Будапештда Ўзбекистон – Венгрия бизнес-форуми бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 17 февраль куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегациясининг Венгрияга ташрифи доирасида Будапешт шаҳрида икки мамлакат ишбилармон доираларининг бир қатор вакилларини жамлаган Ўзбекистон-Венгрия бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Форумнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Венгрия ташқи ишлар ва ташқи иқтисодий алоқалар вазири Петер Сийярто иштирок этди.
Ўзбекистон ҳамда Венгрия ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг ҳал қилувчи омили сифатида икки мамлакат ишбилармон доираларининг ўзаро алоқаларини мустаҳкамлаш масалалари тадбирнинг асосий мавзуси бўлди.
Тадбирни очар экан П.Сийярто икки давлат алоқаларини ривожлантиришнинг ижобий динамикасини ва Венгрия ҳукумати ҳар икки мамлакатга устувор бўлган йўналишларда иқтисодий шерикликни изчил кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратаётганини таъкидлади, шунингдек, венгер компанияларини ўзбекистонлик тадбиркорлар билан ўзаро алоқаларни фаоллаштиришга чақирди.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз нутқида барча қўшма лойиҳалар ҳамда ташаббусларни амалга оширишда давлатнинг ҳар томонлама ёрдами кафолатланганлигини таъкидлади. Шу билан бирга, венгриялик салоҳиятли инвесторлар ва савдо шерикларини Ўзбекистон ҳукуматининг Ўзбекистон – Венгрия ишбилармонлик ҳамкорлигини жадал ривожлантиришга содиқлигига ишонтириб, икки мамлакат ишбилармонлик алоқаларини фаоллаштириш муҳимлигини таъкидлади.
Венгрия компанияларига хорижий инвесторлар учун Ўзбекистоннинг очиқлигини таъминлаш ва жозибадорлигини ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар, шаффоф ишбилармонлик муҳитини шакллантириш, коррупцияга қарши курашиш, инвестиция муҳитини яхшилаш ва иқтисодиётда давлатнинг ролини босқичма-босқич қисқартириш бўйича кўрилаётган чоралар тўғрисида батафсил маълумот берилди. Қолаверса, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, енгил саноат, озиқ-овқат саноати, ахборот-коммуникация технологиялари соҳаси ва банк-молия сектори каби истиқболли йўналишларда инвестициявий имкониятлар ҳам чуқур очиб берилди.
Бизнес-форум давомида, шунингдек, вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ҳамда Ўзбекистон ва Венгриянинг етакчи компаниялари раҳбарлари ўртасида “G2B” ва “В2В” учрашувлари ўтказилди. Унда иштирокчилар қўшма корхоналар ташкил этиш ва ўзаро манфаатли савдо битимларини тузиш масалаларини атрофлича муҳокама қилиш имкониятига эга бўлдилар.
Тадбир якунида Ўзбекистоннинг турли ҳудудларида паррандачилик, балиқчилик, чорвачилик ва озиқ-овқат саноати соҳаларида 12та инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича қатор икки томонлама битимлар имзоланди. Бундан ташқари, 76 та янги истиқболли инвестиция лойиҳаси устида биргаликда ишлашни давом эттиришга келишиб олинди. Улардан 26таси бўйича Ўзбекистон ва Венгрия тарафлардан ҳамкорлар аниқланган бўлиб, тегишли музокаралар олиб борилмоқда.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги ва Савдони ривожлантириш бўйича Венгрия агентлиги ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим, ўзаро сайёҳлик оқимлари ҳажмини кўпайтириш бўйича Ўзбекистон Республикаси Хусусий туризм ташкилотлари Ассоциацияси ҳамда Венгрия Сайёҳлик агентликлари ва туроператорлари Ассоциацияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим, шунингдек, Ўзбекистонда фармацевтика соҳасида таълим тизимини такомиллаштириш бўйича Ўзбекистон Республикаси фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги ҳамда Венгрия фармакологик кластери ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди.

В Будапеште состоялся Узбекско-Венгерский бизнес-форум
17 февраля текущего года в рамках пребывания правительственной делегации Республики Узбекистан в Венгрии в г. Будапеште состоялся Узбекско-Венгерский бизнес-форум, собравший на своей площадке ряд представителей деловых кругов двух стран.
В церемонии открытия форума приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков и министр иностранных дел и внешних экономических связей Венгрии Петер Сийярто.
Ключевой темой мероприятия стали вопросы укрепления двусторонних связей между деловыми сообществами двух стран, как решающего фактора дальнейшего развития инвестиционного и торгово-экономического узбекско-венгерского сотрудничества.
Открывая мероприятие П.Сийярто подчеркнул положительную динамику развития взаимоотношений двух стран и особое внимание, уделяемое правительством Венгрии, последовательному расширению экономического партнерства в приоритетных для обеих стран направлениях, а также призвал венгерские компании к активизации взаимодействия с узбекскими предпринимателями.
Глава узбекской делегации в ходе выступления также отметил значимость активизации деловых контактов двух стран, гарантировав при этом всестороннюю государственную поддержку в реализации всех совместных проектов и инициатив и заверив потенциальных венгерских инвесторов и торговых партнеров в приверженности правительства Узбекистана ускоренному развитию узбекско-венгерского делового сотрудничества.
Венгерским компаниям была представлена подробная информация о проводимой работе по обеспечению открытости и повышению привлекательности Узбекистана для зарубежных инвесторов, предпринимаемых мерах по формированию прозрачной деловой среды, противодействию коррупции, улучшению инвестиционного климата и поэтапному снижению роли государства в экономике. Также были глубоко раскрыты инвестиционные возможности в таких перспективных сферах, как сельское хозяйство, фармацевтическая, легкая, пищевая промышленность, сфера информационно-коммуникационных технологий и банковско-финансовый сектор.
В ходе бизнес-форума также были организованы «G2B» и «В2В» встречи между руководителями министерств, ведомств, отраслевых объединений и ведущих компаний Узбекистана и Венгрии, где участники смогли предметно обсудить вопросы создания совместных предприятий и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
По итогам мероприятия был подписан ряд двусторонних соглашений по реализации 12 инвестиционных проектов в различных регионах Узбекистана в сферах птицеводства, рыбоводства, животноводства и пищевой промышленности. Помимо этого, была согласована дальнейшая совместная проработка 76 новых перспективных инвестиционных проектов, из которых по 26 проектам уже определены партнеры с узбекской и венгерской сторон, и ведутся предметные переговоры.
Также были подписаны соглашение о сотрудничестве между Агентством продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Венгерским агентством по развитию торговли, соглашение о сотрудничестве между Ассоциацией частных туристических организаций Узбекистана (АЧТО) и Ассоциацией венгерских туристических агентств и туроператоров Венгрии по наращиванию объемов взаимных туристических потоков, а также соглашение о сотрудничестве между Агентством по развитию фармацевтической отрасли Республики Узбекистан и Фармакологическим кластером Венгрии по совершенствованию системы образования в сфере фармацевтики.