Инвестициялар ва ташқи савдо соҳаларидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 8 февраль куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида инвестициялар ва ташқи савдо соҳаларида 2021 йил учун белгиланган биринчи навбатдаги чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича устувор вазифаларга бағишланган Экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссиясининг кенгайтирилган мажлиси бўлиб ўтди.
Шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси инвестициялар, экспортни қўллаб-қувватлаш ва ташқи иқтисодий алоқалар бўйича комплексининг йиғилиши ўтказилди ва унда масъул раҳбарларнинг ижро интизомини мустаҳкамлаш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Тадбирларда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Транспорт вазирлиги, тегишли идоралар, тармоқ бирлашмалари ва маҳаллий ишлаб чиқарувчилар уюшмалари, йирик корхоналар ҳамда тижорат банклари, қолаверса, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси раҳбарияти иштирок этди. Вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг инвестициялар ва ташқи савдо масалалари бўйича ўринбосарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раисининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири, шунингдек, ҳудудлардаги банк муассасалари раҳбарлари тадбирларда видеоконференцалоқа орқали қатнашди.
Давлат раҳбарининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига йўллаган Мурожаатномасида белгиланган ривожланишнинг устувор йўналишлари, жумладан, ёшлар бандлигини таъминлаш ва салоҳиятидан фойдаланиш, иқтисодиёт тармоқларини инновацион ривожлантириш, саноатнинг қатор тармоқларини “иқтисодий ўсиш драйверлари”га айлантириш, ишлаб чиқариш қиймат занжирларини кенгайтириш, экспорт ҳажмини ошириш ҳамда яқин ва узоқ хориж мамлакатлари билан икки ва кўп томонлама алоқаларни мустаҳкамлаш ҳамда кенгайтириш масалалари ҳар томонлама муҳокама қилинди.
Таъкидландики, жорий йилда мамлакат Раҳбарияти томонидан 23 млрд доллар ҳажмдаги инвестицияларни ўзлаштириш, умумий қиймати 6,5 млрд долларга тенг бўлган 226 та йирик ва иқтисодий аҳамиятга эга инвестиция лойиҳаларини ишга тушириш, шунингдек, ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида умумий қиймати 94,6 трлн сўмга тенг бўлган 7 мингдан ортиқ инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича вазифалар белгиланган. Мутасадди раҳбарларга ушбу вазифаларнинг сифатли ва ўз вақтида ижросини таъминлаш мақсадида ишни ташкил қилиш, ҳар бир туман, шаҳар ва маҳаллаларга барча даражадаги ходимларни бириктириш, уларнинг тегишли ҳудудларга чиқиш режаларини ишлаб чиқиш ва фаолиятини мониторинг қилиб бориш тизимини йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.
Хом ашё ресурсларининг мавжудлигини, ички ва ташқи бозорларда тайёр маҳсулотларга бўлган талаб ва тегишли қиймат занжирларида иштирок этадиган турдош тармоқлар корхоналари билан логистика нуқтаи назаридан ўзаро боғлиқликни ҳисобга олган ҳолда, лойиҳаларни жойлаштириш майдонларини чуқур таҳлил қилишни ҳамда иқтисодий самарадорлик мезонлари бўйича лойиҳаларни ўрганиш ва танлашнинг кўп босқичли механизмини яратишни назарда тутиб, қатор тармоқларда инвестиция сиёсати тамойилларини қайта кўриб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Алоҳида тартибда ташқи савдо масалалари кўриб чиқилди – 2021 йилда экспорт ҳажмини ўтган йилдагига нисбатан 20 фоизга ўсиш билан 17 млрд долларга етказиш мақсад қилиб қўйилгани қайд этилди. Шу туфайли ҳар бир корхона билан бевосита ҳамкорликни йўлга қўйиш, мавжуд муаммоларни зудлик билан аниқлаш ва уларни ҳал этиш бўйича таъсирчан чора-тадбирларни қўллаш орқали экспортчиларга кўмаклашиш бўйича Республика штабининг самарадорлигини ошириш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, қўшимча фойдаланилмаётган экспорт