томонидан 2020 йил бошланган “Евроосиё мамлакатлари учун янги қарашлар” янги стратегик ташаббуси – ҳудудий музокаралар ва ҳамкорлик учун платформасининг навбатдаги йиғилишида Молия вазирлигининг иштирок этиши режалаштирилган.

Видеоконференция для обсуждения включения Республики Узбекистан в «Индекс глобальной конкурентоспособности»
2021-02-20 | Экономика
18 февраля текущего года в прошла видеоконференция представителей Всемирного экономического форума с заместителем министра финансов Одилбеком Исаковым, посвященная обсуждению вопроса включения Республики Узбекистан в «Индекс глобальной конкурентоспособности».
В ходе видеоконференции, представители Министерства финансов проинформировали о текущем состоянии и предстоящих планах по работе с международными рейтингами и индексами.
Наряду с этим, представители Форума подчеркнули, что Республика Узбекистан работает над включением в этот индекс и данный процесс, как уже отмечалось ранее, займет 2 года.
В настоящее время специалисты Форума вносят изменения в методологию составления «Глобального индекса конкурентоспособности». При этом показатели индекса могут быть изменены, и основное внимание может быть уделено изучению законодательства стран в области защиты окружающей среды и равноправия.
Также сообщалось, что в январе 2021 года, накануне 50-летия ежегодных встреч Форума, был объявлен новый «Глобальной индекс социальной мобильности».
Этот индекс оценивает политику и организации, которые определяют уровень равного доступа к реализации потенциала каждого члена общества, независимо от социально-экономического и родительского происхождения человека и места его проживания.
Следует отметить, что в ходе систематического диалога с Форумом в течение последних 2 лет ожидается участие Министерства финансов в очередном заседании новой стратегической инициативы «Новые взгляды для стран Евразии» - платформы для региональных переговоров и сотрудничества, запущенной в 2020 году.