Будапештда иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Венгрия ҳукуматлараро комиссиясининг 6-йиғилиши бўлиб ўтди
2021-02-19 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 17 февраль куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегациясининг Венгрияга ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Венгрия ташқи ишлар ва ташқи иқтисодий алоқалар вазири Петер Сийярто раислигида иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Венгрия ҳукуматлараро комиссияси (ҲК)нинг 6-йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда икки мамлакатнинг асосий вазирликлари, идоралари, тармоқ бирлашмалари шунингдек, айрим ҳудудлари маъмурияти вакиллари иштирок этди.
Йиғилиш давомида инвестициявий, саноат, савдо-иқтисодий, банк-молия ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик ҳамда ҳудудлараро шериклик масалалари кўриб чиқилди.
Пандемиянинг жаҳон иқтисодиётига салбий таъсирига қарамай, Ўзбекистон ва Венгрия муносабатларни фаоллаштиришга ва ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг юқори даражасини сақлаб қолишга муваффақ бўлгани қайд этилди. Хусусан, 2020 йилда Ўзбекистон – Венгрия савдо айланмаси ҳажми 2019 йилдагига нисбатан 50 фоиздан ошди. Шу нуқтаи назардан, ҲКнинг роли қўшма лойиҳалар ва ташаббусларни илгари суришнинг самарали механизми сифатида таъкидланди. Шундан келиб чиқиб, йиғилиш доирасида томонлар ўзаро савдо кўрсаткичларини сезиларли даражада ошириш ҳамда қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, кимё, фармацевтика ва озиқ-овқат саноати, қурилиш материаллари саноати каби соҳаларда саноат кооперациясининг қўшма лойиҳаларини ишлаб чиқишни фаоллаштириш бўйича амалий тадбирларни ҳаётга жорий этиш тўғрисида келишувга эришдилар.
Томонлар Ўзбекистон – Венгрия ишбилармонлар Кенгаши - иқтисодий шерикликни чуқурлаштириш учун янги платформанининг ишга туширилишини олқишлади. Унинг асосий вазифаси икки мамлакат ишбилармонлари ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва Ўзбекистон ҳамда Венгрия тадбиркорлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатишдан иборат бўлади.
Венгриядаги молия ташкилотларининг Ўзбекистон банк тизимини хусусийлаштиришдаги иштирокини назарда тутган ҳолда, Банк-молия соҳасида эришилган муваффақият юқори баҳоланди. Ушбу ташаббус доирасида, шунингдек, савдо ва экспортолди молиялаштириш, хавфларни бошқариш ҳамда банк талабларига риоя қилишни таъминлаш каби йўналишларда Ўзбекистон банклари ходимларининг малакасини ошириш учун семинарлар ва маҳорат дарслари ташкил этилади.
Тадбир давомида қатор икки томонлама ҳужжатлар имзоланди. Ҳусусан, икки мамлакат Савдо-саноат палаталари ўртасида Ўзбекистон – Венгрия Ишбилармонлик кенгашини тузиш тўғрисида битим, Тошкент ва Пештен вилоятлари ўртасида биродарлик алоқаларини ўрнатиш тўғрисида Меморандум, Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Венгрия «ArchEnerg International Cluster» саноат кластери ўртасида муқобил энергия ва инфратузилмани ривожлантириш соҳаларида тажриба алмашиш ва ўзаро манфаатли ахборот билан таъминлаш бўйича ҳамкорлик қилиш тўғрисида Меморандум ва алоҳида соҳаларда бошқа битимлар имзоланди.
Йиғилиш якунлари бўйича томонлар тадбир давомида эришилган асосий келишувлар ва икки давлат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада чуқурлаштиришнинг муҳим йўналишларини акс эттирувчи якуний баённомани имзоладилар.
Тадбир якунида икки мамлакат делегациялари раҳбарлари иштирокида матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда икки томонлама ҳамкорлик бўйича кун тартибида кўриб чиқилган энг муҳим жиҳатлар ҳақида сўз борди ҳамда томонларнинг эришилган барча келишувларни ўз вақтида ва тўлиқ амалга оширишга содиқлиги билдирилди.

В Будапеште состоялось 6-е заседание Узбекско-Венгерской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству
2021-02-19 | Экономика
17 февраля текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Венгрию состоялось
6-е заседание Узбекско-Венгерской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству (МПК) под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и министра иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Петера Сийярто.
В заседании приняли участие руководители ключевых министерств, ведомств, отраслевых объединений, а также представители администрации отдельных регионов двух стран.
В ходе заседания были рассмотрены вопросы сотрудничества в инвестиционной, промышленной, торгово-экономической, банковско-финансовой и культурно-гуманитарной сферах, а также в области межрегионального сотрудничества.
Отмечалось, что вопреки негативному воздействию пандемии на мировую экономику, Узбекистан и Венгрия смогли активизировать взаимоотношения и сохранить высокий уровень взаимовыгодного партнерства. В частности, в 2020 году объем узбекско-венгерского товарооборота вырос более чем на 50% по сравнению с показателями 2019 года. В данном контексте подчеркивалась роль МПК, как эффективного механизма продвижения совместных проектов и инициатив, в связи с чем, в рамках заседания стороны пришли к договоренности о реализации практических мер по существенному увеличению показателей взаимной торговли, а также активизации проработки совместных проектов промышленной кооперации в таких отраслях, как сельское хозяйство, животноводство, химическая, фармацевтическая и пищевая промышленность, а также отрасль строительных материалов.
Стороны приветствовали запуск новой платформы для углубления экономического партнерства – Узбекско-Венгерского делового Совета, основной задачей которого будет расширение сотрудничества между деловыми сообществами двух стран и налаживание прямых связей между узбекскими и венгерскими предпринимателями.
Также был высоко оценен успех, достигнутый в банковско-финансовой сфере, имея в виду привлечение финансовых организации Венгрии к процессам приватизации банковской системы Узбекистана. Было согласовано, что в рамках данной инициативы также будут организованы семинары и мастер-классы для повышения квалификации сотрудников узбекских банков по таким направлениям, как торговое и предэкспортное финансирование, управление рисками и обеспечение соблюдения банковских требований.
В ходе мероприятия был подписан ряд двусторонних документов, в частности, соглашение о создании Узбекско-Венгерского делового Совета между Торгово-промышленными палатами двух стран, Меморандум об установлении побратимских отношений между Ташкентской и Пештенской областями, Меморандум о сотрудничестве по обмену опытом и оказанию взаимовыгодной информационной поддержки в сферах альтернативной энергетики и инфраструктурного развития между Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и венгерским промышленным кластером «ArchEnerg International Cluster» и другие соглашения в отдельных областях.
По итогам заседания стороны подписали итоговый протокол, отражающий ключевые договоренности, достигнутые в ходе мероприятия и основные векторы дальнейшего углубления многопланового сотрудничества между двумя государствами.
По окончании мероприятия состоялась пресс-конференция с участием глав делегаций двух стран, в ходе которой были озвучены важнейшие моменты рассмотренной повестки двустороннего сотрудничества, а также выражена взаимная приверженность сторон своевременной и полномасштабной реализации всех достигнутых договоренностей.