Қонунчилик ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этишда давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарларининг шахсий жавобгарлигини кучайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2021-02-12 | Ҳужжатлар
Сўнгги беш йилда замонавий бошқарув услубларини амалиётга жорий этиш, назорат қилиш ва ижрони текшириш шаклларини такомиллаштириш, талабчанликни кучайтириш борасида амалга оширилган муайян ишлар ва давлат бошқаруви органлари раҳбарлари ҳамда ҳудудлар ҳокимларининг шахсий жавобгарлигини ошириш бўйича қатъий чора-тадбирлар мураккаб шароитларда давлат қурилишининг серқирра вазифаларини амалга ошириш, иқтисодий ва ижтимоий ислоҳотларни чуқурлаштиришни таъминлаш, республикани барқарор ҳамда жадал ривожлантириш имконини бермоқда.
Шу билан бирга, танқидий таҳлиллар ижро интизоми самарасиз даражада эканлигидан далолат берадиган кўплаб ҳолатлар мавжудлигини кўрсатмоқда. Жумладан, биринчи – киритилаётган ҳужжатлар лойиҳалари етарлича иқтисодий, молиявий ва ҳуқуқий экспертизадан ўтказилмаяпти; иккинчи – давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг ташкилий ҳамда назорат фаолиятининг шакллари ва услублари такомиллаштирилмаган; учинчи – қабул қилинаётган ҳужжатларнинг мазмуни ва аҳамияти мансабдор шахслар томонидан етарли даражада ўрганилмаяпти, шунингдек, ушбу ҳужжатларни, айниқса, аҳоли ва кенг жамоатчилик ўртасида тушунтириш ҳамда тарғиб қилиш бўйича комплекс чора-тадбирлар мавжуд эмас; тўртинчи – шахсий сўров ва қатъий талабчанлик ўрнига кўплаб маълумотномалар ва маълумотлар тўпланмоқда, шунингдек, масъулиятсиз раҳбарлар, бошқарувнинг ўрта ва қуйи бўғинлари мутахассисларига нисбатан либерал муносабатда бўлинмоқда.
Айрим Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, давлат бошқаруви органлари раҳбарлари, вилоятлар, айниқса, туман ва шаҳарлар ҳокимлари кўрсатиб ўтилган ва бошқа камчиликларни бартараф этишни тегишли даражада тезкор, қатъий ва самарали таъминламаяпти. Шу сабабли, мамлакатни, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳани, шунингдек, ҳудудларни жадал ривожлантириш борасидаги бир қатор устувор ва истиқболли вазифаларни амалда ҳал қилиш бўйича қўшимча шошилинч чоралар кўриш, шу жумладан, захиралар ва бюджет маблағларини топиш талаб этилмоқда.
Қабул қилинаётган қонунчилик ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этиш ва мониторинг қилишнинг таъсирчан тизимини яратиш, мамлакат Олий Мажлисига 2020 йил 29 декабрдаги Мурожаатномада, шунингдек, 2016-2021 йилларда тасдиқланган тармоқ ва ҳудудий ривожланиш дастурларида белгиланган мақсадларга эришишни сўзсиз таъминлаш бўйича Вазирлар Маҳкамаси, давлат бошқаруви органлари раҳбарлари ҳамда барча даражалардаги ҳокимларнинг шахсий жавобгарлигини кучайтириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчилари, Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, давлат қўмиталари раислари ва идоралар раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар, туман ва шаҳарлар ҳокимлари эътибори улар томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг ижро интизомини мустаҳкамлаш бўйича 2017 йил 11 апрелдаги ПҚ-2881-сон қарори талаблари ўз вақтида, аниқ ва тўлақонли амалга оширилиши юзасидан таъсирчан чоралар кўрилмаганлигига қаратилсин.
қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқлари (кейинги ўринларда – қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар) бажарилишининг таъсирчан тизимини яратишда жиддий камчиликларга йўл қўйганлиги, ижро интизомини сусайтириб юборганлиги ва кадрларга нисбатан талабчанлик қилмаганлиги учун соғлиқни сақлаш, уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш, олий ва ўрта махсус таълим вазирлари, айрим давлат қўмиталари ва агентликлари раҳбарлари, шунингдек, 25 та туман ва шаҳарлар ҳокимлари эгаллаб турган лавозимидан озод этилганлиги;
Вазирлар Маҳкамаси Раёсатининг қарори билан давлат бошқаруви органлари ва Ҳукумат аппарати таркибий бўлинмаларининг бир қатор раҳбарларига интизомий жазо чоралари қўлланилганлиги, шу жумладан, “ҳайфсан” эълон қилинганлиги, уларнинг айримлари эгаллаб турган лавозимидан озод этилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларни пухта ишлаб чиқиш ва қабул қилишнинг таъсирчан амалиётини шакллантириш, уларни аниқ ижрочилар, кенг жамоатчилик ва аҳолига тезкор етказиш, иқтисодий ва ижтимоий ислоҳотларни чуқурлаштириш, жорий, ўрта муддатли ва истиқболдаги вазифаларни самарали амалга ошириш бўйича шошилинч ҳамда тезкор чоралар кўриш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати, Вазирлар Маҳкамаси, Ҳисоб палатаси ва Адлия вазирлигининг ташкилий, ижро ва назорат фаолиятининг ягона тизимини жорий этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
Қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқларининг амалга оширилиши бўйича назорат ва ҳисобдорликни ташкил этиш тартиби 1а-1д-иловаларга мувофиқ;
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамаси аппарати, давлат бошқаруви органлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, туман
ва шаҳарлар ҳокимликларида ишларни ташкил қилиш ва ижро интизомини мустаҳкамлашнинг асосий йўналишларини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ;
“Ijro.gov.uz” ижро интизоми идоралараро ягона электрон тизимига қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқларининг ижроси бўйича назорат ва ҳисобдорликни ташкил этиш схемаси 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчилари, Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар, давлат қўмиталари раислари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар, туман ва шаҳарлар ҳокимлари ушбу фармонга 1-3-иловаларда белгиланган талабларнинг сўзсиз, ўз вақтида ва натижали бажарилиши учун шахсан жавобгар эканлиги тўғрисида огоҳлантирилсин, бунда ижро интизомини мустаҳкамлаш бўйича қуйидаги устувор вазифаларга алоҳида эътибор қаратилсин:
биринчидан, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар лойиҳалари тайёрланиши устидан шахсий назоратни ташкил этиш, уларнинг пухта иқтисодий, молиявий ва ҳуқуқий экспертизадан ўтказилишини, ваколатли давлат бошқаруви органларида ўз вақтида келишилишини, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси бўлинмаларида ва Бош вазир ўринбосарлари ҳузурида ҳимоя қилинишини таъминлаш;
иккинчидан, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижрочиларга тезкор етказилиши, шу жумладан, уларда қўйилган вазифаларнинг моҳияти ва аҳамияти кенг жамоатчилик ва аҳоли ўртасида тушунтирилиши, назорат бандлари ва топшириқларда аниқ механизмлар, муддатлар ва масъуллар белгиланиши бўйича “йўл хариталари” (ҳаракат режалари) ўз вақтида ишлаб чиқилиши устидан шахсий назоратни таъминлаш;
учинчидан, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси амалда назорат қилинишини шахсан ташкил этиш, бунда марказий аппаратларда, тармоқ ва ҳудудий давлат бошқаруви органларининг ўрта ва қуйи бўғинларида ишларнинг реал ҳолатини танқидий ўрганишга, эришилган пировард натижаларга, камчиликлар ва муаммоларнинг сабабларига, фойдаланилмаган захираларга, шунингдек, давлат бошқаруви органлари ва ҳокимликларнинг ташкил этиладиган электрон маълумотлар базаси асосида “Ijro.gov.uz” ижро интизоми идоралараро ягона электрон тизимида (кейинги ўринларда – “Ijro.gov.uz” тизими)
ўз вақтида ҳисобот берилишига алоҳида эътибор қаратиш;
тўртинчидан, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларнинг моҳияти ва аҳамиятини ҳамда уларни амалга ошириш юзасидан қабул қилинаётган чора-тадбирларни тушунтириш мақсадида оммавий ахборот воситаларида шахсий фикр-мулоҳазаларини билдириш, жамоат ташкилотлари ва маҳаллаларда учрашувлар ўтказиш, шунингдек, ҳокимларнинг халқ депутатлари Кенгашлари сессияларида ҳисобот бериш амалиётини жорий этиш;
бешинчидан, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ўз вақтида, тўлиқ ва натижали ижро этилиши шахсан танқидий таҳлил қилинишини таъминлаш, олдинга қўйилган вазифаларни амалга ошириш ва мўлжалланган мақсадларга эришиш. Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳани, шунингдек, ҳудудларни ривожлантиришда Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукумати қарорларини талаб этадиган муаммоли масалалар бўйича ҳар томонлама асосланган таклифлар ишлаб чиқиш ва киритиш.