захираларини аниқлаш ва қишлоқ хўжалиги ҳамда саноатнинг истиқболли йўналишларига илғор технологияларни жорий этиш вазифалари қўйилди. Бу, ўз навбатида, ички маҳсулотлар рақобатбардошлигини ошириш ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг ташқи бозордаги ўрнини мустаҳкамлаш имконини беради. Шу нуқтаи назардан Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги дипломатик ваколатхоналари фаолияти танқидий кўриб чиқилиб, уларни самарали иқтисодий дипломатияни амалга оширишга ва Ўзбекистон маҳсулотларини ташқи бозорларга чиқаришда маҳаллий экспортчиларга амалий ёрдам кўрсатишга янада чуқурроқ жалб этиш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, халқаро инвестициявий ва савдо-иқтисодий муносабатларни кенгайтириш ва алоҳида ҳамкор мамлакатлар билан келишувларни ҳаётга татбиқ этиш, халқаро молия институтлари маблағларини жалб этган ҳолда амалга оширилаётган лойиҳалар ва давлат активларини хусусийлаштириш дастурини ижро этиш доирасида инвестицияларни жалб қилиш билан боғлиқ қатор бошқа масалалар муҳокама қилинди. Жумладан, “Лойиҳалар фабрикаси” фаолияти ва бир неча хорижий мамлакатларда “Made in Uzbekistan” миллий ишлаб чиқарувчилар кўргазмаси каби қатор тадбирларни ўтказиш, Тошкентда Ислом тараққиёт банки гуруҳи Бошқарувчилари кенгашининг йиллик йиғилиши, Тошкент халқаро инвестиция форуми, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги хорижий инвесторлар Кенгашининг йиғилишини ташкил этиш ва ўтказиш, Оролбўйи минтақаси учун инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик траст жамғармаси фаолияти билан боғлиқ ва бошқа масалалар кўриб чиқилди.
Ижро интизомининг бугунги ҳолати ва уни мустаҳкамлаш бўйича амалий чора-тадбирлар алоҳида муҳокама қилинди. Ўзбекистон Республикаси Президенти фармонлари ва қарорлари, Ҳукумат қарорлари ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ижро ҳолати танқидий кўриб чиқилди.
Муҳокама чоғида вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига мавжуд камчиликларни бартараф этиш ҳамда Давлат раҳбари ва Ҳукумат топшириқларини сифатли ва ўз вақтида бажарилиши юзасидан юқори ва ўрта бўғин раҳбарларининг шахсий масъулиятини ошириш юзасидан аниқ кўрсатмалар берилди.
Йиғилиш якунида ижро интизомини мустаҳкамлаш, ҳукумат қарорлари ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини тайёрлашни такомиллаштириш, шунингдек, белгилаб берилган вазифаларни бажариш самарадорлигини ошириш бўйича ишларни ташкил этиш юзасидан қўшимча кўрсатмалар берилди.

Обсуждены актуальные задачи в сферах инвестиционной и внешнеторговой деятельности
8 февраля текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялись расширенное заседание Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций, посвященное первоочередным мерам по реализации приоритетных задач в сферах инвестиционной и внешнеторговой деятельности, поставленных в 2021 году, а также совещание комплекса Кабинета Министров по вопросам инвестиций, поддержки экспорта и внешнеэкономических связей, в ходе которого были обсуждены меры по укреплению исполнительской дисциплины ответственных руководителей.
В мероприятиях приняло участие руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, Министерства финансов, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства транспорта, профильных ведомств, отраслевых объединений и ассоциаций отечественных производителей, крупных системообразующих предприятий и коммерческих банков, а также Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан. Заместители хокимов областей и г.Ташкента по вопросам инвестиций и внешней торговли, заместитель Председателя Совета министров – министр инвестиций и внешней торговли Республики Каракалпакстан, а также руководители банковских учреждений в регионах участвовали в мероприятиях посредством видеоконференцсвязи.
