“Яллама” чегара божхона постида “Порт назорат гуруҳи”нинг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 19 февраль куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти гиёҳвандлик воситалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси (БМТ бошқармаси) ҳамда Жаҳон божхона ташкилотининг “Контейнерлар ташувини назорат қилиш” глобал дастури доирасида “Яллама” чегара божхона постида “Порт назорат гуруҳи”нинг расмий очилиш маросими ўтказилди.
Тадбирда БМТ бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий вакили Ашита Миттал бошчилигидаги бошқарма вакиллари, Давлат божхона қўмитаси Раиси ўринбосари Б. Раҳимов иштирок этдилар.
Шунингдек,очилиш маросимида “Контейнерлар ташувини назорат қилиш” глобал дастурининг донор ташкилотлари вакиллари ҳам видеоконференцалоқа шаклида иштирок этдилар.
Бугундан эътиборан мазкур чегара божхона постида “Порт назорат гуруҳи” фаолияти расман ишга туширилди.
Тадбирда “Контейнерлар ташувини назорат қилиш” дастури истиқболидан келиб чиқиб, Давлат божхона қўмитаси ва БМТ бошқармаси томонидан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари юзасидан ўзаро келишиб олинди.
Таъкидлаш жоизки, “Контейнерлар ташувини назорат қилиш” глобал дастури доирасида Давлат божхона қўмитаси БМТ бошқармаси билан2014 йилдан буён фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Дастур мақсади - иштирокчи мамлакатларга контейнерда юк ташиш воситаларининг гиёҳванд моддалар савдоси, трансмиллий уюшган жиноятчилик ва бошқа ноқонуний фаолият учун ишлатилишининг олдини олиш учун денгиз портлари ва қуруқликдаги портларда ҳуқуқни муҳофаза қилишнинг барқарор механизмларини ишлаб чиқишда ёрдам бериш.
“Контейнерлар ташувини назорат қилиш” дастури мамлакатлар учун денгиз портлари ва қуруқлик портларида ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларини мувофиқлаштириш ва бошқариш бўйича самарали ечимни таклиф этади.
Ушбу дастур доирасида Ўзбекистоннинг “Чуқурсой техник идора”, “Яллама” ва “Олот” чегара божхона постлари “Порт назорати гуруҳлари” вакиллари учун БМТ бошқармаси томонидан тренинг ва ўқув-курслари ўтказилиб келинмоқда. Машғулотлар давомида ходимлар интеграциялашган ёндашув ёрдамида юқори хавфли контейнерларни аниқлашни ўрганишмоқда.
Мазкур глобал дастур доирасидаги фаол ҳамкорлик ва ўзаро ёрдам божхона ходимлари учун чегара ўтказиш пунктларида транспорт воситаларива товарлар ҳаракатини сифатли ва самарали назорат қилишга, шу билан бирга, ходимларнинг билим ва салоҳиятини оширишга ўз ҳиссасини қўшмоқда.
БМТ бошқармаси томонидан “Яллама” чегара божхона постидаги “Порт назорат гуруҳи” учун алоҳида хона тўлиқ жиҳозланиб, компьютер, мебель ва контейнерлар ҳаракатини назорат қилишга асосланган махсус кузатув ускуналари билан таъминланди.
Тадбир давомида Тошкент вилояти божхона бошқармаси бошлиғи О. Чориев “Яллама” божхона постидаги барча техник воситаларнинг ишлаш тизими ва уларнинг салоҳиятлари тўғрисида БМТ бошқармаси вакилларини таништирди.
Жумладан, БМТ бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий вакили А. Миттал транспорт воситаларининг кунлик ҳаракатланиш имкониятлари ва уларнинг соддалаштирилган божхона процедураларидан ўтиши, экспорт ва импорт йўлакларидаги қулайликлар билан яқиндан танишиб, уларни юқори баҳолади.

На приграничном таможенном посту "Яллама" состоялась официальная церемония открытия Группы портового контроля
2021-02-20 | Экономика
19 февраля Управление Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности (УНП ООН) и Всемирная таможенная организация провели официальную церемонию открытия Группы портового контроля на приграничном таможенном посту "Яллама".
В мероприятии приняли участие представители офиса ООН в Центральной Азии во главе с региональным представителем УНП ООН Ашитой Миттал. Сторону ГТК представлял заместитель председателя Б.Рахимов.
Вместе с этим, в церемонии открытия участвовали представители донорских организаций глобальной программы «Контроль за контейнерными перевозками» в формате видеоконференцсвязи.
На сегодняшний день на приграничном таможенном посту официально запущена Группа портового контроля.
На мероприятии Государственный таможенный комитет и Офис ООН договорились о дальнейшем расширении сотрудничества в рамках программы «Контроль за контейнерными перевозками».
Стоит отметить, что Государственный таможенный комитет активно сотрудничает с Офисом ООН в рамках глобальной программы «Контроль за контейнерными перевозками» с 2014 года.
Цель данной программы – помочь странам-участницам в создании устойчивых правоохранительных механизмов в морских и наземных портах, чтобы не допустить использования грузовых контейнерных перевозок для незаконного оборота наркотиков, транснациональной организованной преступности и других форм незаконной деятельности с одновременным содействием легальной торговле.
Программа контроля за контейнерными перевозками предлагает странам эффективное решение для координации и управления правоохранительными органами в морских и наземных портах.
В рамках данной программы Офис ООН проводит тренинги и курсы для представителей «Групп портового контроля» приграничных таможенных постов «Чукурсой Техническая контора», «Яллама» и «Алат». В рамках обучения персонал учится определять контейнеры повышенной опасности с использованием комплексного подхода.
Активное сотрудничество и взаимопомощь в рамках этой глобальной программы способствует качественному и эффективному контролю за перемещением транспортных средств и товаров в пунктах пропуска для таможенников, а также повышению уровня знаний и потенциала персонала.
На приграничном таможенном посту "Яллама" Офисом ООН была полностью оборудована компьютерами, мебелью и специальным оборудованием для наблюдения, основанным на контроле движения отдельная комната для группы портового контроля.
В ходе мероприятия начальник УГТК по Ташкентской области О.Чориев ознакомил представителей ООН с системой работы всех технических средств на таможенном посту «Яллама» и их потенциалом.
Постоянный координатор ООН в Центральной Азии госпожа А. Миттал ознакомилась с пропускной способностью данного пункта пропуска, нововведениями в сфере упрощенных таможенных процедур, удобством экспортных и импортных коридоров и высоко оценила их.