5. Бош вазир ўринбосарлари, давлат бошқаруви органлари ва ташкилотлари раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар, туман ва шаҳарлар ҳокимлари бир ҳафта муддатда ушбу фармон талаблари сўзсиз ва ҳар томонлама амалга оширилиши юзасидан аниқ ҳаракатлар режалари пухта ишлаб чиқилишини ва коллегиал органлар мажлисларида тасдиқланишини таъминласинлар.
Вазирлар Маҳкамаси ўн кун муддатда аниқ вазирликлар ҳамда вилоятлар, туман ва шаҳарлар ҳокимликлари мисолида давлат органлари ва ташкилотлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, туман ва шаҳарлар ҳокимликларида ижро интизомини мустаҳкамлаш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
6. Адлия вазирлигига қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилсин:
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларнинг ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли амалга оширилишини таъминлаш юзасидан, шу жумладан, Ҳисоб палатаси билан биргаликда соҳалар, ҳудудлар ва идоралар кесимида манзилли ва тематик таҳлилий ўрганишларни олиб бориш
ва жойлардаги ҳолат мониторингини юритиш;
оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқларда давлат органлари ва ташкилотларининг қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини таъминлаш борасидаги фаолиятини “Президент қарорлари – ҳаётда ва назоратда” рукни остида жамоатчилик назорати воситаларидан кенг фойдаланган ҳолда, шу жумладан, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати ва “Тараққиёт стратегияси” маркази иштирокида ёритиш ва муҳокама қилиш ишларини ташкил этиш ва янада жадаллаштириш;
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларнинг амалда бажарилишига тўсқинлик қилаётган муаммолар ва омилларни аниқлаш, уларни ҳал этиш бўйича тегишли вазирлик ва идоралар олдига аниқ масалаларни қўйиш, давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, соҳага хос бўлмаган, такрорланувчи вазифа ва функцияларини қисқартириш, уларда ортиқча қоғозбозлик ва мажлисбозликка йўл қўймаслик юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш;
давлат органлари ва ташкилотларига қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси юзасидан ҳуқуқий-услубий кўмаклашиш, уларнинг тегишли бўлинма раҳбарларини ижро интизомига риоя этилиши бўйича ўқитишда иштирок этиш.
7. “Ijro.gov.uz” тизими орқали қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини назорат қилишнинг мазкур фармонга 3-иловада келтирилган тартибга мувофиқ қуйидагиларни назарда тутувчи мутлақо янги тизими жорий қилинсин:
а) Адлия вазирлиги:
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ўз вақтида ижро этилишининг “Ijro.gov.uz” тизимида назоратини олиб боради ва “Ijro.gov.uz” тизимини юритади;
“Ijro.gov.uz” тизимида назоратга олинадиган топшириқларни киритади, мазкур топшириқлардан келиб чиққан ҳолда масъул ижрочилар ва бажариш муддатларини белгилайди, улар томонидан киритилган маълумотлар тўлиқлиги ва ҳаққонийлигини текширади, шунингдек, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларда белгиланган ижро муддатларини узайтириш ҳақидаги таклифлар асослилигини ўрганади;
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижро ҳолати тўғрисидаги маълумотни ҳар ойда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Вазирлар Маҳкамасига киритиб боради.
