Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги фаолиятини такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди
2021-02-15 | Иқтисодиёт
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги (“Ўзстандарт” агентлиги) фаолиятини ҳар томонлама такомиллаштириш масалалари муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда Вазирлар Маҳкамасининг тегишли комплекси, Бош прокуратура, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, шунингдек, "Ўзстандарт" агентлиги, унинг таркибий бўлинмалари ва идоравий бўйсунувидаги ташкилотлар раҳбарияти иштирок этди.
Идоранинг жорий фаолияти ва Республикадаги стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш соҳасининг ҳолати танқидий кўриб чиқилди. Маҳаллий маҳсулотларнинг халқаро бозорда рақобатбардошлигини белгиловчи асосий омиллардан бири бўлган миллий қонунчилик замонавий халқаро стандартларга мувофиқ эмаслиги қайд этилди. Шунингдек, техник жиҳатдан тартибга солиш, сертификатлаш ва аккредитация қилиш миллий тизимининг шаффофлиги талаб даражасида эмаслиги ҳам таъкидланди.
Агентлик раҳбарияти ва ходимларининг маҳаллий экспортчи тадбиркорларни амалий қўллаб-қувватлаш, хусусан, халқаро сертификатларни олишга кўмаклашиш масалаларига етарли даражада жалб этилмаганлиги қайд этилди. Бундай сертификатларнинг мавжудлиги истиқболли ташқи бозорларга чиқиш ва экспорт салоҳиятини ошириш учун зарур шартлардан бири ҳисобланади.
Муҳокама чоғида Агентлик раҳбарияти ташкилот фаолиятидаги энг долзарб масалаларни тилга олди ва уларни ҳал этиш бўйича таклифларини билдирди. Жумладан, “Стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш илмий-тадқиқот институти” (Стандартлар институти) ва "Ўзбекистон илмий синов ва сифатни назорат қилиш маркази" ДУК (Uztest) фаолиятини танқидий қайта кўриб чиқиш билан Агентликнинг ижро этувчи аппарати таркибини оптималлаштириш бўйича аниқ чора-тадбирлар эътибор қаратилди.
Шунингдек, халқаро стандартларнинг маҳаллий корхоналар томонидан татбиқ этилишининг жорий ҳолати, синов лабораторияларининг техник ҳолати ва амалдаги меъёрий талабларни умумэътироф этилган меъёрларга уйғунлаштириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида ҳисоботлар тингланди.
Масъул раҳбарларга стандартлаштириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги миллий қонунчиликни такомиллаштириш, хусусан, бир қатор қонун ҳужжатларини, яъни “Стандартлаштириш тўғрисида”, “Маҳсулотлар ва хизматларни сертификатлаштириш тўғрисида”, “Мувофиқликни баҳолаш тўғрисида”, шунингдек, “Техник жиҳатдан тартибга солиш тўғрисида”ги қонунларни қайта кўриб чиқиш ва янги таҳрирда олиб кириш ишларини фаоллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Маҳсулотларнинг техник регламент талабларига мувофиқлигини баҳолаш тизимини яхшилаш, жумладан, божхона жараёнида техник регламентларнинг бажарилиши устидан давлат назоратини жорий этиш ҳамда хавф таҳлили ва танланма асосида экспертиза ўтказиш орқали маҳсулот сифатини тасдиқловчи ҳужжат тақдим қилинадиган жараёнларни амалиётга киритиш бўйича алоҳида кўрсатмалар берилди.
