Рақамли технологияларнинг транспорт соҳаси ривожидаги аҳамияти
Транспорт вазирлигида Тожикистон Республикаси транспорт вазирлиги делегацияси ҳамда Қирғиз Республикаси транспорт ва йўл вазирлиги вакилларидан иборат ишчи гуруҳи билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда мамлкатимиз транспорт соҳасига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш, рақамли технологиялардан фойдаланишнинг умумий даражасини ошириш бўйича амалга ошрилаётган лойиҳалар юзасидан тақдимотлар ўтказилди.
Жумладан, Йўловчи ва юк авто ташувларини мувофиқлаштириш бошқармаси бошлиғи А.Исаев йўловчи ташиш йўналишларини очиқ тендерлар орқали ташувчиларга бириктириш бўйича ишлаб чиқилган электрон ахборот тизими, шунингдек, Тошкент шаҳри жамоат транспортида автоматлаштирилган тўлов тизимининг жорий этилгани юзасидан батафсил маълумот берди.
Автомобиль транспорти бўйича лицензиялаш ва рухсат берувчи ҳужжатлар бошқармаси бошлиғи А.Турсунов эса автомобиль транспортида йўловчиларни ва юкларни ташишга лицензия бериш жараёнининг тўлиқ электрон шаклга ўтказилгани, автотранспортда халқаро юк ташувлари билан шуғулланувчиларга қулайлик яратиш мақсадида хорижий/кўп томонлама рухсатномаларга миллий ташувчилардан буюртмаларни онлайн тарзда қабул қилиш тизими йўлга қўйилгани юзасидан тақдимот ўтказди.
Учрашувда рақамли технологияларнинг транспорт соҳаси ривожидаги аҳамияти, аҳолига кўрсатилаётган хизматлар сифатини оширишда инновацион ечимлардан самарали фойдаланиш, бу борада ўзаро ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш истиқболлари муҳокама этилиди.

Значение цифровых технологий в развитии транспортной отрасли
В Министерстве транспорта состоялась встреча с делегацией Министерства транспорта Республики Таджикистан и рабочей группой, состоящей из представителей Министерства транспорта и дорог Кыргызской Республики.
На встрече были представлены презентации о реализуемых проектах по широкому внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в транспортную сферу нашей страны, повышению общего уровня использования цифровых технологий.
В частности, начальник управления по координации пассажирских и грузовых автомобильных перевозок А.Исаев дал подробную информацию о разработанной электронной информационной системе по привязке маршрутов пассажирских перевозок к перевозчикам посредством открытых тендеров, а также о внедрении автоматизированной системы оплаты в общественном транспорте города Ташкента.
А начальник управления лицензирования и разрешительной документации по автомобильному транспорту А.Турсунов выступил с презентацией о переводе процесса выдачи лицензии на перевозку пассажиров и грузов автомобильным транспортом в полную электронную форму, налаживании системы онлайн-приема заявок от национальных перевозчиков на иностранные/многосторонние разрешения с целью удобства занятых в международных грузовых перевозках на автотранспорте.
На встрече были обсуждены значимость цифровых технологий в развитии транспортной отрасли, эффективное использование инновационных решений в повышении качества оказываемых населению услуг, перспективы расширения взаимодействия в этом направлении.