Белгилансинки, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини таъминлаш юзасидан “Ijro.gov.uz” тизимига зарур маълумотларни ўз вақтида киритмаслик ёки нотўғри маълумотларни киритиш, шунингдек, бу борада Адлия вазирлиги кўрсатмаларини ўз вақтида ёки лозим даражада бажармаслик қонунчиликка мувофиқ интизомий, маъмурий ва бошқа жавобгарлик чораларини қўллаш учун асос бўлади;
б) Вазирлар Маҳкамаси:
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар Вазирлар Маҳкамаси тизимидаги давлат бошқаруви органлари, хўжалик бирлашмалари ва бошқа ташкилотлар томонидан ўз вақтида ижро этилишининг “Ijro.gov.uz” тизимида назоратини олиб боради, ҳар ойда Раёсат мажлисларида уларнинг ижроси натижадорлигини кўриб чиқади ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига тегишли таклифлар билан биргаликда умумлаштирилган маълумот киритади;
“Ijro.gov.uz” тизимида Вазирлар Маҳкамаси тизимидаги давлат бошқаруви органлари, хўжалик бирлашмалари ва бошқа ташкилотлар – масъул ижрочилар томонидан киритилиб, Адлия вазирлиги томонидан текширилган маълумотлар тўлиқлиги ва ҳаққонийлигини текширади, шунингдек, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларда белгиланган ижро муддатларини узайтириш ҳақидаги Адлия вазирлиги томонидан кўриб чиқилган таклифлар асослилигини ўрганади;
в) Ҳисоб палатаси:
“Ijro.gov.uz” тизимида масъул ижрочилар томонидан киритилиб, Адлия вазирлиги ва Ҳукумат томонидан текширилган маълумотлар тўлиқлиги ва ҳаққонийлигини текширади ҳамда уларни назоратдан ечади;
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларда белгиланган ижро муддатларини узайтириш ҳақидаги Адлия вазирлиги ва Ҳукумат томонидан кўриб чиқилган таклифлар бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига хулосаларни киритади;
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижро ҳолати бўйича ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб боради;
г) Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси:
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини назорат қилувчи ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштиради;
зарурат бўлганда, назоратдан ечилган қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларни қайта назоратга қўяди, уларнинг айримларини алоҳида назоратга олади (назоратдан фақат Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси томонидан ечилади);
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларда белгиланган ижро муддатларини узайтириш ҳақидаги таклифлар бўйича Ҳисоб палатаси томонидан берилган хулосаларни кўриб чиқади;
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижро этилишини ташкил этиш борасидаги фаолият самарадорлигини ошириш, шунингдек, давлат органлари ва ташкилотлари мансабдор шахсларининг ижро интизомини таъминлашдаги масъулиятини кучайтириш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига таклифлар киритиб боради;
д) Ўзбекистон Республикаси Президентининг олий даражадаги ташрифлари давомида имзоланган ҳужжатлари ва инвестиция лойиҳалари бўйича топшириқлар ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 18 августдаги ПФ-6042-сон фармонида белгиланган тартибда амалга оширилади.
8. Олий Мажлис палаталарига қабул қилинаётган қонунчилик ҳужжатларининг ижро ҳолатини, ҳуқуқни қўллаш амалиётини, шу жумладан, амалга оширилаётган ислоҳотларнинг аҳоли турмуш тарзига таъсирини жойларга чиққан ҳолда ўрганиш, уларнинг натижадорлигини таъминлаш бўйича парламент назоратини тизимли ташкил этиш тавсия этилсин.
