ФАО ва Ўзбекистон ўртасида 2021-2025 йилларга мўлжалланган мамлакат хадли дастури имзоланди
Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев ФАОнинг Европа бўйича минтақавий конференцияси (ЕМК) раиси сифатида ФАО раҳбарининг ўринбосари Владимир Рахманин ва Марказий Осиё бўйича минтақавий координатори, ФАОнинг Ўзбекистондаги вакили Виорел Гуцу билан учрашув ўтказди.
Учрашув натижасига кўра ФАО ва Ўзбекистон ўртасида 17 миллион АҚШ доллари миқдоридаги бюджетли 2021-2025 йилларга мўлжалланган Мамлакат хадли дастуриимзоланди, шунингдек, жами 645 минг АҚШ долларилик 4 та грант лойиҳаси тасдиқланди.
Имзоланган Мамлакат ҳадли дастури (МҲД) озиқ-овқат тизимини ислоҳ қилиш билан боғлиқ миллий стратегик устуворликларга эришишда Ўзбекистон ҳукуматига кўмак кўрсатишга йўналтирилган. МҲДнинг биринчи стратегик устувор йўналиши саломатлик, фаровонлик ва барқарор тараққиётга олиб келувчи инсон капиталини инклюзив ривожлантиришга қаратилган. Иккинчи стратегик устувор йўналиш эса барқарор ривожланишга ҳамда иқлим ўзгаришини инобатга олган ҳолда ривожланишга йўналтирилган.
Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантиришга қаратилган 4 та грант лойиҳалари 2021-2023 йиллар мобайнида амалга оширилади.
"Барқарор озиқ-овқат тизимларини географик кўрсаткичлар ёрдамида мустаҳкамлаш" лойиҳаси (2021 йил февраль - 2022 йил декабрь, бюджет - 250 000 АҚШ доллари) географик кўрсаткичлар орқали мамлакатимизнинг қишлоқ ҳудудларини ривожлантиришга имкон туғдиради (маҳсулот номларини жой номлари билан боғлаш назарда тутилмоқда, Пармезан пишлоғи, Бовар сосискалари сингари), бу ишлаб чиқарувчи гуруҳларга маркетинг стратегиясини белгилаш ҳамда манфаатдор томонларнинг хабардорлиги ва имкониятларини оширишда ёрдам беради.
"Ўзбекистонда COVID-19га қарши картошка соҳасини тиклаш ва ривожлантириш" лойиҳаси (2021 йил февраль - 2023 йил январь, бюджет – 195 000 АҚШ доллари) картошка ишлаб чиқариш соҳасини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш орқали Ўзбекистоннинг миллий озиқ-овқат хавфсизлигини яхшилашга қаратилган.
"Шоли экинларини ишлаб чиқариш ва ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш" лойиҳасининг (2021 йил февраль - 2022 йил сентябрь, бюджет – 100 000 АҚШ доллари)асосий мақсади озиқ-овқат хавфсизлигини ошириш ва мамлакатимизда шоличилик билан шуғулланаётган фермерларнинг яшаш шароитларини яхшилашдан иборат.
"Инклюзив қишлоқ хўжалиги сиёсатини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш" лойиҳасидан (2021 йил февраль - 2022 йил август, бюджет - 100000 АҚШ доллари) кўзланган мақсад  қишлоқ хўжалиги соҳасида инклюзив сиёсат юритиш натижасида қишлоқ жойларда яшаш шароитларини яхшилаш, шунингдек қишлоқ ҳудудларни ривожлантириш ҳамда қишлоқ аёлларининг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришдир.
Учрашув доирасида ФАО бош директорининг ўринбосари Владимир Рахманин Ўзбекистон раислигида ЕМКда амалга оширилаётган жорий вазифалар ва 2021 йил охирига қадар мўлжалланган режалар тўғрисида ҳисобот берди.
Шунингдек, у пандемия шароитида барқарор ривожланиш ва озиқ-овқат таъминоти, шунингдек, Европа Иттифоқининг қишлоқ хўжалиги соҳасидаги янги беш йиллик дастури доирасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларини Қишлоқ хўжалиги Еврокомиссари Волфганг Буртшер билан муҳокама қилишни ташкилотга аъзо Европа давлатлари номидан сўради.

FAO-Uzbekistan Country Programming Framework for 2021-2025 was signed
Minister of Agriculture of Uzbekistan Jamshid Khodjaev, as the Chairperson of FAO Regional Conference for Europe (ERC), met with Vladimir Rakhmanin, FAO Assistant Director-General, and Viorel Gutu, Sub-Regional Coordinator for Central Asia and FAO Representative in Uzbekistan.
FAO-Uzbekistan Country Programming Framework for 2021-2025 was signed with a budget of USD 17 million, and 4 grant projects were approved worth USD 645,000.
The Country Programming Framework (CPF) for 2021-2025 sets out priority areas to support the government of Uzbekistan in achieving national strategic aims of agricultural and food systems transformation. First is the human capital development, inclusive growth Ensuring healthy lives and promoting well-being. The second strategic priority area focuses on sustainable development and climate change.
4 projects aimed at the development of agriculture of Uzbekistan will be implemented during 2021-2023.
“Strengthening sustainable food systems through geographical indications” project (February 2021 - December 2022) worth USD 250,000 aims to promote rural development in Uzbekistan through geographical indications (linking the product name to its geographical origin: Parmigiano-Reggiano, Bavarian sausage, etc.) to help producers define marketing strategies, raise awareness and improve engagement skills.
“Recovery and development of the potato sector in response to COVID-19”  (February 2021 - January 2023) with a budget of USD 195,000aims to ensure food security in Uzbekistan by developing the potato industry.
“Rice Crop Production and Management Support” project (February 2021 - September 2022) with a budget of USD100,000focuses on ensuring food security and improving living conditions of farmers involved in rice growing.
“Support in implementation of inclusive agricultural policies” project (February 2021 - August 2022) worth USD100,000 aims to improve living conditions and welfare in rural areas through inclusive agricultural policy, as well as increasing the attractiveness of rural areas and empowerment of rural women.
FAO Assistant Director-General Vladimir Rakhmanin reported on the implementation of agenda tasks of the ERCunder the chairmanship of Uzbekistan and plans by the end of 2021. He also asked on behalf of the member states of Europe to discuss sustainable development and food security during the COVID-19 pandemic, as well as strengthening cooperation within the new five-year EU program in agriculture with Wolfgang Burtscher, Director-General of the European Commission’s Directorate for Agriculture and Rural Development.