Ўзбекистон ҳукумат делегациясининг Венгрияга ташрифи бошланди
Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов бошчилигидаги ҳукумат делегацияси Венгрияга ташриф буюрди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Делегация таркибига мамлакатимизнинг қатор вазирлик ва идоралари, етакчи бизнес-тузилмалари раҳбарлари киритилган.
Ташриф дастурида Венгрия ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазирлиги, бошқа вазирлик ва идораларда ўзаро музокаралар ўтказиш назарда тутилган.
Эртага Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов ва Венгрия ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазири Петер Сийярто ҳамраислигида Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 6-мажлиси ва икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида бизнес-форум бўлиб ўтади.
2020 йил 16 июль куни Венгрия ташқи иқтисодий алоқалар ва ташқи ишлар вазири Петер Сийярто бошчилигидаги ҳукумат делегациясининг Тошкентга ташрифи доирасида Ўзбекистон инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини 100 миллион долларга етказиш бўйича "Йўл харитаси"ни ҳаётга тадбиқ этиш йўлидаги ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинган эди. Бу ҳақда 2019 йил октябрь ойида бўлиб ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши саммити доирасида Ўзбекистон ва Венгрия раҳбарларининг учрашувида келишиб олинган эди.

Правительственная делегация Узбекистана прибыла в Венгрию
Правительственная делегация Узбекистана во главе с заместителем Премьер-министра Узбекистана, министром инвестиций и внешней торговли Сардором Умурзаковым прибыла с визитом в Венгрию, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В составе представительной делегации руководители ряда министерств и ведомств Узбекистана, ведущих бизнес-структур.
Программой визита предусмотрено проведение в Будапеште узбекско-венгерских переговоры в Министерстве внешних экономических связей и иностранных дел, других министерствах и ведомствах Венгрии.
Завтра под председательством заместителя Премьер-министра, министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Сардора Умурзакова и министра внешних экономических связей и иностранных дел Венгрии Петера Сийярто состоится VI заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству и бизнес-форум с участием представителей деловых кругов двух стран.
16 июля 2020 года в рамках пребывания в г.Ташкенте правительственной делегации Венгрии под руководством министра внешних экономических связей и иностранных дел Петера Сийярто в Министерстве инвестиций и внешней торговли Узбекистана обсуждены практические аспекты совместной работы над реализацией «Дорожной карты» по доведению двустороннего товарооборота до 100 миллионов долларов США. Договоренность об этом была достигнута по итогам встречи лидеров Узбекистана и Венгрии в рамках заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ) в октябре 2019 года.