9. Адлия вазирлиги тизимидаги штат бирликларининг мақбуллаштириладиган қисми ҳисобидан қуйидагилар ташкил этилсин:
Адлия вазирлиги марказий аппарати тузилмасида 15 та штат бирлигидан иборат Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳужжатлари ва топшириқлари ижросини назорат қилиш бошқармаси;
Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар адлия бошқармаларида жами 28 та штат бирлигидан иборат Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳужжатлари ва топшириқлари ижросини назорат қилиш бошқармасининг ҳудудий бўлимлари.
2021 йил 1 апрелдан бошлаб, барча республика даражасидаги давлат органлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг ижро интизомига масъул бўлинмалари раҳбарларини лавозимга тайинлаш ва лавозимдан озод этиш масалалари мажбурий тартибда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг Ижро интизомини таъминлаш шўъбаси билан келишилади;
2021 йил 1 майдан бошлаб барча давлат органлари ва ташкилотлари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларида ижрони назорат қилиш, назорат картотекаларини юритиш ва ҳисоботларни шакллантириш фақат “Ijro.gov.uz” тизимида амалга оширилади;
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси бўйича йиллик манзилли ва тематик таҳлилий ўрганишлар дастури Адлия вазирлиги томонидан Ҳисоб палатаси ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар таклифлари асосида ишлаб чиқилади ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари томонидан тасдиқланади.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат хизмати ва ҳокимият вакиллик органлари билан ҳамкорлик қилиш масалалари бўйича маслаҳатчиси бўлинмаси 2021 йил 15 мартга қадар мазкур фармон талабларини инобатга олган ҳолда, давлат бошқаруви органлари ва ташкилотлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар, туман ва шаҳарлар ҳокимликлари аппаратларининг раҳбарлари ва мутахассисларини ўқитиш, малакасини ошириш, шунингдек, стажировка ҳамда амалий семинарлар ўтказишни ташкил этиш юзасидан ягона тизимни йўлга қўйиш бўйича комплекс чораларни ишлаб чиқсин.
12. Адлия вазирлиги:
бир ой муддатда “Ijro.gov.uz” тизими фаолият кўрсатишини таъминлаш бўйича;
икки ой муддатда амалдаги қонунчиликка ўзгартиришлар киритиш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
13. Мазкур фармоннинг ўз вақтида ва натижали ижро этилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по усилению персональной ответственности руководителей органов государственного управления и органов исполнительной власти на местах за эффективную организацию исполнения актов законодательства
2021-02-12 | Документы
Проведенная за последние пять лет работа по внедрению в практику современных методов управления, совершенствованию форм контроля
и проверки исполнения, усилению требовательности, а также принятые строгие меры по повышению персональной ответственности руководителей органов государственного управления и хокимов территорий предоставляют возможность реализации многогранных задач государственного строительства, обеспечения углубления экономических и социальных реформ, стабильного и ускоренного развития республики в сегодняшних непростых условиях.
Наряду с этим критический анализ показывает наличие многочисленных фактов, свидетельствующих о неэффективности исполнительской дисциплины. В частности, первое – не в полной мере проводится экономическая, финансовая и правовая экспертиза вносимых проектов документов; второе – не усовершенствованы формы и методы организационной и контрольной деятельности органов государственного управления и органов исполнительной власти на местах; третье – не на требуемом уровне изучаются суть и значение принимаемых документов должностными лицами, отсутствуют комплексные меры по разъяснению и пропаганде данных документов, особенно среди населения и широкой общественности; четвертое – вместо персонального спроса и жесткой требовательности собираются многочисленные справки и сведения, допускается либеральное отношение по отношению к безответственным руководителям, специалистам среднего и низшего звеньев управления.
Отдельными заместителями Премьер-министра, министрами, руководителями органов государственного управления, хокимами областей, особенно городов и районов, не обеспечивается оперативное, решительное и эффективное устранение указанных и других недостатков на необходимом уровне. В связи с этим требуется принятие дополнительных неотложных мер по решению ряда приоритетных и перспективных задач ускоренного развития страны, отраслей экономики, социальной сферы и регионов, включая изыскание резервов и бюджетных средств.