Жорий йилда тадбиркорлар билан манзилли ишлашга урғу берилиши таъкидланди – турли тармоқлардаги 13,7 минг корхонада стандартларга риоя қилиш ва маҳсулот сифатини таъминлашни назорат этиш бўйича профилактик тадбирлар ўтказиш, 5200та янги стандартларни жорий этиш, 6 минг корхонада, шу жумладан, 437та кластер туридаги корхонада маҳсулот сифатини яхшилаш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш режалаштирилган. 1723та миллий стандартни ва 12та техник регламентни халқаро талабларга мувофиқлаштириш, шунингдек, ушбу соҳадаги 2 мингга яқин мутахассиснинг малакасини ошириш бўйича чоралар қабул қилиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, ЕИ, ЕОИИ, АҚШ, ХХР, БАА, Эрон, Ҳиндистон, Жанубий Корея, Покистон ва Афғонистонга олиб кирилаётган товарларга кўлланиладиган амалдаги талаблар ва техник чекловлар тўғрисида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ва экспортчиларга атрофлича ахборот бериш бўйича бир қатор тадбирлар режалаштирилган.

Обсуждены вопросы совершенствования деятельности Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации
В Министерстве инвестиций и внешней торговли под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось обсуждение вопросов всестороннего совершенствования деятельности Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации (Агентство «Узстандарт»).
В совещании приняли участие руководство соответствующего комплекса Кабинета Министров, Генеральной прокуратуры, Министерства инвестиций и внешней торговли, а также Агенства «Узстандарт», его структурных подразделений и подведомственных организаций.
Были критически рассмотрены текущая деятельность ведомства и состояние сферы стандартизации, метрологии и сертификации в Республике. Отмечено несоответствие отечественного законодательства современным международным стандартам, что является одним из ключевых факторов, определяющих конкурентоспособность отечественной продукции на международном рынке. Также подчеркнута низкая степень прозрачности национальной системы технического регулирования, сертификации и аккредитации.
Отмечена недостаточная вовлеченность руководства и сотрудников Агентства в деятельность по практической поддержке отечественных предпринимателей-экспортеров, в частности, в вопросах содействия в получении сертификатов международного образца, наличие которых – одно из необходимых условий выхода на перспективные зарубежные рынки и наращивания экспортного потенциала.
В ходе обсуждения руководство Агентства осветило наиболее острые проблемные вопросы в деятельности ведомства и озвучив предложения по их решению. В частности, были рассмотрены конкретные меры по оптимизации структуры исполнительного аппарата Агентства с критическим пересмотром деятельности «Научно-исследовательского института стандартизации, сертификации и технического регулирования» (Институт стандартов) и ГУП «Узбекский Центр научных испытаний и контроля качества» (Uztest).
Также были заслушаны отчеты о текущем статусе внедрения международных стандартов отечественными предприятиями, техническом состоянии испытательных лабораторий и мероприятиями по гармонизации действующих нормативных требований общепризнанными нормами.
Ответственным руководителям были даны поручения активизировать работу по совершенствованию национального законодательства в сфере стандартизации и технического регулирования, в частности, по доработке и внесению в новой редакции ряда законодательных актов, а именно Законов «О стандартизации», «О сертификации продукции и услуг», «Об оценке соответствия», а также «О техническом регулировании».
Были даны отдельные указания по улучшению системы оценки пригодности продукции требованиям технических регламентов, в частности, введение государственного контроля за исполнением технических регламентов в таможенном процессе и внедрение документарных процедур, подтверждающих качество продукции на основе риск-анализа и выборочной экспертизы.
Отмечено, что в текущем году акцент будет сделан на адресной работе с предпринимателями ­­– запланировано проведение профилактических мероприятий по контролю за соблюдением стандартов и обеспечению качества выпускаемой продукции на 13,7 тысячах предприятий в различных отраслях промышленности, внедрение 5200 новых стандартов, реализация мер по повышению качества продукции на 6 тысячах предприятий, в том числе на 437 предприятиях кластерного типа. Планируется привести в соответствие с международными требованиями 1723 национальных стандарта и 12 технических регламентов, а также принять меры по повышению квалификации порядка 2 тысяч специалистов в данной области.
Помимо этого, намечен ряд мероприятий по широкому информированию отечественных производителей и экспортеров о требованиях и технических ограничениях в части ввозимых товаров, действующих в странах ЕС, ЕАЭС, США, КНР, ОАЭ, Иране, Индии, Южной Корее, Пакистане и Афганистане.