Грузия билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш бўйича навбатдаги тадбирлар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 9 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Грузия иқтисодиёт ва барқарор ривожланиш вазири Натия Турнава билан видеоконференция шаклида музокаралар ўтказди.
Унда икки мамлакат ўртасида инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ҳамда уни чуқурлаштиришнинг истиқболлари муҳокама қилинди.
Конструктив мулоқот чоғида томонлар Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги кўп қиррали шерикликнинг ривожланишидаги ижобий ўзгаришларни қайд этиб, турли даражадаги икки томонлама муносабатларни фаоллаштириш орқали инвестициявий ва иқтисодий алоқаларни кучайтиришга қаратилган яқин ҳамкорликни кенгайтиришга содиқлигини билдирдилар.
Учрашувда кун тартибидаги асосий масалалар юзасидан фикр алмашилди ва саноат, қишлоқ хўжалиги, транспорт, энергетика, соғлиқни сақлаш, таълим ҳамда банк-молия соҳаларидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари кўриб чиқилди. Иқтисодий шериклик кўрсаткичларини сезиларли даражада ошириш учун зарур барча имкониятлар мавжудлиги таъкидланди.
Томонлар халқаро юк ташиш соҳасидаги муаммоларни ўз вақтида аниқлаш ва уларнинг олдини олиш мақсадида икки мамлакат савдо ҳамда транспорт вазирликлари ўртасида мунтазам алоқа ўрнатиш бўйича ишларни жадаллаштиришга келишиб олди.
Туризм соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди – Грузия томони туризм бизнеси соҳасида тажриба алмашиш мақсадида Ўзбекистонга пресс-тур ташкил этиш учун мамлакатнинг етакчи хусусий компаниялар ва оммавий ахборот воситалари вакилларини жалб этишда кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Музокаралар якунида икки томонлама савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар шерикликка оид юзага келаётган масалаларни зудлик билан ҳал этиш мақсадида икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари даражасида мунтазам равишда музокаралар ҳамда видеоконференциялар ўтказиш амалиётини фаоллаштириш бўйича келишувга эришилди.
Томонлар, шунингдек, икки мамлакат вазирлари ўринбосарлари бошчилигида инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича қўшма ишчи гуруҳ тузишга келишиб олди. Ишчи гуруҳнинг асосий вазифалари ўзаро савдо таркиби ва ҳажмини кенгайтириш бўйича таклиф ҳамда амалий чора-тадбирлар ишлаб чиқиш, шу билан бирга, икки давлат ҳудудларида қўшма корхоналар ташкил этиш имкониятларини ўрганишдан иборат бўлади.

Обсуждены дальнейшие шаги по расширению многопланового сотрудничества с Грузией
9 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с министром экономики и устойчивого развития Грузии Натией Турнавой, в ходе которых были рассмотрены текущее состояние и перспективы углубления инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества двух стран.
В ходе конструктивного диалога стороны отметили положительные тенденции роста многопланового партнёрства между Узбекистаном и Грузией и выразили приверженность тесному взаимодействию, нацеленному на развитие инвестиционных и экономических связей путём активизации двусторонних контактов на различных уровнях.
В рамках встречи стороны обменялись мнениями по ключевым вопросам повестки дня и обсудили приоритетные направления сотрудничества в сферах промышленности, сельского хозяйства, транспорта, энергетики, здравоохранения, образования и банковско-финансового сектора. Было подчеркнуто наличие всех необходимых ресурсов для существенного увеличения показателей экономического партнерства.
Было согласовано, что стороны активизируют работу по установлению регулярной связи между министерствами торговли и транспорта двух стран в целях своевременного выявления и предупреждения проблем в сфере международных грузовых перевозок.
Особое внимание было уделено сотрудничеству в сфере туризма – грузинской стороной была выражена готовность оказания содействия в привлечении ведущих частных грузинских компаний и представителей средств массовой информации для организации пресс-тура в Узбекистан, целью которого будет являться обмен опытом в области туристического бизнеса.
По итогам переговоров была достигнута договоренность об активизации практики регулярных переговоров и видеоконференций на уровне профильных министерств и ведомств двух стран в целях оперативного решения возникающих вопросов двустороннего торгово-экономического, инвестиционного и культурно-гуманитарного партнерства.
Также стороны договорились о создании совместной рабочей группы по наращиванию инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, возглавляемой заместителями министров двух стран. Основными задачами рабочей группы будут являться выработка предложений и практических мер по расширению номенклатуры и объёмов товарооборота, а также проработка возможностей создания совместных производств на территориях двух государств.