В целях создания действенной системы эффективной организации исполнения и мониторинга принимаемых актов законодательства, усиления персональной ответственности руководителей Кабинета Министров, органов государственного управления и хокимов всех уровней за безусловное обеспечение достижения целей, определенных в Послании Олий Мажлису страны от 29 декабря 2020 года, а также отраслевых
и региональных программах развития, утвержденных в 2016–2021 годах:
1. Обратить внимание советников Президента Республики Узбекистан, заместителей Премьер-министра, министров, председателей государственных комитетов и руководителей ведомств, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, районов и городов на непринятые ими действенные меры по своевременной, конкретной и полноценной реализации требований постановления Президента Республики Узбекистан от 11 апреля 2017 года № ПП–2881 об укреплении исполнительской дисциплины.
за допущенные серьезные недостатки в создании действенной системы исполнения законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан (далее – акты законодательства и поручения), ослабление исполнительской дисциплины и отсутствие требовательности к кадрам министры здравоохранения, жилищно-коммунального обслуживания, высшего и среднего специального образования, отдельные руководители государственных комитетов и агентств, а также хокимы 25 городов и районов освобождены от занимаемой должности;
решениями Президиума Кабинета Министров к целому ряду руководителей органов государственного управления и структурных подразделений аппарата правительства применены меры дисциплинарного наказания, в том числе объявление выговора, некоторые из них освобождены от занимаемой должности.
3. Принять предложение Администрации Президента Республики Узбекистан, Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса, Кабинета Министров, Счетной палаты и Министерства юстиции о внедрении Единой системы организационной, исполнительской и контрольной деятельности в целях принятия неотложных и оперативных мер по формированию действенной практики тщательной проработки и принятия актов законодательства и поручений, их оперативного доведения до конкретных исполнителей, широкой общественности и населения, углублению экономических и социальных реформ, эффективной реализации текущих, среднесрочных и перспективных задач.
Порядок организации контроля и подотчетности исполнения законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан согласно приложениям №№ 1а–1д;
«Дорожную карту» по реализации основных направлений организации работы и укрепления исполнительской дисциплины в Администрации Президента Республики Узбекистан и аппарате Кабинета Министров, органах государственного управления, Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей, районов и городов согласно приложению № 2;
Схему организации контроля и подотчетности исполнения законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан посредством Единой межведомственной электронной системы исполнительной дисциплины «Ijro.gov.uz» согласно приложению № 3.
5. Предупредить советников Президента Республики Узбекистан, заместителей Премьер-министра, министров, председателей государственных комитетов, Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, городов и районов о персональной ответственности за безусловное, своевременное и результативное исполнение требований, установленных в приложениях №№ 1–3 к настоящему Указу, при этом уделить особое внимание следующим приоритетным задачам укрепления исполнительской дисциплины:
во-первых, организации персонального контроля за подготовкой проектов актов законодательства и поручений, обеспечению проведения их тщательной экономической, финансовой и правовой экспертизы, своевременного согласования в уполномоченных органах управления,
а также защиты в подразделениях Администрации Президента Республики Узбекистан и у заместителей Премьер-министра;
во-вторых, обеспечению персонального контроля за своевременной разработкой «дорожных карт» (планов действий) по оперативному доведению до исполнителей актов законодательства и поручений, в том числе разъяснению широкой общественности и населению сути и значения поставленных в них задач, определению в контрольных пунктах и поручениях конкретных механизмов, сроков и ответственных
за реализацию;
в-третьих, персональной организации на практике контроля исполнения актов законодательства и поручений, уделив при этом особое внимание критическому изучению реального положения дел в центральном аппарате, среднем и низшем звеньях отраслевых и территориальных органов управления, достигнутым конечным результатам, причинам недостатков и проблем, незадействованным резервам, а также своевременному предоставлению отчетов через Единую межведомственную электронную систему исполнительной дисциплины «Ijro.gov.uz» (далее – система «Ijro.gov.uz») посредством электронных баз данных, создаваемых в органах управления и хокимиятах;
в-четвертых, внедрению практики выражения своих мнений в средствах массовой информации, проведения встреч в общественных организациях и махаллях, а также отчетности хокимов на сессиях Кенгашей народных депутатов в целях разъяснения сути и значения актов законодательства и поручений, а также мер, принимаемых по их реализации;
в-пятых, обеспечению персонального проведения критического анализа своевременного, полного и результативного исполнения актов законодательства и поручений, реализации поставленных задач и достижению намеченных целей. Разработке и внесению всесторонне обоснованных предложений по проблемным вопросам развития отраслей экономики, социальной сферы и регионов, требующих принятия решений Президента Республики Узбекистан и правительства.