Были всесторонне обсуждены приоритетные направления развития, обозначенные Главой государства в Послании к Олий Мажлису Республики Узбекистан: трудоустройство и использование потенциала молодёжи, инновационное развитие отраслей экономики, преобразование ряда секторов промышленности в «драйверы экономического роста», расширение производственных цепочек добавленной стоимости, наращивание экспорта, а также укрепление и расширение двусторонних и многосторонних связей со странами ближнего и дальнего зарубежья.
Отмечалось, что Руководством страны в текущем году поставлены задачи по освоению 23 млрд долларов инвестиций, реализации и вводу в эксплуатацию 226 крупных и экономически значимых инвестиционных проектов общей стоимостью 6,5 млрд долларов, а также реализации более 7 тысяч инвестиционных проектов на сумму 94,6 трлн сумов в рамках региональных инвестиционных программ. В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения данных задач ответственным руководителям были даны поручения по организации работы и закреплению сотрудников всех уровней за каждым районом, городом и махаллей Республики с разработкой графиков выездов на курируемые участки и налаживанием системы постоянного мониторинга их деятельности.
Даны указания пересмотреть принципы инвестиционной политики в ряде отраслей промышленности, имея в виду глубокий анализ размещения площадок для реализации проектов с учетом наличия сырьевого потенциала, спроса на готовую продукцию на внутреннем и внешнем рынках и логистической взаимосвязанности с предприятиями смежных отраслей, задействованными в соответствующих цепочках добавленной стоимости, а также создание многоэтапного механизма изучения и отбора проектов по критериям экономической эффективности.
В отдельном порядке были рассмотрены вопросы внешней торговли – отмечено, что в 2021 году поставлена цель довести объемы отечественного экспорта до 17 млрд долларов с обеспечением роста в 20% по отношению к аналогичному показателю прошлого года. В связи с этим были даны поручения по повышению эффективности работы Республиканского штаба поддержки экспортеров путем налаживания прямого взаимодействия с каждым предприятием, оперативного выявления имеющихся проблем и реализации действенных мер по их решению.
Также были поставлены задачи по выявлению дополнительных незадействованных экспортных резервов и внедрению передовых технологий в перспективные направления сельского хозяйства и промышленности, что позволит повысить конкурентоспособность отечественной продукции и укрепить позиции узбекских производителей на зарубежных рынках. В данном контексте в критическом ключе была рассмотрена деятельность дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом, а также отмечена необходимость их более глубокого вовлечения в проведение эффективной экономической дипломатии и оказание практического содействия отечественным экспортерам в продвижении их продукции узбекского производства на внешних рынках.
Также был рассмотрен ряд других вопросов, связанных с расширением международного инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества и реализацией договоренностей с отдельными странами-партнерами, проектами, осуществляемыми с привлечением средств международных финансовых институтов, привлечением инвестиций в рамках реализации программы приватизации государственных активов, деятельностью “Фабрики проектов” и проведением ряда мероприятий, таких как выставка национальных производителей “Made in Uzbekistan” в ряде зарубежных стран, организацией и проведением в г.Ташкенте Ежегодного заседания Совета управляющих Группы Исламского банка развития, Ташкентского международного инвестиционного форума, заседания Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Узбекистан, деятельностью Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья и другими задачами.
В отдельном порядке были обсуждены текущее состояние исполнительской дисциплины и практические меры по ее укреплению. Критически рассмотрено состояние исполнения указов и постановлений Президента Республики Узбекиста, решений Правительства и других нормативно-правовых актов.
В ходе обсуждения руководителям министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти были даны адресные поручения по устранению имеющихся недостатков и повышению личной ответственности руководителей высшего и среднего звена за качественное и своевременное исполнение поручений Главы государства и Правительства.
По итогам совещания были даны дополнительные поручения по организации работы по укреплению исполнительской дисциплины, совершенствованию деятельности по подготовке проектов правительственных решений и нормативно-правовых актов, а также повышению эффективности выполнения возложенных задач.