Марказий Осиё халқаро институтида БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2021-02-17 | Сиёсат
Марказий Осиё Халқаро институтида (МОХИ) БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий марказининг (МОПДММ) Ўзбекистондаги вакили Нодир Худойберганов билан учрашув бўлиб ўтди, деб хабар  бермоқда «Дунё» АА мухбири
Институт Телеграм-канали маълумотига кўра, мулоқот чоғида МОХИ директори Анвар Носиров суҳбатдошга мазкур халқаро тадқиқот муассасасининг асосий вазифалари ва фаолияти тўғрисида маълумот берди.
Ўзбекистон ташқи сиёсатининг устувор йўналиши Марказий Осиё давлатлари билан дўстона ва конструктив муносабатларни мустаҳкамлаш, минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш экани алоҳида таъкидланди.
Учрашувда Ўзбекистонда «Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар» мавзусидаги халқаро конференция ўтказилиши режалаштирилаётгани, унинг мақсад ва вазифалари ҳақида маълум қилинди.
Нодир Худойберганов МОХИ мақсадлари МОПДММ  фаолиятининг асосий йўналишларига мос келиши ва икки тузилма алоқалари умумий вазифаларни бажаришга кўмак беришини билдирди.
Томонлар МОХИ ва МОПДММ ўртасида амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш, минтақадаги барча мамлакатларнинг умумий манфаатларига жавоб берадиган қўшма тадбирлар ўтказишга тайёр эканликларини тасдиқлади.

В Международном институте Центральной Азии обсуждены вопросы практического сотрудничества с РЦПДЦА для решения общих задач
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча с представителем в Узбекистане Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Нодиром Худайбергановым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным официального телеграм-канала МИЦА, в ходе состоявшейся беседы директор института Анвар Насиров проинформировал собеседника об основных задачах и направлениях деятельности возглавляемой им структуры. Особо подчеркивалось, что ведущим приоритетом внешней политики Узбекистана является укрепление дружественных и конструктивных отношений с государствами Центральной Азии, обеспечение мира и стабильности в регионе.
В ходе беседы сообщалось о планах проведения в Узбекистане Международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», её целях и задачах.
Нодир Худайберганов отметил, что цели МИЦА созвучны с основными направлениями деятельности РЦПДЦА, и взаимодействие двух структур будет содействовать решению общих задач.
Стороны выразили готовность к налаживанию практического сотрудничества между МИЦА и РЦПДЦА, проведению совместных мероприятий, отвечающих общим интересам всех стран региона.