6. Заместителям Премьер-министра, руководителям органов государственного управления и организаций, Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей, городов и районов в недельный срок обеспечить тщательную разработку и утверждение на заседаниях коллегиальных органов конкретного плана действий по безусловной и всесторонней реализации требований настоящего Указа.
Кабинету Министров в десятидневный срок разработать и утвердить «Дорожную карту» по укреплению исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях, Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей, районов и городов на примере конкретных министерств, хокимиятов областей, районов и городов.
7. Возложить на Министерство юстиции следующие дополнительные задачи:
проведение адресных и тематических аналитических изучений и ведение мониторинга состояния дел на местах в разрезе отраслей, регионов и ведомств для обеспечения своевременного, полного и качественного исполнения актов законодательства и поручений, в том числе совместно со Счетной палатой;
организацию и дальнейшее ускорение работ по освещению и обсуждению в средствах массовой информации и социальных сетях деятельности государственных органов и организаций по обеспечению исполнения актов законодательства и поручений под рубрикой «Решения Президента – исполнение и контроль» с широким использованием инструментов общественного контроля, в том числе участием Общенационального движения «Юксалиш» и Центра «Стратегия развития»;
разработку предложений по выявлению проблем и факторов, препятствующих исполнению на практике актов законодательства и поручений, постановку перед соответствующими министерствами и ведомствами конкретных вопросов по их решению, обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, сокращению не свойственных сфере, дублирующих задач и функций, недопущению излишних бумажной волокиты и совещаний;
оказание правового и методического содействия государственным органам и организациям в исполнении актов законодательства и поручений, принятие участия в обучении по соблюдению исполнительской дисциплины руководителей их соответствующих подразделений.
8. Внедрить совершенно новую систему ведения контроля исполнения актов законодательства и поручений посредством системы  «Ijro.gov.uz» в соответствии с порядком, приведенным в приложении № 3 к настоящему Указу, предусматривающую осуществление:
а) Министерством юстиции:
контроля через систему «Ijro.gov.uz» своевременного исполнения актов законодательства и поручений, а также ведения им системы «Ijro.gov.uz»;
введения в систему «Ijro.gov.uz» поручений, принимаемых на контроль, исходя из данных поручений – определения ответственных исполнителей и сроков исполнения, проверки полноты и достоверности введенных ими данных, а также изучения обоснованности предложений о продлении сроков исполнения, установленных в актах законодательства и поручениях;
ежемесячного внесения в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров информации о состоянии исполнения актов законодательства и поручений.
