Азиз Абдуҳакимов: «Спортчиларимиз Токио-2020 олимпиадасида муносиб иштирок этишлари учун уларга мотивация бериш керак»
2021-02-12 | Спорт
2021 йилда ўтказиладиган Токио ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинлари олдидан спортчиларимиз ва мураббийларимизга мотивация улашиш, шунингдек уларнинг ушбу нуфузли мусобақага юқори самарадорлик билан тайёргарлик кўришини ташкил этиш мақсадида мамлакатимизда тизимли ишлар йўлга қўйилган. Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари Азиз Абдуҳакимов бошчилигида Жисмоний тарбия ва спорт вазирлигида ўтган учрашувда шу ҳақида маълум қилинди.
«Мамлакатимиз спорт делегацияси шу кунга қадар Токио ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига жами 42 та лицензияни қўлга киритган. Президентимиз ва Ҳукумат томонидан спортни ривожлантиришга бугунгидек юксак эътибор қаратилаётган бир пайтда бу кўрсаткич кам, албатта. Ҳозирда атлетларимиз яна 68 та лицензия учун кураш олиб боришмоқда. Ўзбекистон спорт делегацияси умумий ҳисобда Олимпия ва Паралимпия ўйинларига 110 та лицензияни қўлга киритишни мақсад қилган ва бунинг учун имкониятлар етарли», - деди Азиз Абдуҳакимов йиғилишда.
Бугунги кунда Токио-2020 ўйинларида қатнашувчи Ўзбекистон терма жамоа аъзолари учун узлуксиз ўқув-машғулот йиғинлари ташкил этиб берилмоқда. Шу билан бирга, қатор спорт турлари бўйича терма жамоамиз хорижда ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиши учун ҳам шароит яратиб берилмоқда.
Бундан ташқари, терма жамоамизга 17 спорт тури бўйича 22 нафар малакали хорижлик мураббий-мутахассис жалб этилган.
Қайд этиш лозимки, Олимпия спорт турлари бўйича миллий терма жамоаларимиз жорий йилнинг 25 июнигача 20 та спорт тури бўйича 49 халқаро лицензион мусобақада иштирок этиши режалаштирилган.
Йиғилишда Азиз Абдуҳакимов барча вилоятларнинг туризм ва спорт масалалари бўйича маслаҳатчиларига Токио-2020 ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига йўлланма олган ҳамда лицензиялар учун кураш олиб бораётган ҳар бир спортчининг ижтимоий ҳолидан доимий равишда хабар олиб туриш, уларнинг муаммоларини жиддий ўрганиш ва жойида ҳал қилиш бўйича аниқ топшириқлар берди, бу уларнинг нуфузли спорт мусобақасига янада яхши тайёргарлик кўриши учун мотивация бўлишини таъкидлади.
Учрашувда шунингдек 2025 йил Тошкентда ўтадиган ўсмирлар IV Ёзги Осиё ўйинларига, 2024 йил Париж шаҳрида бўладиган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларига ҳам тайёргарлик масаласига ҳам эътибор қаратилди. Ушбу мусобақаларда иштирок этиши мумкин бўлган ёшлар орасида селекция ишларини ҳозирдан кучайтириш, уларнинг пухта тайёргарлик кўриши учун барча шароитларни яратишга доир таклиф ва мулоҳазалар тингланди.
Йиғилиш якунига кўра, кўтарилган муаммо ва таклифлар юзасидан «йўл харитаси» ишлаб чиқилиб, камчиликларни бартараф этиш чоралари белгиланди.

Азиз Абдухакимов: «Нам нужно мотивировать наших спортсменов чтобы они достойно участвовали в Олимпийских играх в Токио-2020»
2021-02-12 | Спорт
В преддверии Летних Олимпийских и Паралимпийских игр 2021 года в Токио в нашей стране проводилась планомерная работа по разделению мотивации наших спортсменов и тренеров, а также по организации их эффективной подготовки к этому престижному соревнованию. Об этом было объявлено на совещании в Министерстве физической культуры и спорта под председательством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Азиза Абдухакимова.
«На сегодняшний день спортивная делегация Узбекистана получила в общей сложности 42 лицензии на участие в летних Олимпийских и Паралимпийских играх в Токио. В то время, когда Президент и Правительство уделяют так много внимания развитию спорта, этот показатель невысокий. В настоящее время наши спортсмены борются еще за 68 лицензий. Узбекская спортивная делегация намерена получить в общей сложности 110 лицензий на Олимпийские и Паралимпийские игры, и для этого есть достаточно возможностей », - сказал на встрече Азиз Абдухакимов.
Сегодня организованы непрерывные тренировки для членов национальной сборной Узбекистана, участвующих в Играх Токио-2020. При этом создаются условия, чтобы наша сборная могла проводить сборы за рубежом по ряду видов спорта.
Кроме того, в нашей команде 22 квалифицированных иностранных тренера по 17 видам спорта.
Отметим, что до 25 июня этого года наши национальные олимпийские спортивные команды примут участие в 49 лицензионных международных соревнованиях по 20 видам спорта.
На встрече Азиз Абдухакимов поручил консультантам по туризму и спорту всех регионов быть в курсе социального статуса каждого спортсмена, получившего путевку на летние Олимпийские и Паралимпийские игры в Токио-2020 и борющегося за лицензии, серьезно изучить проблемы и решить их. на месте, что станет для них мотивацией лучше подготовиться к престижному спортивному мероприятию.
На встрече также обсуждалась подготовка к IV летним Азиатским юношеским играм в Ташкенте в 2025 году и к XXXIII летним Олимпийским играм в Париже в 2024 году. Были высказаны предложения и комментарии по усилению отборочной работы среди молодых людей, которые могут участвовать в этих конкурсах, созданию всех условий для их тщательной подготовки.
В конце встречи была разработана «дорожная карта» для решения проблем и предложений, а также определены меры по устранению недостатков.