ФАО ва Ўзбекистон ўртасида 2021-2025 йилларга мўлжалланган мамлакат хадли дастури имзоланди
Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев ФАОнинг Европа бўйича минтақавий конференцияси (ЕМК) раиси сифатида ФАО раҳбарининг ўринбосари Владимир Рахманин ва Марказий Осиё бўйича минтақавий координатори, ФАОнинг Ўзбекистондаги вакили Виорел Гуцу билан учрашув ўтказди.
Учрашув натижасига кўра ФАО ва Ўзбекистон ўртасида 17 миллион АҚШ доллари миқдоридаги бюджетли 2021-2025 йилларга мўлжалланган Мамлакат хадли дастуриимзоланди, шунингдек, жами 645 минг АҚШ долларилик 4 та грант лойиҳаси тасдиқланди.
Имзоланган Мамлакат ҳадли дастури (МҲД) озиқ-овқат тизимини ислоҳ қилиш билан боғлиқ миллий стратегик устуворликларга эришишда Ўзбекистон ҳукуматига кўмак кўрсатишга йўналтирилган. МҲДнинг биринчи стратегик устувор йўналиши саломатлик, фаровонлик ва барқарор тараққиётга олиб келувчи инсон капиталини инклюзив ривожлантиришга қаратилган. Иккинчи стратегик устувор йўналиш эса барқарор ривожланишга ҳамда иқлим ўзгаришини инобатга олган ҳолда ривожланишга йўналтирилган.
Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантиришга қаратилган 4 та грант лойиҳалари 2021-2023 йиллар мобайнида амалга оширилади.
"Барқарор озиқ-овқат тизимларини географик кўрсаткичлар ёрдамида мустаҳкамлаш" лойиҳаси (2021 йил февраль - 2022 йил декабрь, бюджет - 250 000 АҚШ доллари) географик кўрсаткичлар орқали мамлакатимизнинг қишлоқ ҳудудларини ривожлантиришга имкон туғдиради (маҳсулот номларини жой номлари билан боғлаш назарда тутилмоқда, Пармезан пишлоғи, Бовар сосискалари сингари), бу ишлаб чиқарувчи гуруҳларга маркетинг стратегиясини белгилаш ҳамда манфаатдор томонларнинг хабардорлиги ва имкониятларини оширишда ёрдам беради.
"Ўзбекистонда COVID-19га қарши картошка соҳасини тиклаш ва ривожлантириш" лойиҳаси (2021 йил февраль - 2023 йил январь, бюджет – 195 000 АҚШ доллари) картошка ишлаб чиқариш соҳасини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш орқали Ўзбекистоннинг миллий озиқ-овқат хавфсизлигини яхшилашга қаратилган.
"Шоли экинларини ишлаб чиқариш ва ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш" лойиҳасининг (2021 йил февраль - 2022 йил сентябрь, бюджет – 100 000 АҚШ доллари)асосий мақсади озиқ-овқат хавфсизлигини ошириш ва мамлакатимизда шоличилик билан шуғулланаётган фермерларнинг яшаш шароитларини яхшилашдан иборат.
"Инклюзив қишлоқ хўжалиги сиёсатини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш" лойиҳасидан (2021 йил февраль - 2022 йил август, бюджет - 100000 АҚШ доллари) кўзланган мақсад  қишлоқ хўжалиги соҳасида инклюзив сиёсат юритиш натижасида қишлоқ жойларда яшаш шароитларини яхшилаш, шунингдек қишлоқ ҳудудларни ривожлантириш ҳамда қишлоқ аёлларининг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришдир.
Учрашув доирасида ФАО бош директорининг ўринбосари Владимир Рахманин Ўзбекистон раислигида ЕМКда амалга оширилаётган жорий вазифалар ва 2021 йил охирига қадар мўлжалланган режалар тўғрисида ҳисобот берди.
Шунингдек, у пандемия шароитида барқарор ривожланиш ва озиқ-овқат таъминоти, шунингдек, Европа Иттифоқининг қишлоқ хўжалиги соҳасидаги янги беш йиллик дастури доирасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларини Қишлоқ хўжалиги Еврокомиссари Волфганг Буртшер билан муҳокама қилишни ташкилотга аъзо Европа давлатлари номидан сўради.

Подписана Страновая рамочная программа на 2021-2025 годы между ФАО и Узбекистаном
Министр сельского хозяйства Узбекистана Жамшид Ходжаев в качестве председателя Региональной конференции ФАО для Европы (РКЕ) провел встречу с заместителем главы ФАО Владимиром Рахманиным и Субрегиональным координатором по Центральной Азии, представителем ФАО в Узбекистане Виорелом Гуцу.
По итогам подписана Страновая рамочная программа на 2021-2025 годы между ФАО и Узбекистаном с бюджетом 17 млн долл США, а также утверждены 4 грантовых проекта на общую сумму 645 000 долл США.
Подписанная в рамках встречи Страновая рамочная программа (СРП) на 2021-2025 годы направлена на поддержку правительства Узбекистана в достижении национальных стратегических приоритетов, связанных с преобразованием продовольственной системы. Первое стратегическое приоритетное направление СРП сфокусировано на инклюзивном развитии человеческого капитала, ведущем к здоровью, благополучию и устойчивому процветанию. Второе стратегическое приоритетное направление нацелено на устойчивое развитие, а также развитие с учетом изменения климата.
Утвержденные 4 грантовых проектанаправленные на равитие аграрной сферы Узбекистана, реализуются в течение 2021-2023 годов.
Проект “Укрепление устойчивых продовольственных систем с помощью географических указателей”  (февраль 2021 - декабрь 2022 года, бюджет 250 000 долл США) нацелен способствовать развитию сельских районов в Узбекистане через географические указатели (имеется в виду привязка названия продукции к названию местности по типу: Пармезанский сыр, Боварские сосиски и т.п.), что должно помочь группам производителей определять маркетинговые стратегии и повышать осведомленность и возможности заинтересованных сторон.
Проект “Восстановление и развитие картофельной отрасли в Узбекистане в ответ на COVID-19” (февраль 2021 – январь 2023 года, бюджет 195 000 долл США) направлен на совершенствование национальной продовольственной безопасности Узбекистана за счет поддержки и развития сектора по производству картофеля.
Основной задачей проекта “Поддержка производства и управления рисовыми культурами” (февраль 2021 – сентябрь 2022, бюджет 100 000 долл США) является повышение продовольственной безопасности и улучшение условий жизни фермеров Узбекистана, занимающихся риосоводством.
Целью проекта “Поддержка в реализации инклюзивной сельскохозяйственной политики” (февраль 2021 - август 2022 года, бюджет 100 000 долл США) станет улучшение условий жизни в сельских районах в результате инклюзивной политики в области сельского хозяйства,  а также развития сельских районов и расширения прав и возможностей сельских женщин.
В ходе встречи заместитель Генерального директора ФАО Владимир Рахманин рассказал о ходе реализации текущих задач под председательством Узбекистана в РКЕ и перспективных планах до конца 2021 года. Он также обратился с просьбой от имени государств-членов Европы обсудить с Еврокомиссаром по сельскому хозяйству Вольфгангом Буртшером вопросы устойчивого развития и продовольственного обеспечения в условиях пандемии, а также укрепления сотрудничества в рамках прорабатываемой новой пятилетней программы Евросоюза в сфере сельского хозяйства.