Определить, что несвоевременное внесение в систему «Ijro.gov.uz» необходимых данных или внесение в данную систему недостоверных сведений по обеспечению исполнения актов законодательства и поручений, а равно несвоевременное или ненадлежащее исполнение указаний Министерства юстиции являются основанием для применения дисциплинарных, административных и иных мер ответственности в соответствии с законодательством;
б) Кабинетом Министров:
контроля посредством системы «Ijro.gov.uz» своевременного исполнения актов законодательства и поручений органами государственного управления, хозяйственными объединениями и иными организациями системы Кабинета Министров, ежемесячного рассмотрения результативности их исполнения на заседаниях Президиума и внесения в Администрацию Президента Республики Узбекистан обобщенной информации вместе с соответствующими предложениями;
проверки полноты и достоверности сведений, внесенных в систему «Ijro.gov.uz» ответственными исполнителями – органами государственного управления, хозяйственными объединениями и другими организациями системы Кабинета Министров, проверенных Министерством юстиции,
а также изучения обоснованности рассмотренных Министерством юстиции предложений о продлении сроков исполнения, установленных в актах законодательства и поручениях;
в) Счетной палатой:
проверки полноты и достоверности сведений, внесенных в систему «Ijro.gov.uz» ответственными исполнителями, проверенных Министерством юстиции и правительством, снятия их с контроля;
внесения в Администрацию Президента Республики Узбекистан заключений по предложениям о продлении сроков исполнения, установленных в актах законодательства и поручениях, рассмотренных Министерством юстиции и правительством;
ежеквартального внесения в Администрацию Президента Республики Узбекистан информации о состоянии исполнения актов законодательства и поручений;
г) Администрацией Президента Республики Узбекистан:
координации деятельности организаций, контролирующих исполнение актов законодательства и поручений;
при необходимости повторного взятия на контроль снятых с контроля актов законодательства и поручений, взятия на отдельный контроль некоторых из них (снятие с контроля осуществляется исключительно Администрацией Президента Республики Узбекистан);
рассмотрения заключений Счетной палаты по предложениям о продлении сроков исполнения, установленных в актах законодательства и поручениях;
внесения Президенту Республики Узбекистан предложений о повышении эффективности деятельности по организации исполнения актов законодательства и поручений, а также усиления ответственности должностных лиц государственных органов и организаций за обеспечение исполнительной дисциплины;
д) контроля за исполнением документов, подписанных в ходе визитов Президента Республики Узбекистан на высоком уровне, и поручений по инвестиционным проектам проводится в порядке, определенном в Указе Президента Республики Узбекистан от 18 августа 2020 года № УП–6042.
9. Рекомендовать палатам Олий Мажлиса проводить изучение состояния исполнения принимаемых актов законодательства, правоприменительную практику, в том числе влияние осуществляемых реформ на образ жизни населения с выездом на места, наладить системный парламентский контроль за обеспечением их результативности.
10. Создать за счет оптимизируемой части штатных единиц системы Министерства юстиции:
в структуре центрального аппарата Министерства юстиции – Управление по контролю за исполнением актов и поручений Президента Республики Узбекистан с штатной численностью 15 единиц;
в Министерстве юстиции Республики Каракалпакстан, управлениях юстиции областей и города Ташкента – территориальные подразделения Управления по контролю за исполнением актов и поручений Президента Республики Узбекистан с общей штатной численностью 28 единиц.
начиная с 1 апреля 2021 года вопросы назначения на должность и освобождения от должности руководителей подразделений, ответственных за исполнительскую дисциплину во всех государственных органах республиканского уровня, в Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента, в обязательном порядке согласовываются с Сектором по обеспечению исполнительной дисциплины Администрации Президента Республики Узбекистан;
начиная с 1 мая 2021 года контроль исполнения, ведение контрольных картотек и формирование отчетов во всех государственных органах и организациях, органах государственной власти на местах осуществляется исключительно через систему «Ijro.gov.uz»;
программа проведения ежегодных адресных и тематических аналитических изучений исполнения актов законодательства и поручений разрабатывается Министерством юстиции на основании предложений Счетной палаты и других заинтересованных министерств и ведомств
и утверждается руководителем Администрации Президента Республики Узбекистан.
12. Подразделению советника по вопросам государственной службы и взаимодействия с представительными органами власти Президента Республики Узбекистан в срок до 15 марта 2021 года с учетом требований настоящего Указа разработать комплекс мер по организации единой системы обучения, повышения квалификации, прохождения стажировки и проведения практических семинаров для руководителей и специалистов аппаратов органов государственного управления и организаций, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей, городов и районов.
13. Министерству юстиции внести в Кабинет Министров проекты нормативно-правовых актов:
в месячный срок по обеспечению функционирования системы «Ijro.gov.uz»;
в двухмесячный срок по внесению изменений в действующее законодательство.
14. Контроль за своевременным и результативным исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.